Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zatrudnienie w Polsce zaskoczyło mocnym wzrostem. Na co warto zwrócić uwagę w tym tygodniu?

|
selectedselectedselected

Piątkowa sesja nie przyniosła wielu istotnych danych. Z tego powodu postanowiliśmy przejrzeć biuletyn statystyczny GUS. W poniższym tekście opisujemy obecny stan gry na rynku pracy. Jak się okazało, zatrudnienie w krajowej gospodarce jest znacznie wyższe niż pierwotnie sądzono. Zrewidowane dane są efektem narodowego spisu powszechnego z 2021 roku.

Zatrudnienie w Polsce zaskoczyło mocnym wzrostem. Na co warto zwrócić uwagę w tym tygodniu?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kalendarz najważniejszych danych i publikacji makroekonomicznych

Poniedziałek, 26.02.2024

Tydzień rozpoczynamy bardzo spokojnie. Po południu poznamy jedynie sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA oraz regionalny indeks Fed dla przemysłu z Dallas.

 

Wtorek, 27.02.2024

W nocy spłynie styczniowa inflacja konsumencka z Japonii, gdzie bank centralny wydaje się coraz bliżej pierwszej podwyżki stóp procentowych.

Przed południem poznamy jedynie styczniową podaż pieniądza ze strefy euro. Z kolei w godzinach popołudniowych Węgrzy opublikują decyzję ws. stóp procentowych (spodziewane kolejne mocne cięcie w skali 75-100pb). Zza Atlantyku opublikowane zostaną wstępne dane o zamówieniach środków trwałych, indeks cen nieruchomości Case-Shiller, indeks zaufania konsumentów Conference Board oraz regionalny indeks dla przemysłu z Richmond. Głos zabierze również członek Fed Barr.

 

Środa, 28.02.2024

Reklama

W nocy poznamy decyzję ws. stóp procentowych z Nowej Zelandii, gdzie rynek nie oczekuje żadnych zmian.

Przed południem warto zwrócić uwagę jedynie na lutowy raport KE dot. koniunktury gospodarczej. W godzinach popołudniowych poznamy drugi odczyt PKB za Q4 z USA. Wieczorem swoje wystąpienie będzie miał Williams z Fed.

 

Czwartek, 29.02.2024

W nocy poznamy lutowe indeksy PMI z Chin. O poranku warto zerknąć na wstępną inflację CPI z Francji i Hiszpanii. Tożsamy raport w godzinach popołudniowych spłynie z Niemiec. 

Z polskiego punktu widzenia najciekawiej zapowiada się publikacja szczegółów PKB za Q4. Według wstępnych danych polski PKB wzrósł w minionym kwartale o 1% r/r (dane nieodsezonowane). 

Z kolei na rynkach zagranicznych najwięcej uwagi powinna przyciągnąć inflacja PCE z USA za styczeń. Poznamy jednocześnie dane o wydatkach i dochodach konsumentów, indeks Chicago PMI, regionalny indeks dla przemysłu z Kansas oraz cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.  

Reklama

 

Piątek, 1.03.2024

O poranku poznamy rewizję czeskiego PKB za Q4. Ponadto spłynie szereg indeksów PMI z gospodarek europejskich, w tym z Polski, a także z USA. Ze strefy euro poznamy z kolei wstępną inflację CPI za luty. 

Z USA opublikowany zostanie również przemysłowy ISM oraz finalny raport mierzący nastroje konsumentów Uniwersytetu Michigan. Tydzień zakończymy wystąpieniami członków Fed - Waller i Kugler.

 

Zobacz także: Ile teraz kosztuje jedna tona węgla? Zobacz aktualne ceny ekogroszku oraz po ile za węgiel w Polsce – 26 lutego 2024

 

Polska: Co tu się odBAELowało?

GUS opublikował wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności za IV kw. zeszłego roku. Współczynnik aktywności zawodowej wzrósł z 58,5% w III kw. 2023 do 58,9%, a liczba pracujących z 17,28 mln osób do 17,32 mln osób. Uważnemu czytelnikowi, który pamięta liczby z wszystkich naszych wcześniejszych komentarzy, z pewnością od razu zapaliła się czerwona lampka – przecież dane za III kw. były zupełnie inne! „Czyżby rewizja poprzedniego kwartału?” – pomyślał czytelnik. Nie! To tylko rewizja całości zbioru do 3 lat wstecz, ze względu na dostosowanie wyników BAEL do danych z najnowszego NSP (wcześniej wyniki BAEL były przeliczane na podstawie NSP 2011).

Pomiędzy badaniami pozmieniało się sporo. Na szczęście głównie jeśli chodzi o poziomy, a nie same tendencje. W górę powędrowały zarówno liczby osób pracujących, bezrobotnych jak i biernych zawodowo:

Reklama

zatrudnienie w polsce zaskoczylo mocnym wzrostem na co warto zwrocic uwage w tym tygodniu grafika numer 1zatrudnienie w polsce zaskoczylo mocnym wzrostem na co warto zwrocic uwage w tym tygodniu grafika numer 1

zatrudnienie w polsce zaskoczylo mocnym wzrostem na co warto zwrocic uwage w tym tygodniu grafika numer 2zatrudnienie w polsce zaskoczylo mocnym wzrostem na co warto zwrocic uwage w tym tygodniu grafika numer 2

zatrudnienie w polsce zaskoczylo mocnym wzrostem na co warto zwrocic uwage w tym tygodniu grafika numer 3zatrudnienie w polsce zaskoczylo mocnym wzrostem na co warto zwrocic uwage w tym tygodniu grafika numer 3

 

 

 

Reklama

 

Nie pozostało to bez wpływu na współczynnik aktywności zawodowej (też w górę):

zatrudnienie w polsce zaskoczylo mocnym wzrostem na co warto zwrocic uwage w tym tygodniu grafika numer 4zatrudnienie w polsce zaskoczylo mocnym wzrostem na co warto zwrocic uwage w tym tygodniu grafika numer 4

 

Niemalże nie zmieniła się natomiast ścieżka stopy bezrobocia:

zatrudnienie w polsce zaskoczylo mocnym wzrostem na co warto zwrocic uwage w tym tygodniu grafika numer 5zatrudnienie w polsce zaskoczylo mocnym wzrostem na co warto zwrocic uwage w tym tygodniu grafika numer 5

Reklama

 

Co pozmieniało się w samym IV kwartale w porównaniu do poprzedniego okresu? Zauważalny jest wzrost stopy bezrobocia o 0,4pp. Nie jest to jednak powód do obaw o stan krajowego rynku pracy - wzrost wynikał bowiem z przepływów ze stanów bierności do stanu bezrobotnych lub pracujących. ​

 

zatrudnienie w polsce zaskoczylo mocnym wzrostem na co warto zwrocic uwage w tym tygodniu grafika numer 6zatrudnienie w polsce zaskoczylo mocnym wzrostem na co warto zwrocic uwage w tym tygodniu grafika numer 6

 

Proporcje tych przepływów spowodowały, że wzrosła stopa bezrobocia, sam ekonomiczny sens ww. zmian można ocenić pozytywnie - więcej osób pracuje. Widać to we wzroście wskaźnika zatrudnienia:

Reklama

zatrudnienie w polsce zaskoczylo mocnym wzrostem na co warto zwrocic uwage w tym tygodniu grafika numer 7zatrudnienie w polsce zaskoczylo mocnym wzrostem na co warto zwrocic uwage w tym tygodniu grafika numer 7

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama