Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości giełdowe: Wyraźny spadek cen

|
selectedselectedselected
Wiadomości giełdowe: Wyraźny spadek cen  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według szacunków Eurostat wskaźnik inflacji PPI w strefie euro kontynuował w kwietniu tendencje spadkową, obniżając się do zaledwie 1,0% r/r wobec 5,5% w marcu. W ujęciu m/m ceny producentów obniżają się od ok. pół roku, a w kwietniu spadek był wyraźny – 3,2%. Spadek był większy od oczekiwań rynkowych.

Kontynuowane są tendencje dezinflacyjne, wynikające w „lwiej części” ze spadku cen w sektorze energetycznym (-10,1 m/m w kwietniu). W dalszym ciągu rosną ceny dla dóbr konsumpcyjnych nietrwałych, choć dynamika szybko słabnie (0,3% m/m kwietniu, m.in. artykuły spożywcze, odzież, kosmetyki). Według danych Eurostat także wzrost cen producentów w Polsce systematycznie słabnie, do 8,4% r/r w kwietniu, a w ujęciu m/m ceny obniżają się trzeci miesiąc z rzędu. Na tle pozostałych krajów UE Polska zajmuje 8 miejsce z najwyższym wskaźnikiem PPI w ujęciu r/r. Słabnący wskaźnik PPI sygnalizuje kontynuację tendencji zniżkowych dla inflacji konsumenckiej. Dane powinny łagodzić nastawienie EBC, choć ostatnie wypowiedzi prezeski EBC mają wciąż zdecydowanie jastrzębi wydźwięk.

Wiadomości giełdowe: Wyraźny spadek cen  - 1Wiadomości giełdowe: Wyraźny spadek cen  - 1

 

Ponowne zaskoczenie w sektorze usług w USA

Wskaźnik ISM określający aktywność w usługach w USA spadł w maju o 1,6, do 50,3, co znacznie przewyższyło oczekiwania rynkowe. Wg badań ISM sytuacja w usługach jest wciąż relatywnie lepsza niż w przemyśle, gdzie wskaźnik wciąż kształtuje się poniżej 50. W maju w 11 z 18 działów usług odnotowano wzrost. Rosną nowe zamówienia i nowe zamówienia eksportowe. Nastąpił znaczny wzrost zapasów po spadku w kwietniu, przy jednoczesnym dużym spadku zaległości w realizacji zamówień. Miał miejsce także nieznaczny spadek zatrudnienia. Ceny nadal rosną, choć wolniej. Wskaźnik ISM dla usług trzeci miesiąc z rzędu rośnie relatywnie wolniej niż wcześniej, m. in. w okresie czerwiec ’22-luty ’23. Ta zmiana może wskazywać na schładzanie koniunktury w sektorze usług i budować oczekiwania na łagodniejsze podejście Fed w polityce pieniężnej.

Reklama

Wiadomości giełdowe: Wyraźny spadek cen  - 2Wiadomości giełdowe: Wyraźny spadek cen  - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama