Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zrobiło się wakacyjnie – ale czwartkowe dane inflacyjne z USA mogą tą sielankę przerwać

|
selectedselectedselected
Zrobiło się wakacyjnie – ale czwartkowe dane inflacyjne z USA mogą tą sielankę przerwać  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po intensywnym zeszłym tygodniu, którego zwieńczeniem były dane z amerykańskiego rynku pracy (piszemy o nich w dzisiejszym komentarzu), ten tydzień zapowiada się wyjątkowo leniwie. Najważniejszy punkt tygodnia to czwartkowe CPI z USA.

 

 

Najważniejsze publikacje i wydarzenia makroekonomiczne w tym tygodniu

Poniedziałek, 7.08.2023

Kalendarz w trybie mocno wakacyjnym. Za nami już dane o produkcji przemysłowej z Niemiec i Czech. Przed nami tylko wystąpienia przedstawicieli Fed (Bostic i Bowman).

Reklama

 

Wtorek, 8.08.2023

​Zaplanowano publikacje finalnych danych o inflacji w Niemczech i na Węgrzech. ​Do tego kolejne wystąpienia przedstawicieli Fed (Harker i Barkin).

 

Środa, 9.08.2023

Jedyne na co warto zwrócić uwagę to CPI i PPI z Chin.

 

Czwartek, 10.08.2023

Znów na pierwszym planie będzie inflacja. Najważniejszy będzie CPI z USA (oczekiwane jest 0,2% m/m, podobnie jak przed miesiącem). Poznamy też analogiczne wskaźniki dla Czech i Włoch. Do tego jak co tydzień liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych ze Stanów.

Reklama

 

Piątek, 11.08.2023

Kolejne inflacje odczyty - zaplanowano finalne publikacje z Francji i Hiszpanii. Z USA natomiast spłyną informacje o cenach producentów, czyli PPI. Do tego dojdzie indeks Uniwersytetu Michigan.

 

USA: powolne chłodzenie rynku pracy?

Raport z rynku pracy był: 1) dużo gorszy niż wskazania publikowanego w środę ADP, 2) gorszy w trendzie pod kątem zatrudnienia (powolne chłodzenie), 3) lepszy względem wzrostu płac (dziwne przyspieszenie). Losy powakacyjnej podwyżki stóp FOMC jeszcze ważą się w głowach głosujących. My nadal myślimy jednak, że cykl zacieśnienia polityki pieniężnej jest zakończony. Wyższy wzrost płac i niskie ceny da się pogodzić - stawiamy hipotezę dot. podwyższonej produktywności.

Zobacz także: Amerykański rynek pracy ostudził nastroje – i co teraz z decyzją FOMC we wrześniu?

 

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: Według wstępnych danych, stopa bezrobocia w Polsce w lipcu 2023 r. wyniosła 5,0 proc. wobec 5,0 proc. w czerwcu - poinformował w komunikacie resort rodziny i polityki społecznej.
    Z danych MRiPS wynika, że w końcu lipca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 782,4 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych w lipcu br. spadła o 1,2 tys. osób, czyli o 0,1 proc..
Reklama

 

Zrobiło się wakacyjnie – ale czwartkowe dane inflacyjne z USA mogą tą sielankę przerwać  - 1Zrobiło się wakacyjnie – ale czwartkowe dane inflacyjne z USA mogą tą sielankę przerwać  - 1

 

  • Polska: Prezydent podpisał nowelizacje ustawy budżetowej i okołobudżetowej na 2023 r..

  • Niemcy:  Produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 1,5% m/m (oczekiwano spadku o 0,5% m/m) - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama