Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyraźnie niższe od oczekiwań krajowe dane o inflacji zaskoczyły

|
selectedselectedselected
Wyraźnie niższe od oczekiwań krajowe dane o inflacji zaskoczyły  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja CPI w Polsce zmniejszyła się w grudniu do 6,1% r/r wobec 6,6% listopadzie, kształtując się wyraźnie poniżej konsensusu rynkowego równego naszej prognozie (6,4%). GUS opublikował częściowe dane nt. struktury inflacji zawierające informacje o tempie wzrostu cen w kategoriach „żywność i napoje bezalkoholowe”, „nośniki energii” oraz „paliwa”.

 

 

W kierunku spadku inflacji oddziaływała niższa dynamika cen w kategoriach: „żywność i napoje bezalkoholowe” (5,9% r/r w grudniu wobec 7,3% w listopadzie) i „paliwa” (-6,0% wobec -5,7%), a także obniżenie inflacji bazowej, która zgodnie z naszymi szacunkami zmniejszyła się w grudniu do 7,0% r/r wobec 7,3% w listopadzie. Przeciwny wpływ na inflację ogółem miała natomiast wyższa dynamika nośników energii (9,8% wobec 7,9%). Dostrzegamy istotne ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którym inflacja obniży się w I kw. do 3,3% r/r, a w II kw. osiągnie swoje minimum lokalne na poziomie 2,4%. Jednocześnie niższe od oczekiwań dane o inflacji stanowią silne wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którą RPP w marcu br. obniży stopy procentowe o 25pb. Czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy stóp procentowych jest ewentualne rozpoczęcie procedury postawienia prezesa NBP A. Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Wyraźnie niższe od oczekiwań krajowe dane o inflacji zaskoczyły  - 1Wyraźnie niższe od oczekiwań krajowe dane o inflacji zaskoczyły  - 1

Reklama

 

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja w strefie euro zwiększyła się do 2,9% r/r w grudniu wobec 2,4% w listopadzie, kształtując się lekko poniżej konsensusu rynkowego równego naszej prognozie (3,0%). W kierunku spadku inflacji oddziaływały niższa dynamika cen żywności (6,1% r/r w grudniu wobec 6,9% w listopadzie) i obniżenie inflacji bazowej (3,4% wobec 3,6%). Przeciwny wpływ miał natomiast wzrost dynamiki cen nośników energii (-6,7% wobec -11,7%) związany z wygaśnięciem efektów wysokiej bazy sprzed roku. Oczekujemy, że najbliższe miesiące przyniosą dalszy stopniowy spadek inflacji bazowej. Uważamy, że EBC rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych we wrześniu 2024 r. i dokona łącznie 3 obniżek po 25pb każda (we wrześniu, październiku i grudniu). W konsekwencji na koniec 2024 r. stopa refinansowa wyniesie 3,75%, a stopa depozytowa 3,25%.

Wyraźnie niższe od oczekiwań krajowe dane o inflacji zaskoczyły  - 2Wyraźnie niższe od oczekiwań krajowe dane o inflacji zaskoczyły  - 2

 

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Na poprawę nastrojów w przetwórstwie wskazał indeks ISM, który wzrósł w grudniu do 47,4 pkt. w porównaniu do 46,7 pkt. w listopadzie, kształtując się tym samym powyżej oczekiwań rynku (47,1 pkt.). W kierunku wzrostu indeksu oddziaływały wyższe wkłady 3 z 5 jego składowych (dla zatrudnienia, bieżącej produkcji i czasu dostaw), podczas gdy przeciwny wpływ miały niższe wkłady składowych dla nowych zamówień i zapasów. W danych na szczególną uwagę zasługuje utrzymujący się od 8 miesięcy spadek cen dóbr pośrednich w przetwórstwie, który wskazuje na słabnącą presję inflacyjną na rynku dóbr. Z kolei indeks ISM dla sektora usług zmniejszył się w grudniu do 50,6 pkt. wobec 52,7 pkt. w listopadzie, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (52,6 pkt.). Wynikało to ze zmniejszenia wkładów 3 z 4 jego składowych (dla zatrudnienia, nowych zamówień i czasu dostaw), podczas gdy przeciwny wpływ miał wyższy wkład składowej dla aktywności biznesowej. Na uwagę zasługuje szczególnie silny spadek indeksu dla zatrudnienia, które zmniejszyło się w grudniu w najszybszym tempie od kwietnia 2020 r. W przeciwieństwie do indeksu ISM dla przetwórstwa składowa dla cen dóbr pośrednich nadal kształtuje się znacząco powyżej granicy 50 pkt., co odzwierciedla utrzymującą się podwyższoną presję inflacyjną w amerykańskim sektorze usług. Prognozujemy, że sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu gospodarczego w USA obniżyło się w IV kw. 2023 r. do 0,8% wobec 5,2% w III kw., a w I kw. i II kw. 2024 r. wyniesie odpowiednio 0,4% i 0,7%.

 

Reklama

W ubiegłym tygodniu nowych informacji nt. perspektyw polityki pieniężnej Fed dostarczyły dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA, a także Minutes z grudniowego posiedzenia FOMC.

 

Zobacz także: Kredyty hipoteczne - padł historyczny rekord! Ceny mieszkań NIE będą spadać?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama