Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): stagnacja, liczba ofert w urzędach uległa zmniejszeniu

|
selectedselectedselected
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): stagnacja, liczba ofert w urzędach uległa zmniejszeniu | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w sierpniu br. nie uległ zmianie w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Odnotowywane w ostatnim czasie niewielkie wzrosty wartości wskaźnika raczej zapowiadały zmiany o charakterze sezonowym niż trwałą tendencję wzrostową.

Stopa bezrobocia rejestrowanego, niewyrównana sezonowo, nie zmieniła swej wartości w ujęciu miesięcznym i wyniosła, podobnie jak przed miesiącem 5,0%.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): stagnacja na rynku pracy - 1Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): stagnacja na rynku pracy - 1

Aktualnie trzy składowe wskaźnika WRP działają w kierunku jego spadku, co oznacza spadek bezrobocia, zaś pozostałe cztery działają w kierunku jego ewentualnego wzrostu.

Wnioski płynące z badania koniunktury GUS są podobne do tych sprzed miesiąca. Saldo pytań dotyczących ogólnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw przemysłowych oraz prognoz dotyczących wielkości zmian zatrudnienia nie uległo istotnym zmianom w ujęciu miesięcznym. Od początku roku utrzymuje się niewielka, około 8% przewaga odsetka przedsiębiorstw deklarujących redukcję zatrudnienia nad odsetkiem firm zapowiadających wzrost liczby pracowników. Utrzymuje się również około 15% przewaga firm negatywnie oceniających bieżącą sytuację gospodarczą.

Reklama

Liczba ofert pracy rejestrowanych z urzędach pracy w lipcu br. uległa zmniejszeniu. W porównaniu do czerwca br. w PUP zarejestrowano o około 14% mniej nowych wakatów i prawie tyle samo co przed rokiem. Zmniejszona liczba ogłoszeń o wolnych miejscach pracy była zapewne powodem mniejszego odpływu z bezrobocia do zatrudnienia. W lipcu z urzędów pracy wyrejestrowało się o 7% bezrobotnych mniej niż w czerwcu i prawie tyle samo co przed rokiem.

Nie odnotowano istotnych zmian w liczbie zwolnień z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy (wzrost o 1% w skali roku), zaś liczba nowych bezrobotnych zmalała w ujęciu miesięcznym o 11%. Podobnie jak w poprzednich miesiącach znaczna część pracodawców zamierza prawdopodobnie przechować siłę roboczą pomimo pogorszenia koniunktury, spadku zamówień i wzrostu kosztów prowadzenia działalności. Nie wiadomo jak długo uda się realizować tę strategię w obliczu ponownego wzrostu kosztów pracy od początku przyszłego roku. Na razie, spływające dane wskazują, że przedsiębiorcy ograniczają koszty pracownicze poprzez zdecydowanie niższą skłonność do podnoszenia wynagrodzeń.

Powyższe dane wskazują, że rynek pracy uległ swego rodzaju zamrożeniu i poza krótkookresowymi zmianami głównie o charakterze sezonowym nie rysują się wyraźne tendencje ani do spadku bezrobocia, ani do jego wzrostu. Przedsiębiorstwa dość negatywnie postrzegają sytuację gospodarczą kraju i wstrzymują się z nowymi przyjęciami do pracy. Widoczne jest to zarówno w planach zatrudnieniowych pracodawców, w liczbie kreowanych nowych miejsc pracy oraz w liczbie bezrobotnych, którzy wyrejestrowują się z urzędu pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia.

Zobacz także: To był inwestycyjny hit GPW w 2022 roku. Teraz zyski tej spółki spadają o ponad 80%

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Reklama
Reklama