Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości giełdowe: wskaźnik PPI w Niemczech najniżej od ponad 2 lat

|
selectedselectedselected
Wiadomości giełdowe: wskaźnik PPI w Niemczech najniżej od ponad 2 lat | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś rano publikowane były majowe dane o inflacji producenckiej PPI w Niemczech. Główny wskaźnik obniżył się z 4,1% r/r do 1% r/r, przy konsensusie oczekiwań ustawionym na 1,7% r/r. Kontynuowane jest zatem szybkie obniżanie PPI, która jeszcze w sierpniu i wrześniu ub. roku wyznaczała rekordy na poziomie 45,8% r/r.

Wiadomości giełdowe: PPI w Niemczech najniżej od ponad 2 lat - 1Wiadomości giełdowe: PPI w Niemczech najniżej od ponad 2 lat - 1

 

Tak jak wtedy ceny końcowe u producentów napędzane były bezprecedensowo drogą energią tak teraz ten proces się odwraca i taniejący komponent energetyczny ściąga PPI w dół. Po wyłączeniu energii PPI też hamuje, ale w mniej spektakularny sposób – w maju obniżyła się z 4,8% r/r do 3,2% r/r i wobec maksimum 16,5% r/r w maju’22. Dane wspierają tezę, iż kontynuowane są globalne tendencje szybkiego hamowania inflacji w obszarze dóbr. Podobne trendy obserwujemy w innych dużych gospodarkach (m.in. USA, Chiny), ale także w polskich danych (dane majowe poznamy jutro).

Wiadomości giełdowe: PPI w Niemczech najniżej od ponad 2 lat - 2Wiadomości giełdowe: PPI w Niemczech najniżej od ponad 2 lat - 2

Reklama

 

Zobacz także: KNF zrobiło niespodziankę kredytobiorcom - zdolność kredytowa Polaków mocno w górę

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama