Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wybory w Niemczech 2021 a skutki gospodarcze

|
selectedselectedselected
Wybory w Niemczech 2021 a skutki gospodarcze | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wybory w Niemczech wygrała SPD, która będzie tworzyć nowy gabinet najprawdopodobniej w kolacji z Zielonymi i FDP. Czeka nas teraz kilka miesięcy koalicyjnych negocjacji, które mogą wpłynąć na rynek. Berlińczycy zagłosowali za wywłaszczaniem firm posiadających w ich mieście ponad 3000 mieszkań.

 

Wczorajsze wybory w Niemczech okazały się być bardziej wyrównanie od przewidywań

Początkowy remis w pierwszym sondażu exit polls przerodził się, w niewielką wygraną SPD (25,7 proc. vs 24,1 proc. dla CDU/CSU), której lider Olaf Scholz będzie kandydatem na kanclerza federalnego. Pierwszą możliwą koalicją będzie więc SPD-Zieloni-FDP. Bardzo dobry wynik osiągnęło FDP (11,5 proc.), stając się najpopularniejsza partią wśród głosujących po raz pierwszy. Gorzej od sondaży i oczekiwań wypadli natomiast Zieloni (14,8 proc.). Także Die Linke osiągnęli słaby wynik (4,9 proc.), który uniemożliwia sformowanie koalicji SPD-Zieloni-Die Linke, której obawiało się wielu Niemców i rynki finansowe. Jeszcze podczas wieczoru wyborczego, przewodniczący FDP zaproponował, by najpierw po wyborach porozumiały się ze sobą FDP i Zieloni, którzy dopiero potem wybiorą sobie trzeciego koalicjanta - SPD lub CDU/CSU.

Takie rozwiązanie, gdyby zostało zrealizowane, zwiększyłoby siłę przetargową mniejszych partii oraz pozwoliłoby zapewne na realizację większej liczby postulatów o charakterze liberalnym i ekologicznym, które łączą programy FDP i Zielonych. Jednak by rozpocząć współpracę partie muszą dojść do porozumienia w kwestiach, które ich najbardziej różnią. Taką sferą są np. podatki, w przypadku których Zieloni proponują zwiększenie opodatkowania najbogatszych, zaś FDP optuje za zmniejszeniem obciążeń dla klasy średniej. W niemieckiej polityce czeka nas teraz kilka miesięcy negocjacji mających wyłonić nowy rząd, a ewentualne informacje lub przecieki z negocjacji mogą wpływać na rynki finansowe.

Reklama

Wraz z wyborami federalnymi odbywały się także wybory w Berlinie oraz referendum w którym głosujący wypowiedzieli się za wywłaszczeniem spółki Deutsche Wohnen (i innych firm posiadających ponad 3000 mieszkań) z będących w jej posiadaniu 115 tys. mieszkań w Berlinie. Jest to próba ratowania berlińskiego rynku nieruchomości przed dalszym wzrostem cen, który jest związany w ciągłym deficytem mieszkań.

Pomimo pozytywnego wyniku referendum, nie wiadomo, jak mogłoby ono zostać zrealizowane w praktyce i czy byłoby to w ogóle zgodne z niemiecką konstytucją. Rodzi się też pytanie czy Berlin byłoby stać na wypłacenie odszkodowania za takie działanie. Z tego powodu akcje Deutsche Wohnen biją ostatnio rekordy ceny a początku roku zyskały już 21,61 proc. 

 

Wybory w Niemczech mają duże znaczenie także dla naszej gospodarki, która jest funkcjonalnie powiązana z niemiecką

Niemcy są najwyższym odbiorca polskiego eksportu (28,9 proc. polskiego eksportu w 2020 roku trafiło do Niemiec). Polska jest obecnie, po wyprzedzeniu USA, trzecim największym eksporterem do Niemiec. Więcej eksportują do naszych zachodnich sąsiadów tylko Chiny i Holandia.

Reklama

Niemcy zainwestowali w Polsce najwięcej w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych, od roku 1989 jest to około 36 mld euro. Ocenia się, że polskie inwestycje w Niemczech stanowią około 6 mld euro. Niemcy odrywają także znacząca rolę w Unii Europejskiej, z którą Polska pozostaje ostatnio w konflikcie na wielu polach. Odejście Angeli Merkel, która opowiadała się, że bardziej ugodowym stanowiskiem wobec Polski, może oznaczać zaostrzenie stanowiska Brukseli.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Majtkowski

Paweł Majtkowski

Analityk eToro na polskim rynku, który będzie dzielił się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.


Reklama
Reklama