Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złe znaki w USA: gasnąca konsumpcja i drożejące towary...

|
selectedselectedselected
Złe znaki w USA: gasnąca konsumpcja i drożejące towary... | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wielkopowierzchniowe sieci amerykańskich sklepów Wal-Mart i Target opublikowały wyniki, które niestety nie napawają optymizmem. Cena akcji pierwszej z wymienionych spółek spadła od kwietniowego szczytu o niemal 25 proc., drugiej zaś o ok. 40 proc.

Dane dotyczące handlowych gigantów wydają się o tle istotne, że amerykańska gospodarka kręci się w znacznej mierze dzięki konsumpcji i życiu na kredyt. Tymczasem spowodowany inflacją spadek konsumpcji może stanowić sygnał alarmowy i spotęgować strach przed recesją, która w obecnym środowisku inflacyjnym przywołuje w USA widmo powrotu stagflacji z lat 70-80. ub. wieku.

 

Kompletny zestaw niepokojących czynników

Gasnąca konsumpcja i drożejące towary to jednak tylko część powodów do obaw. Do tego dochodzi bowiem wzrost oprocentowania kredytów przez podwyżki stóp procentowych, zerwane w dobie pandemicznego lockdownu łańcuchy dostaw oraz drogi względem innych głównych walut świata dolar, który może ograniczać zyski amerykańskich firm z eksportu. Zdaniem części ekonomistów tworzy to perfekcyjny zestaw czynników mogących pchać dalej rynek w objęcia budzącego się niedźwiedzia.

 

Kiedy inflacja wyhamuje?

Reklama

W bardziej optymistycznym scenariuszu można jednak przewidywać, że inflacja w USA osiągnie swój szczyt w II lub III kwartale br., a następnie od IV kwartału zacznie spadać. Wtedy też konsumenci mogliby odetchnąć z ulgą. To samo mogłoby dotyczyć rynku akcji, który statystycznie w cyklach podwyżek stóp procentowych w pierwszej reakcji zdawał się tworzyć korekty, a następnie kontynuował wcześniejsze trendy.

 

Gotówkowa faza cyklu

Tylko wczoraj amerykański indeks Dow Jones spadł o 3,57 proc., a S&P 500 o 4,04 proc., co było największym jednodniowym spadkiem od czerwca 2020 r. Od początku roku natomiast indeks Nasdaq spadł o 27 proc., S&P 500 o ponad 18 proc., Dow Jones zaś o niecałe 15 proc. Amerykańskie obligacje 10-letnie potaniały z kolei o 8 proc., a złoto spadło o 0,5 proc. Tymczasem amerykański dolar zyskał około 8 proc. 

To dość jasno sugeruje, że na rynkach inwestorskich trwa gotówkowa faza cyklu. Zgodnie z teorią po niej może nastąpić obligacyjna faza cyklu, a dopiero po tym faza akcyjna. Inwestorzy mogą zatem czekać na moment, w którym uznają, że w notowaniach dolara i oprocentowaniu obligacji skarbowych USA wyceniono już pełny cykl podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Wtedy też ich kapitał mógłby zacząć odwracać się od dolara w stronę obligacji czy akcji, co mogłoby wyhamować obecne spadki na giełdach.

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Reklama

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Reklama
Reklama