Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): Szanse zatrudnieniowe coraz mniejsze

|
selectedselectedselected

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w czerwcu wzrósł o 1 pkt. Jest to trzeci miesiąc wzrostu wskaźnika, przy czym tempo tego wzrostu podlegało w ostatnim czasie licznym wahaniom

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): Szanse zatrudnieniowe coraz mniejsze
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w czerwcu w porównaniu do maja o 0,1 punktu procentowego i wyniosła 5,0%.

Obecnie, spośród siedmiu składowych wskaźnika, tylko jedna zmienna – obrazująca liczbę nowo rejestrujących się bezrobotnych, zapowiada spadek jego wartości, co działa w kierunku spadku stopy bezrobocia. Pozostałe zmienne oddziałują w kierunku wzrostu wartości wskaźnika, czyli zapowiadają w perspektywie najbliższych miesięcy wyższą od dotychczasowej stopę bezrobocia.

W maju w porównaniu do kwietnia liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych zmalała o blisko 15%. Od początku roku wielkość napływu do rejestru powiatowych urzędów pracy podlega dość istotnym wahaniom, średnie miesięczne wahania wynoszą ponad 10%. W ujęciu historycznym natomiast wielkość napływu do bezrobocia pozostaje na niskim poziomie.

W maju br. pracę znalazło rekordowo mało bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. W porównaniu do kwietnia odpływ z bezrobocia do zatrudnienia zmalał o 7% i była to kontynuacja spadku odnotowanego w kwietniu (o 15% w ujęciu miesięcznym). Zmiany te zbiegły się ze wzrostem napływu nowych ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy. W maju w PUP zarejestrowano o ponad 4% więcej ofert pracy, ale w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego ofert pracy było o blisko 10% mniej.

Reklama

Osoby zarejestrowane jako bezrobotne nie posiadają w znacznej części kwalifikacji i umiejętności poszukiwanych przez pracodawców. Choć o skali niedopasowań najlepiej mogą świadczyć dane w ujęciu mikroekonomicznym w odniesieniu do umiejętności, to w perspektywie makro warto wskazać, że liczba nowych ofert pracy przewyższyła 1,5 razy odpływ z bezrobocia do zatrudnienia. Z drugiej strony relacja wielkości napływu ofert pracy do napływu nowych bezrobotnych wyniosła 0,7. Liczba nowych miejsc pracy jest stosunkowo niewielka względem liczby osób pozostających bez pracy.

O niewielkich szansach zatrudnieniowych świadczą dane pochodzące z badania koniunktury GUS. Saldo pytań dotyczących ogólnej sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz prognoz dotyczących zmian zatrudnienia uległy pogorszeniu lub stabilizacji na negatywnym poziomie.

W maju całkowita kwota wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych wzrosła w ujęciu miesięcznym o nieco ponad 5%. Liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy wzrosła o 1% w ujęciu miesięcznym.

 

Zobacz także: Ceny nieruchomości będą rosły – prognozują eksperci wielkiego banku

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Reklama
Reklama