Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury. Wiosna w krajowej gospodarce

|
selectedselectedselected

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w lutym 2024 roku wzrósł o 1,6 punktu. Był to siódmy miesiąc pozytywnych zmian wskaźnika i jeden z najsilniejszych spośród dotychczasowych wzrostów. Głównym źródłem optymizmu była warszawska giełda. Pozostałe składowe poprawiły się w bardziej umiarkowanym tempie lub pozostały na poziomie zbliżonym do notowań sprzed miesiąca.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury. Wiosna w krajowej gospodarce
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie widać istotnego przełomu w napływie nowych zamówień w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Co prawda w lutowych badaniach GUS odnotowano poprawę w stosunku do stycznia br., jednak przed miesiącem odnotowano wyraźny spadek tempa napływu nowych zamówień. W dłuższym okresie, obejmującym ostanie 12 miesięcy zamówienia utrzymują się na niezmienionym poziomie. Dotyczy to zarówno zamówień realizowanych na rynek krajowy, jak i zamówień pochodzących od zagranicznych odbiorców. W przypadku zamówień zagranicznych kluczowe znaczenie ma zapewne przedłużająca się dekoniunktura w Europie, szczególnie zaś zła sytuacja w gospodarce niemieckiej. Największy spadek zamówień dotyczy trwałych dóbr konsumpcyjnych, w szczególności odzieży i wyrobów skórzanych. Relatywna poprawa nastąpiła w przypadku napływu zamówień u producentów mebli, gdzie w ubiegłym roku dekoniunktura była wyjątkowo dotkliwa.  

 

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), luty 2024

wskaznik wyprzedzajacy koniunktury wiosna w krajowej gospodarce grafika numer 1wskaznik wyprzedzajacy koniunktury wiosna w krajowej gospodarce grafika numer 1

Reklama

 

Nieznacznie wzrósł w firmach produkcyjnych poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Zmiana na razie jest niewielka, może jednak zwiastować dalsze hamowanie skali produkcji, jeśli tempo napływu nowych zamówień wyraźnie nie przyspieszy.

Stan finansów w firmach produkcyjnych utrzymuje się na poziomie ubiegłego miesiąca z około 18% przewagą firm odnotowujących ciągłe pogorszanie się ich sytuacji finansowej nad odsetkiem firm odnotowujących poprawę.

Podobny brak wyraźnej zmiany wystąpił w ocenach menadżerów na temat ogólnej sytuacji gospodarczej i jej perspektyw rozwojowych. Wydaje się, że optymizm związany ze zmianą polityczną w wyniku ubiegłorocznych wyborów powoli wygasa.

 

Reklama

Na warszawskiej giełdzie kontynuowane są wzrosty. Poziom indeksu WIG przewyższa obecnie wartości ze swego ostatniego lokalnego szczytu z września 2021 roku o ponad 8%.

 

Zobacz także: Gospodarka Polski rośnie dzięki giełdzie!

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Reklama
Reklama