Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wracają obawy o koniunkturę w strefie euro

|
selectedselectedselected
Wracają obawy o koniunkturę w strefie euro | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 5,0%, zgodnie z naszą prognozą i konsensusem. Od lipca wskaźnik pozostaje bez zmian, a liczba bezrobotnych od czerwca kształtuje się poniżej 800 tys. Względem sierpnia liczba bezrobotnych obniżyła się o 6,5 tys., co jak na wrzesień stanowi umiarkowaną skalę spadku. Odsezonowana stopa bezrobocia wyniosła 5,2% i była zbliżona do odnotowanej w sierpniu. Popyt na pracę pozostaje ograniczony, ale sytuacja na rynku pracy jest wciąż korzystna. Liczba osób zwolnionych z przyczyn zakładu pracy jest historycznie niska. Systematycznie obniżają się też obawy konsumentów w tym zakresie.

 

Wracają obawy o koniunkturę w strefie euro - 1Wracają obawy o koniunkturę w strefie euro - 1

 

POL: We wrześniu nowe zamówienia w polskim przemyśle pozostawały na poziomie wyraźnie niższym niż przed rokiem (-22,8% r/r), ale były też zdecydowanie wyższe niż przed miesiącem (15,6% m/m). Powakacyjny wzrost zamówień m/m jest wprawdzie typowy dla września, ale w tym roku pozytywnym sygnałem jest spory wzrost zamówień eksportowych (21,5% m/m). Branże eksportowe radzą sobie wciąż lepiej niż produkujące na rynek krajowy (tu spadek zamówień wyniósł 14,5% r/r).

Reklama

 

GER: Według wstępnego szacunku, w październiku PMI w niemieckim przemyśle wzrósł do najwyższego poziomu od 5 miesięcy, wyniósł 40,7 pkt. i był wyższy od oczekiwań (kons.: 40 pkt.). Jednocześnie poniżej progu 50 pkt. obniżył się usługowy PMI – spadł do 48 pkt. z 50,3 pkt. we wrześniu.

 

EUR: Koniunktura w przemyśle strefy euro w październiku pogorszyła się. Wskaźnik PMI spadł do 43 pkt. z 43,4 pkt. we wrześniu. Przemysłowy PMI, mimo poprawy w Niemczech, nieco rozczarował m.in. za sprawą słabszych nastrojów we francuskich firmach. Nasilają się obawy, że dekoniunktura w przemyśle przeniesie się na sektor usług. Znalazły one potwierdzenie w spadku usługowego PMI do 47,8 pkt. z 48,7 pkt. we wrześniu, co jest najniższym poziomem od 32 miesięcy. Wraz ze spadkiem popytu obniża się presja cenowa w strefie euro, a wzrost cen oferowanych towarów i usług spowalnia.

 

EUR: Ch.Lagarde (Prezes EBC) zwróciła uwagę na to, że gospodarka strefy euro stoi w obliczu stagnacji, a ryzyka dla wzrostu PKB koncentrują się po negatywnej stronie. Walka z inflacją przebiega natomiast pomyślnie. Przekonanie Ch.Lagarde o postępach dezinflacji nieco kontrastuje z jej wcześniejszymi wypowiedziami, w których mówiąc o dezinflacji dodawała, że inflacja jest jednak wciąż zbyt wysoka. To wyraźny sygnał, że maleje skłonność EBC do wznowienia podwyżek stóp procentowych.

Reklama

 

HUN: MNB obniżył główną stopę procentową o 75pb do 12,25%, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Bilans czynników ryzyka odchylony był w stronę mniejszej obniżki (o 25-50pb), a analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga spodziewali się obniżki o 50pb. Za dużą skalą redukcji stóp przemawiał wzrost realnej stopy procentowej powyżej zera, umocnienie forinta w ostatnim czasie, a także odnotowany w sierpniu spadek cen w kategoriach bazowych o 0,2% m/m.

 

USA: Październikowe wskaźniki PMI z USA zaskoczyły pozytywnie, zarówno w sektorze usługowym, jak i przemysłowym. PMI w przemyśle wzrósł do 50 pkt. (poziomu najwyższego od 6 miesiecy) i przestał sygnalizować pogorszenie nastrojów. Poprawiła się też koniunktura w firmach z sektora usługowego, gdzie PMI wzrósł do poziomu 50,9 pkt. (z 50,1 we wrześniu).

 

POL: P.Litwiniuk (RPP) ocenił, że obecnie nie ma podstaw do kolejnej obniżki stóp procentowych w Polsce. Natomiast o tym, „czy będą podstawy do tego, aby zaostrzać politykę dowiemy się z projekcji listopadowej". P.Litwiniuk spodziewa się, że zobaczymy w niej pierwsze zwiastuny odbicia gospodarczego, a ścieżka dezinflacji będzie mniej ostra niż zakładano w lipcowej projekcji. Dodał, że na kształtowanie się inflacji w średnim terminie duży wpływ mogą mieć ceny paliw, niepewna sytuacja geopolityczna, a także kwestia tarcz osłonowych, co do których obecnie nie wiadomo, czy będą przedłużone i ewentualnie w jakim kształcie. Wyłączenie skutków cen administrowanych i innych działań regulacyjnych wpływających na niektóre ceny może wg Litwiniuka spowodować wzrost inflacji CPI nawet o 2-3pp.

Reklama

 

POL: Kancelaria Premiera poinformowała, że łączna wartość nadpłat kapitału dla kredytów objętych wakacjami kredytowymi (dokonanych od momentu objęcia danego kredytu wakacjami kredytowymi do 30 czerwca br.) wyniosła 19,1 mld PLN. – to 129% łącznej wartości rat kapitałowych i odsetkowych, które zostały zawieszone, a byłyby wymagane do 30 czerwca 2023.

 

Zobacz także: Ceny domów nigdy nie były tak nieopłacalne. Nieruchomości poza zasięgiem

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama