Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Build Europe: w pracach nad nowelizacją Dyrektywy o efektywności energetycznej budynków należy wziąć pod uwagę kryzys dostępności mieszkaniowej w Unii Europejskiej

|
selectedselectedselected
Build Europe: w pracach nad nowelizacją Dyrektywy o efektywności energetycznej budynków należy wziąć pod uwagę kryzys dostępności mieszkaniowej w Unii Europejskiej | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Organizacja Build Europe, której członkiem jest Polski Związek Firm Deweloperskich, opublikowała list otwarty do Komisji Europejskiej, wzywający do wzięcia pod uwagę kwestii dostępności mieszkaniowej podczas trójstronnych negocjacji między Parlamentem Europejskim i Radą, dotyczących Dyrektywy o Efektywności Energetycznej Budynków (EPBD). Organizacja ta reprezentuje europejskich deweloperów i budowniczych domów i mieszkań, odpowiadających za ponad 60% europejskiego rynku mieszkaniowego,

W swoim liście Build Europe wyraziło poparcie dla unijnych ambicji ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, poprawy zużycia energii w unijnym sektorze budowlanym oraz zwiększenia tempa renowacji starych i nieefektywnych energetycznie budynków poprzez zmienioną dyrektywę EPBD. Stowarzyszenie podkreśla jednak, że bezwzględnie konieczne jest, aby dyrektywa koncentrowała się przede wszystkim na renowacji, bez dodawania kolejnych norm do budowy nowych, najbardziej efektywnych energetycznie mieszkań przed 2033 r., aby nie zwiększać jeszcze kosztów wytworzenia nowych budynków, które dziś reprezentują najbardziej zieloną opcję na rynku mieszkaniowym. Według Build Europe dyrektywa EPBD może osiągnąć swoje cele środowiskowe tylko wtedy, gdy zachęci obywateli Unii Europejskiej do dostępu do nowych energooszczędnych mieszkań.

 

Build Europe argumentuje w piśmie, że konieczne jest zwiększenie tempa renowacji starych i energochłonnych budynków, które są głównymi źródłami emisji gazów cieplarnianych pochodzących z zasobów budowlanych, oraz że jeśli dodatkowe normy dla nowych budynków mają być implementowane, konieczne jest wsparcie nabywców poprzez wprowadzenie nowych instrumentów finansowych, mających na celu uczynienie nowych mieszkań przystępnymi cenowo. Build Europe konkluduje, że jeśli instytucje europejskie mają osiągnąć swoje cele środowiskowe bez zaostrzania kryzysu mieszkaniowego, muszą wspierać zarówno polityki mające na celu zwiększenie podaży nowych mieszkań, jak i polityki mające na celu wspieranie popytu.

 

Reklama

Mateusz Stachewicz, PZFD: „Koniecznym jest wyznaczanie i dążenie do ambitnych celów polityki klimatycznej, także w sektorze budownictwa. Wobec obecnej sytuacji w europejskiej – w tym także więc i polskiej – gospodarce należy mieć jednak szczególnie na uwadze kryzys dostępności mieszkaniowej i konieczność zapewniania obywatelom i obywatelkom UE możliwości życia i mieszkania w zrównoważonych budynkach. Transformacja jest jednak konieczna przede wszystkim w starych budynkach, które często są kilkukrotnie bardziej nieefektywne niż nowopowstałe, nawet w kontekście całego cyklu życia. Nie możemy także przenosić kosztów transformacji energetycznej z państwa na nabywców mieszkań.”

 

Marc Pigeon, prezes Build Europe, powiedział: „Przystępność cenowa mieszkań każdego roku napotyka nowe przeszkody i wyzwania: Brexit, Covid, wojna w Ukrainie, inflacja, brak gruntów pod zabudowę i wysokie stopy procentowe to tylko niektóre z czynników, które sprawiają, że o dostęp do godnego zamieszkania coraz trudniej. Cele UE w zakresie ochrony środowiska i przystępności cenowej mieszkań nie mogą być uważane za przeciwstawne, ale raczej za wzajemnie się wzmacniające. Zmieniona dyrektywa EPBD musi zatem gwarantować, że obywatele UE będą mogli sobie pozwolić na kupno i mieszkanie w najbardziej ekologicznych budynkach na rynku, które są nowymi budynkami. Jeśli te warunki zostaną spełnione, europejscy deweloperzy chętnie podejmą wyzwanie budowy zeroemisyjnych mieszkań w przystępnej cenie i będą nadal wnosić swój wkład w dekarbonizację Europy”.

 

Filiep Loosveldt, dyrektor zarządzający Build Europe, oświadczył: „Wierzymy, że obecne standardy dotyczące budynków o niemal zerowym zużyciu energii stanowią wyjątkowy i realistyczny cel zarówno dla starych, jak i nowych mieszkań jako standard budowlany na co najmniej następne 10 lat. UE musi wziąć pod uwagę, że cenę za niezrównoważony EPBD zapłacą europejskie rodziny i młode pokolenie, którym po raz kolejny odmówi się dostępu do przyzwoitych, przystępnych cenowo mieszkań”.

 

Reklama

Link do komunikatu Build Europe: https://buildeurope.net/preview/letter-for-the-european-commission-on-the-epbd/

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Polski Związek Firm Deweloperskich

Polski Związek Firm Deweloperskich

Polski Związek Firm Deweloperskich – powołana w 2002 roku organizacja pracodawców w Polsce, działająca na rzecz polepszenia warunków realizacji budownictwa. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER


Reklama
Reklama