Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK): Trudności z odbiciem od dna [kwiecień 2023]

|
selectedselectedselected
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK): Trudności z odbiciem od dna [kwiecień 2023] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w kwietniu 2023 roku nie zmienił swej wartości w stosunku do notowań z marca br., co potwierdza wcześniejszą tezę, że niewielka poprawa wskaźnika z końca ubiegłego roku miała charakter incydentalny.

Gospodarka rozwija się zdecydowanie poniżej swego długookresowego trendu z lat ubiegłych, a proces ten rozpoczął się już w 2017 roku. Późniejsze wydarzenia, takie jak pandemia i wojna na Ukrainie jedynie ten proces zintensyfikowały. Wysoka inflacja rozlała się i utrwaliła we wszystkich obszarach działalności gospodarczej, skutecznie ograniczając popyt, który w ostatnich latach był podstawowym motorem wzrostu gospodarki. Wysoki poziom inflacji, przy braku determinacji w jej zwalczaniu, w połączeniu z dużą niepewnością związaną z czynnikami geopolitycznymi, tłamszą plany inwestycyjne przedsiębiorców, ograniczają konsumpcję, deprecjonują zgromadzony majątek i oszczędności. Wszystko to skazuje nas na długoletnie funkcjonowanie w warunkach wysokiej inflacji przy ograniczonym wzroście gospodarczym.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK): Trudności z odbiciem od dna [kwiecień 2023] - 1Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK): Trudności z odbiciem od dna [kwiecień 2023] - 1

 

Reklama

W przedsiębiorstwach przetwórstwa przemysłowego nadal spada tempo napływu zamówień. Największe spadki dotyczą trwałych dóbr konsumpcyjnych. To z zakupów tych dóbr najczęściej rezygnują konsumenci w warunkach pogarszającej się koniunktury i spadku ich siły nabywczej. Nieco mniejsze spadki dotyczą zamówień na dobra produkowane głównie na eksport. W szczególności są to zamówienia na samochody i części zamienne.

W przedsiębiorstwach przyrasta poziom zapasów wyrobów gotowych, co odzwierciedla skalę niesprzedanej produkcji. Proces ten obserwujemy od blisko roku, lecz w ostatnich miesiącach uległ on intensyfikacji. Nadmierne zapasy zwiastują na ogół ograniczanie skali produkcji w najbliższych miesiącach.

Sytuacja finansowa przedsiębiorstw, co prawda, w ostatnim czasie nie uległa pogorszeniu, jednak również nie odnotowano żadnej poprawy. Coraz częściej przedsiębiorcy sygnalizują opóźnienia w płatnościach za sprzedane towary i usługi.

Podobne zjawisko braku poprawy obserwujemy w ocenach przedsiębiorców na temat ogólnej sytuacji w ich firmie i w całej gospodarce. Od blisko roku przewaga pesymistów nad optymistami waha się pomiędzy 12 -14 punktów procentowych. Ta stabilność negatywnych ocen świadczy o braku nadziei przedsiębiorców co do możliwości poprawy sytuacji w gospodarce. Zazwyczaj w odpowiedziach na to pytanie przedsiębiorcy wykazują znaczne pokłady optymizmu, zwłaszcza jeśli oceniają, że pojawiające się trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej maja charakter przejściowy. Tym razem ich optymizm uległ znacznemu ograniczeniu

W marcu br. podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym nadal kurczyła się. Podobne zjawisko odnotowano w przypadku zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów. Zainteresowanie kredytem bankowym, w szczególności mieszkaniowym, drastycznie spada. W mniejszym stopniu dotyczy to kredytów ratalnych i gotówkowych.

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Reklama
Reklama