Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wszystkie oczy na dane o inflacji w Polsce. Będzie w końcu jednocyfrowa?

|
selectedselectedselected
Wszystkie oczy na dane o inflacji w Polsce. Będzie w końcu jednocyfrowa? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na piątek publikacja danych o inflacji w Polsce. Naszym zdaniem zmniejszyła się ona we wrześniu do 8,3% r/r wobec 10,1% w sierpniu. Uważamy, że niższa inflacja we wrześniu wynikać będzie ze zmniejszenia wkładów wszystkich jej głównych składowych (cen żywności, paliw i innych nośników energii oraz inflacji bazowej).

Nasza prognoza kształtuje się poniżej konsensusu (8,6%), a tym samym jej materializacja będzie lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Wszystkie oczy na dane o inflacji w Polsce. Będzie w końcu jednocyfrowa? - 1Wszystkie oczy na dane o inflacji w Polsce. Będzie w końcu jednocyfrowa? - 1

 

W piątek opublikowany zostanie wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro. Oczekujemy, że roczne tempo wzrostu cen zmniejszyło się we wrześniu do 4,4% r/r wobec 5,2% w sierpniu, co wynikało ze spadku wkładów wszystkich jej składowych, w tym inflacji bazowej (4,5% we wrześniu wobec 5,3% w sierpniu). W czwartek dodatkowych informacji nt. inflacji w strefie euro dostarczy wstępny szacunek inflacji HICP w Niemczech. Prognozujemy, że zmniejszyła się ona do 4,3% r/r we wrześniu wobec 6,4% w sierpniu. Nasza prognoza inflacji w strefie euro kształtuje się tylko nieznacznie poniżej oczekiwań rynku (4,5%), a tym samym jej realizacja nie powinna mieć istotnego wpływu na kurs złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

Wszystkie oczy na dane o inflacji w Polsce. Będzie w końcu jednocyfrowa? - 2Wszystkie oczy na dane o inflacji w Polsce. Będzie w końcu jednocyfrowa? - 2

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. W piątek opublikowane zostaną dane o inflacji PCE. Uważamy, że zwiększyła się ona do 3,6% r/r w sierpniu z 3,3% w lipcu, do czego przyczynił się wzrost dynamiki cen energii. Z kolei inflacja bazowa obniżyła się naszym zdaniem do 3,9% r/r wobec 4,2% w lipcu. W czwartek poznamy z kolei finalny szacunek amerykańskiego PKB w II kw. Zakładamy, że sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu gospodarczego nie zostanie zrewidowane względem drugiego szacunku i wyniesie 2,1%. Prognozujemy, że zamówienia na dobra trwałe zmniejszyły się w sierpniu o 1,8% m/m wobec spadku o 5,2% w lipcu. Uważamy, że spowolnienie spadku zamówień wynikało przede wszystkim ze wyższych zamówień na dobra konsumpcyjne. Oczekujemy, że dane dotyczące sprzedaży nowych domów (693 tys. w sierpniu wobec 714 tys. w lipcu), podobnie jak sierpniowe dane dotyczące rozpoczętych budów domów (patrz poniżej), wskażą na spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Prognozujemy, że zarówno indeks Conference Board (105,0 pkt. we wrześniu wobec 106,1 pkt. w sierpniu) oraz finalny indeks Uniwersytetu Michigan (67,5 pkt. we wrześniu wobec 69,5 pkt. w sierpniu) wskażą na pogorszenie nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

 

Dzisiaj opublikowany zostanie indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących sektor przemysłu przetwórczego, budownictwa, handlu i usług. Rynek oczekuje, że wartość indeksu zmniejszyła się do 85,2 pkt. we wrześniu z 85,7 pkt. w sierpniu. Ryzyko w górę dla tej prognozy stanowią opublikowane w ubiegłym tygodniu indeksy PMI dla Niemiec (patrz poniżej). Uważamy, że publikacja wyników badań koniunktury w Niemczech będzie neutralna dla rynków finansowych.

 

Zobacz także: Kurs euro na kolanach! To już 10 tygodni spadku wobec dolara. Co dalej z euro?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama