Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) - drugi i kolejny spadek wskaźnika od początku roku

|
selectedselectedselected
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) - drugi i kolejny spadek wskaźnika od początku roku | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce we wrześniu 2021 roku spadł o 0,7 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca. To drugi i kolejny spadek wskaźnika od początku roku.

 

Pojawiają się symptomy zapowiadające zwolnienie tempa rozwoju gospodarczego

Wysoka inflacja konsumencka i rosnące ceny produkcji skutecznie schładzają popyt. Przerwy w dostawach surowców i półfabrykatów, brak siły roboczej na rodzimym rynku pracy, nasilająca się presja płacowa w połączeniu z niepewnością związaną nie tylko z pandemią ale również z wprowadzanymi zmianami w zasadach gospodarowania, stwarzają przedsiębiorcom coraz trudniejsze warunki prowadzenia biznesu.

 

Reklama

 

 

 

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) - drugi i kolejny spadek wskaźnika od początku roku - 1Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) - drugi i kolejny spadek wskaźnika od początku roku - 1

 

Reklama

 

Spośród ośmiu składowych wskaźnika we wrześniu br. dwie poprawiły się w stosunku do miesiąca poprzedniego, trzy nie uległy istotnej zmianie, a trzy pogorszyły się.

Podobnie jak przed miesiącem, najwięcej niepokoju budzą informacje pochodzące od menadżerów firm produkcyjnych na temat tempa napływu nowych zamówień. W lipcu i sierpniu br. uległo ono ograniczeniu w stosunku do sytuacji z pierwszej połowy tego roku. Dane wrześniowe nie wskazują na poprawę. Obserwowane od trzech miesięcy niższe tempo napływu nowych zamówień dotyczy zarówno zamówień realizowanych na eksport jak i tych, przeznaczonych na rynek krajowy. O ile w poprzednich miesiącach spadki zamówień w największym stopniu dotyczyły przedsiębiorstw produkujących trwałe dobra konsumpcyjne, o tyle obecnie największe redukcje zamówień odnotowują firmy sektora przedsiębiorstw produkujących dobra inwestycyjne. To wyraźny sygnał świadczący o nasilających się obawach firm o ich przyszłość i rozwój.

We wrześniu ubyło nieco firm, które oceniają że stan zapasów wyrobów gotowych, zgromadzonych w magazynach jest nadmierny. Może to częściowo złagodzić skalę hamowania skali produkcji przemysłu w najbliższych miesiącach.

 

Nie poprawia się stan finansów w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych

Reklama

Po otrząśnięciu się firm ze skutków pierwszego lockdownu, co nastąpiło w połowie ubiegłego roku, stan finansów przedsiębiorstw w zasadzie nie uległ większej zmianie. Obecnie obserwujemy około 8% przewagę firm oceniających stałe pogarszanie się ich kondycji finansowej nad odsetkiem firm, które uważają, że ich kondycja finansowa ulega poprawie. Przedsiębiorcom doskwiera drastyczny wzrost kosztów. Średnioroczny wzrost cen producentów (PPI) we wrześniu br. zbliżył się do 10% , co nie może pozostać bez wpływu na wyniki finansowe. Pogarsza się dostępność surowców i półfabrykatów i rosną ich ceny, na co wskazuje co trzeci przedsiębiorca; rosną koszty pracy – informuje o tym ponad połowa badanych przedstawicieli firm sektora produkcyjnego; wzrastają ceny energii i paliw, zaś wzrost podatków dla ponad 45% ankietowanych przez GUS przedsiębiorców stanowi istotną barierę dla dalszego rozwoju. W konsekwencji we wrześniowych badaniach nieznacznie zwiększył się odsetek przedstawicieli firm, które gorzej niż przed miesiącem oceniają swe ogólne perspektywy rozwojowe.

W przedsiębiorstwach przemysłowych od trzech miesięcy pogarsza się wydajność pracy.

 

Maria Drozdowicz

2021-09-25 www.biec.org

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Tematy

wiadomości wskaźnik wyprzedzający koniunkturyInformacje wskaźniki makroekonomiczne polska podstawowe wskaźniki makroekonomiczne roczne wskaźniki makroekonomiczne wskaźniki makroekonomiczne polski wskaźnik wyprzedzający koniunktury wykres biec wskaźnik wyprzedzający koniunktury wskaźnik wyprzedzający koniunktury definicja wskaźnik wyprzedzający koniunktury in english wskaźnik wyprzedzający koniunktury gus wskaźnik wyprzedzający koniunktury wg biec wskaźnik wyprzedzający koniunktury biec gus wskaźniki makroekonomiczne kwartalne wskaźniki makroekonomiczne gus wskaźnik wyprzedzający koniunktury 2016 wskaźnik wyprzedzający koniunktury 2015 mpk wwk wwk wwk ohp wwk arena wwk ohp poznań wwk-951 wskaźniki makroekonomiczne 2018 kwartalne wskaźniki makroekonomiczne japonia wskaźniki makroekonomiczne najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne wskaźniki makroekonomiczne bankier wskaźniki makroekonomiczne polska 2015 główne wskaźniki makroekonomiczne polska wskaźniki makroekonomiczne wskaźniki makroekonomiczne 2019 wskaźniki makroekonomiczne książka wskaźniki makroekonomiczne europa wskaźniki makroekonomiczne po angielsku wskaźniki makroekonomiczne i ich interpretacja wskaźniki makroekonomiczne danii rosja wskaźniki makroekonomiczne wskaźniki makroekonomiczne australia wskaźniki makroekonomiczne 1989 roczne wskaźniki makroekonomiczne – część iii roczne mierniki gospodarcze wskaźniki makroekonomiczne w polsce makroekonomiczne wskaźniki bankier.pl wskaźniki makroekonomiczne wybrane wskaźniki makroekonomiczne chin wskaźniki makroekonomiczne interpretacja wskaźniki makroekonomiczne na 2017 włochy wskaźniki makroekonomiczne wskaźniki makroekonomiczne budzet
Reklama
Reklama