Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wojna w Ukrainie wzmacnia wstrząsy podażowe. Marcowy komentarz gospodarczy Pawła Durjasza, głównego ekonomisty PZU

|
selectedselectedselected
Wojna w Ukrainie wzmacnia wstrząsy podażowe. Marcowy komentarz gospodarczy Pawła Durjasza, głównego ekonomisty PZU | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Horyzont, który wydawał się przejaśniać, znów mocno się zachmurzył. Rosyjska inwazja na Ukrainę wzmocniła wstrząsy podażowe windujące ceny surowców energetycznych i żywności. Do tego ekspansja Omikrona w Chinach skutkuje wprowadzaniem restrykcyjnych ograniczeń sanitarnych w wielu ważnych ośrodkach przemysłowych i portach.

 

Wszystko to grozi ponownym wzmożeniem zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw i ograniczeniem wzrostu PKB, zwłaszcza w krajach europejskich. Najbardziej istotnym kanałem transmisji wojny na Ukrainie na wzrost gospodarczy w Polsce są niepewność oraz rozwój sytuacji na rynku gazu i ropy naftowej. Wzrost awersji do ryzyka na rynkach finansowych prowokuje odpływ kapitału, przyczyniając się do słabienia złotego. Może także wpłynąć negatywnie na inwestycje prywatne.

 

Reklama

 

Wzrost cen gazu i ropy z kolei podwyższa inflacjęale działa także w kierunku osłabienia tempa wzrostu PKB poprzez redukcję realnej wartości dochodów gospodarstw domowych i wzrost kosztów firm. Na razie utrzymujemy prognozę wzrostu polskiego PKB w 2022 r. na poziomie ok. 4%, choć nie wykluczamy rewizji w dół. Spodziewamy się, że silny wzrost cen i podwyżki stóp procentowych przyczynią się do osłabienia dynamiki konsumpcji. Jednocześnie konsumpcja będzie w najbliższych kwartałach wzmacniana przez zakupy dokonywane przez uchodźców ukraińskich (o ile nie zostaną one zakwalifikowane jako eksport) i „wygładzana” dzięki nagromadzonym pandemicznym oszczędnościom. Osłabienie dynamiki konsumpcji i PKB stanie się zatem bardziej widoczne w 2023 r.

 

Comiesięczny komentarz wraz z prognozami makroekonomicznymi przygotowuje zespół kierowany przez głównego ekonomistę PZU Pawła Durjasza, który tworzą również Agnieszka Pierzak i Jarosław Kosaty z Biura Analiz Makroekonomicznych PZU oraz główny ekonomista TFI PZU Maciej Drzewucki.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PZU null

PZU

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest największą instytucją finansową w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Na jej czele stoi PZU SA, którego tradycje sięgają 1803 roku, kiedy powstało pierwsze na ziemiach polskich towarzystwo ubezpieczeniowe. Od 2010 roku spółka PZU SA jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie – od debiutu – znajduje się w czołówce najwyżej wycenianych i najbardziej płynnych spółek.


Reklama
Reklama