Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Aktywność na rynku mieszkaniowym w układzie regionalnym. Sprawdzamy liczbę podpisanych aktów notarialnych

|
selectedselectedselected
Aktywność na rynku mieszkaniowym w układzie regionalnym. Sprawdzamy liczbę podpisanych aktów notarialnych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jedną z syntetycznych miar aktywności na rynku mieszkaniowym jest liczba podpisanych aktów notarialnych dotyczących nieruchomości mieszkaniowych. Dodatkowo analizowana regionalnie dobrze ilustruje sytuację lokalnych rynków, przybliża czynniki wpływające na rynek i jego perspektywy.

Zobacz także: Cena metra domu w Warszawie (i nie tylko!) poszła do góry

 

 

Pośrednio jest to też informacja o potencjalnej płynności rynku – duża liczba transakcji w relacji do regionalnych zasobów pokazuje płynność rynku – łatwość sprzedaży czy zakupu mieszkania lub domu. Jest to też ważna informacja z punktu widzenia zabezpieczenia kredytu, ilustruje łatwość odzyskania środków zależnie od stopnia płynności rynku.

Reklama

Według danych z rejestrów Starostw i Urzędów miast w okresie 1q18-2q22 podpisano 931,3 tys. aktów notarialnych, dane za 1h22 mają jeszcze charakter wstępny.

Najwięcej umów – powyżej 100 tys. – podpisano w województwie mazowieckim (156 tys.), dolnośląskim (115 tys.) i pomorskim (100 tys.). Odniesienie tej liczby do zasobów mieszkaniowych regionu i przeliczenie na 1 rok, pokazuje, przy średnio 14 transakcjach na 1000 mieszkań rocznie w Polsce, największą aktywność w województwie pomorskim (24), dolnośląskim (20), warmińsko-mazurskim (17) i lubuskim (16).

Województwo mazowieckie pozycjonuje się na poziomie średniej krajowej.

Najmniejsza aktywność cechowała województwo świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie z odpowiednio 6, 9 i 10 transakcjami rocznie na 1000 mieszkań.

W ujęciu powiatowym duża aktywność na rynku mieszkaniowym co do zasady charakteryzuje powiaty grodzkie (miasta na prawach powiatu). Często rozlewa się też ona na sąsiadujące powiaty – przykładem może być aglomeracja warszawska, poznańska, trójmiejska, krakowska czy olsztyńska. Relatywnie duża liczba transakcji w odniesieniu do zasobów cechuje też atrakcyjne turystycznie powiaty w całym pasie nadmorskim od powiatu kamieńskiego na Pomorzu Zachodnim po nowodworski na Mierzei Wiślanej, a także w całym pasie pojezierzy – m.in. powiat szczecinecki, iławski, giżycki czy ełcki. Z kolei położenie przy ważnych trasach tranzytowych prawdopodobnie wzmacnia ruch na rynku nieruchomości mieszkaniowych w powiecie słubickim i polickim przy zachodniej granicy Polski, a także powiecie tczewskim na Pomorzu czy brzeskim na Dolnym Śląsku. Generalnie mniejsza aktywność sprzedażowa w Polsce centralnej i południowo-wschodniej może wynikać z historycznie już silnie utrwalonej struktury własności zasobów mieszkaniowych na tych terenach.

Reklama

 

Aktywność na rynku mieszkaniowym w układzie regionalnym. Sprawdzamy liczbę podpisanych aktów notarialnych - 1Aktywność na rynku mieszkaniowym w układzie regionalnym. Sprawdzamy liczbę podpisanych aktów notarialnych - 1

Źródło: GUS na podstawie rejestrów Starostw i Urzędów miast; PKO Bank Polski



***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Rynek Mieszkaniowy - Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Rynek Mieszkaniowy - Analizy Nieruchomości

Reklama

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama