Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): Rynek coraz wyraźniej reaguje na spowolnienie gospodarcze

|
selectedselectedselected
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP): Rynek coraz wyraźniej reaguje na spowolnienie gospodarcze | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia we wrześniu nieznacznie wzrósł i od kilku miesięcy znajduje się na nieco wyższym poziomie niż przed rokiem. Gospodarka wyraźnie spowalnia i coraz silniejsze są obawy, że będzie miało to przełożenie na sytuację na rynku pracy. Bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie (rejestrowane wynosi obecnie 4,8%), związane jest to jednak z silnymi procesami „chomikowania pracy”. Pracodawcy od dawna wskazują na trudności w znalezieniu odpowiednich pracowników, stąd nierzadko mimo ograniczenia skali produkcji, wolą ich przetrzymać, by w przyszłości nie mieć trudności z zatrudnianiem nowych osób. Z tego, między innymi powodu, zatrudnienie i bezrobocie reagują z opóźnieniem na zmiany wahań koniunktury.

 

Symptomy spowolnienia gospodarczego widoczne są w niektórych składowych wskaźnika

Pięć czynników oddziałuje w kierunku wzrostu wartości wskaźnika (zapowiada wzrost stopy bezrobocia), wpływ dwóch zmiennych jest neutralny.

 

Rynek pracy reaguje na spowolnienie gospodarcze - 1Rynek pracy reaguje na spowolnienie gospodarcze - 1

Reklama

 

Nieustannie pogarszają się oceny menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych na temat planów zatrudnieniowych

Oceny bieżącej sytuacji przedsiębiorstw są coraz gorsze, coraz więcej firm zapowiada redukcję liczby pracowników. Liczba ofert pracy kierowanych do urzędów pracy zmniejszyła się od grudnia ubiegłego roku (kiedy odnotowano lokalne maksimum) o około 50%. Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w sierpniu kontynuował mocny - trzeci z rzędu - spadek, a wskaźnik w porównaniu do szczytu obserwowanego w maju br. stracił 15% swojej wartości. Te negatywne sygnały mają przełożenie na stosunkowo niską liczbę wyrejestrowań z urzędu pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia.

 

Z drugiej strony widoczne są pewne, niepokojące zmiany po stronie napływu do bezrobocia

Liczba zarejestrowanych nowych bezrobotnych wzrosła w ujęciu miesięcznym o około 13%, choć w dłuższym okresie jest na dość niskim poziomie. Po raz pierwszy od początku pandemii wzrosła liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy. Trzeci miesiąc z rzędu (w skali ok 3-3,5% miesięcznie) rośnie agregatowa kwota wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych. Wartości te wskazują, że choć stopa bezrobocia pozostaje na niskim poziomie, to wśród osób bezrobotnych relatywnie zwiększył się udział osób, które stosunkowo niedawno utraciły pracę i rejestrując się w urzędzie pracy nabyły prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Reklama
Reklama