Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyższa inflacja, bardziej prawdopodobna recesja

|
selectedselectedselected
Wyższa inflacja, bardziej prawdopodobna recesja | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wiadomość z końca lipca o podwyższeniu przez Rezerwę Federalną (Fed) stóp procentowych o kolejne 0,75% oraz drugi ujemny kwartał wzrostu gospodarczego (PKB) tworzą niepewne środowisko dla inwestorów na przyszłość. Do tych obaw dochodzi jeszcze spowolnienie gospodarcze w Chinach i szok energetyczny w Europie. W naszych śródrocznych "Makroperspektywach" wraz z ekonomistami badamy, czy można uniknąć scenariusza stagflacji (inflacja plus spowolnienie wzrostu) i gdzie inwestorzy mogą znaleźć szansę - lub przynajmniej tymczasowe schronienie.

 

Poniżej przedstawiam kilka kluczowych tematów, które nasi ekonomiści uważnie obserwują:

Bolesne lądowanie w USA? Czerwcowy annualizowany wydruk inflacji w USA na poziomie 9,1% oraz ostatni raport o dwóch kwartałach ujemnego wzrostu gospodarczego wzbudziły poruszenie na rynkach. Fed chce wzmocnić swoją wiarygodność jako osoba walcząca z inflacją być może bardziej niż obawy o wywołanie recesji. Jeśli Fed nie zrobi wystarczająco dużo, inflacja może pozostać wysoka - zbyt wysoka i gospodarka może wejść w recesję, jeśli jeszcze tego nie zrobiła. Wyższe ceny dla konsumentów zwiększają ryzyko dalszej inflacji i spirali cen płac, która jak na ironię może spowodować dodatkową inflację.

Płytka recesja: Wybiegające w przyszłość wskaźniki ekonomiczne mówią nam, że inflacja mogła osiągnąć szczyt. Jeśli tak się stanie, a Fed skutecznie zinterpretuje dane ekonomiczne, może uniknąć nadmiernego wzrostu cen i zwiększenia ryzyka poważnej recesji.

Dolar amerykański umacnia się: Siła dolara amerykańskiego od czasu, gdy Fed rozpoczął podwyżkę stóp w połowie marca, stworzyła dodatkową inflację związaną z towarami dla gospodarek w Europie, Japonii i na rynkach wschodzących. Na razie ta dynamika sprzyja Stanom Zjednoczonym, ponieważ towary są wyceniane w dolarach i import jest tańszy, co powinno pomóc w obniżeniu inflacji.

Reklama

Szok energetyczny w Europie: Należy rozważyć ryzyko, że Rosja może odciąć Europie dostawy ropy i gazu. Może to spowodować dalszą inflację w Europie i głębszą recesję w 2022 r., a także wzrost globalnych cen energii. To prawdopodobnie zwiększyłoby inflację w Stanach Zjednoczonych i mogłoby skłonić Fed do dalszego podnoszenia stóp procentowych.

Chiny i COVID-19: Konieczność nałożenia przez Chiny kolejnych blokad plus zmagający się z problemami sektor nieruchomości mogą oznaczać wolniejszy globalny wzrost w tym roku.

 

 

Perspektywy na resztę roku są skomplikowane. A jednak to środowisko powoduje również zakłócenia, które stwarzają możliwości inwestycyjne na rynkach kapitałowych. Na całym świecie rentowność obligacji państwowych wzrosła do poziomu sprzed pandemii. Nasze zespoły inwestycyjne dostrzegają możliwości w obligacjach korporacyjnych w całym spektrum kredytowym i terminowym, które zaczynają przynosić więcej korzyści niż odpowiadające im stopy dywidendy z akcji. Okazje pojawiają się również w przypadku długu rynków wschodzących.

Reklama

Mam nadzieję, że dyskusje w "Makro Perspektywach" przyniosą cenne spostrzeżenia w drugiej połowie roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama