Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) – nadchodzi szok… Sytuacja uległa diametralnej zmianie

|
selectedselectedselected
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) – nadchodzi szok… Sytuacja uległa diametralnej zmianie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w marcu zmalał o 0,3 punktu i niemal w całości skompensował wzrost z lutego br.. Wskaźnik pozostaje na rekordowo niskim poziomie, co odpowiada równie niskiej stopie bezrobocia. W najbliższym czasie czekają nas najprawdopodobniej drastyczne zmiany na rynku pracy, związane z napływem uchodźców z Ukrainy a w dalszej przyszłości przenoszeniem działalności firm działających na Ukrainie do krajów ościennych.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) – nadchodzi szok… - 1Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) – nadchodzi szok… - 1

W obecnej chwili trudno jednak formułować jakiekolwiek, nawet krótkoterminowe prognozy. Dotychczasowa poprawa sytuacji epidemicznej stwarzała szansę na wzrost zatrudnienia i spadek bezrobocia z jednoczesnym dryfowaniem rynku pracy w kierunku rynku pracownika. Czynniki takie jak: nowy system podatkowy, rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, wzrost kosztów pracy, wyższe ceny surowców i zaległości w inwestycjach sektora prywatnego, działały w przeciwnym kierunku, ograniczając wzrost zatrudnienia.

Obecnie, w obliczu wojny w Ukrainie sytuacja uległa diametralnej zmianie; znamy mniej więcej kierunek tych zmian, lecz wartości poszczególnych zjawisk trudno dziś oszacować. Nie wiemy jak wielu uchodźców będzie ubiegać się o legalną pracę, a jaka ich część będzie szukać źródła dochodów w szarej strefie. Ilu spośród uprawnionych do podjęcia pracy zarejestruje się w urzędach pracy i zostanie objętych zasiłkiem dla bezrobotnych, jaka część Ukraińców zechce związać swe losy z Polską na dłużej, a jaka uzna, że jest to dla nich jedynie tymczasowe miejsce pobytu, na drodze do dalszej wędrówki lub powrocie do kraju. Informacje te będą napływać stopniowo a dane statystyczne dotyczące rynku pracy najprawdopodobniej podlegać będą raptownym zmianom.

Z jednej strony napływ uchodźców może stanowić duży potencjał dla rynku pracy w Polsce, który zdaniem niektórych ekspertów jest w stanie wchłonąć nawet 700 tysięcy pracowników. Może to wzmocnić kadrowo sektory usługowe, takie jak handel, usługi komunalne, opieka społeczna i służba zdrowia. Niedobory pracowników mogą pojawić się w branżach zatrudniających zwyczajowo głównie mężczyzn, jak choćby budownictwo, rolnictwo czy transport, skąd wielu młodych mężczyzn decyduje się wrócić, aby bronić ojczyzny. W dalszej perspektywie należy liczyć się z przenoszeniem działalności niektórych firm z terenów zniszczonych wojną Ukrainy do krajów ościennych, co również zwiększy, popyt na pracowników. To tylko niektóre spodziewane zmiany, z jakimi prawdopodobnie zmierzy się nasz rynek pracy w najbliższej przyszłości.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Reklama
Reklama