Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Znaczny wzrost osób korzystających z administracji publicznej przez Internet w Polsce - zobacz szczegółowy raport GUS

|
selectedselectedselected
Znaczny wzrost osób korzystających z administracji publicznej przez Internet w Polsce - zobacz szczegółowy raport GUS | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.  - 1Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.  - 1

W 2021 r. prawie 16% osób w wieku 16–74 lata sprawowało opiekę nad dzieckiem objętym obowiązkiem nauczania zdalnego. Wskaźnik ten był wyższy wśród kobiet (19,5%) niż mężczyzn (12,0%) oraz wśród osób z wyższym wykształceniem (24,3%) niż średnim (13,3%) i niższym (4,9%). Sprawowanie opieki nad dzieckiem objętym zdalnym nauczaniem najczęściej wskazywały osoby w grupie wiekowej 35–44 lata (40,3%). Uwzględniając podział terytorialny kraju, najwyższy wskaźnik odnotowano w województwach opolskim (19,1%) oraz dolnośląskim (18,7%), natomiast najniższy – w kujawsko-pomorskim (7,0%) oraz świętokrzyskim (10,7%).

Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.  - 2Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.  - 2

Większość osób sprawujących opiekę nad dzieckiem miało negatywną opinię na temat efektów nauki zdalnej. Ponad 80% osób twierdziło, że dziecko nauczyło się mniej podczas nauczania zdalnego niż mogłoby się nauczyć w szkole, a ponad połowa uważała, że dziecko potrzebowało więcej czasu na naukę.

Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.  - 3Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.  - 3

Reklama

W 2021 r. dostęp do Internetu posiadało 92,4% gospodarstw domowych i było to o 2,0 p. proc. więcej niż w roku poprzednim. W skali roku udział gospodarstw domowych posiadających dostęp do Internetu przez szerokopasmowe łącze mobilne zwiększył się o 5,3 p. proc., a przez szerokopasmowe łącze stacjonarne – o 1,1 p. proc. Zarówno dostęp do Internetu, jak i rodzaj posiadanych łączy internetowych zróżnicowany był ze względu na typ gospodarstwa, klasę miejsca zamieszkania oraz stopień urbanizacji. Dostęp do Internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi niż bez nich. Uwzględniając klasę miejsca zamieszkania, odsetek gospodarstw z Internetem większy był w dużych miastach niż w mniejszych oraz na obszarach wiejskich, a biorąc pod uwagę stopień urbanizacji – najwyższy był na terenach wysoko zurbanizowanych.

Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.  - 4Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.  - 4

Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.  - 5Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.  - 5

W 2021 r. osoby korzystające w ciągu ostatnich 12 miesięcy z usług administracji publicznej przez Internet stanowiły ponad 47% populacji osób w wieku 16–74 lata. Co roku powiększa się grupa osób, które pobierają formularze, odsyłają wypełnione oraz wyszukują informacje na stronach administracji publicznej. W 2021 r. w porównaniu z rokiem poprzednim najbardziej wzrósł odsetek osób wysyłających wypełnione formularze – o 6,4 p. proc.

Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.  - 6Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.  - 6

W 2021 r. zakupów przez Internet w Polsce dokonało 61,2% osób w wieku 16–74 lata (wobec 60,9% w 2020 r.). W skali roku zmniejszyła się dysproporcja pomiędzy wskaźnikiem dla mieszkańców miast i wsi (z 10,7 p. proc. do 8,3 p. proc.); największa utrzymała się w makroregionie województwo mazowieckie (14,2 p. proc.), a najmniejsza – w makroregionie centralnym (5,0 p. proc.).

Reklama

Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.  - 7Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.  - 7

Uwzględniając miejsce zamieszkania osób zamawiających lub kupujących przez Internet, zauważyć można, że w miastach odsetek takich osób najmniejszy był w makroregionie południowym, a na obszarach wiejskich – w makroregionie wschodnim.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


GUS

GUS

Główny Urząd Statystyczny - urząd centralny administracji rządowej zajmujący się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych na temat większości dziedzin życia publicznego i niektórych stron życia prywatnego. 


Reklama
Reklama