Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zaostrzenie warunków kredytowych dla firm: spadek popytu na kredyty we wszystkich sektorach gospodarki

|
selectedselectedselected

W drugiej połowie 2023 r. warunki udzielania kredytów dla firm uległy dalszemu umiarkowanemu zaostrzeniu w większości sektorów gospodarki, od niemal całkowitego zerowego zaostrzenia polityki netto w usługach po stosunkowo duże zaostrzenie polityki netto w sektorach nieruchomości komercyjnych, budowlanych i mieszkaniowych. Popyt na kredyty spadł w ujęciu netto we wszystkich sektorach gospodarki, zwłaszcza w sektorze nieruchomości i budownictwa.

Zaostrzenie warunków kredytowych dla firm w drugiej połowie 2023 roku: spadek popytu na kredyty we wszystkich sektorach gospodarki
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W I półroczu 2024 banki spodziewają się dalszego zaostrzenia netto warunków udzielania kredytów, choć mniejszego we wszystkich sektorach z wyjątkiem budownictwa i usług. Oczekują także umiarkowanego dalszego spadku netto popytu na kredyty w kilku sektorach gospodarki, skupionych głównie w nieruchomościach i budownictwie.

Banki informowały, że spadek nadpłynności w Eurosystemie w drugiej połowie 2023 r. miał jedynie ograniczony wpływ na warunki udzielania kredytów przez banki. Podobnych efektów można spodziewać się w pierwszej połowie 2024 roku.

 

Zobacz także: Zaostrzenie warunków udzielania kredytów przez banki w większości sektorów gospodarki strefy euro

 

zaostrzenie warunkow kredytowych dla firm spadek popytu na kredyty we wszystkich sektorach gospodarki grafika numer 1zaostrzenie warunkow kredytowych dla firm spadek popytu na kredyty we wszystkich sektorach gospodarki grafika numer 1

Reklama

Źródło: https://www.ecb.europa.eu/

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (European Central Bank - ECB). Siedzibą ECB jest Frankfurt nad Menem. Głównym zadaniem banku jest ustalanie i prowadzenie wspólnej polityki monetarnej w strefie euro oraz utrzymanie siły nabywczej euro, a tym samym zapewnienie stabilności cen w strefie euro.


Reklama
Reklama