Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości giełdowe: Słabo, ale z szansami

|
selectedselectedselected
Wiadomości giełdowe: Słabo, ale z szansami  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj GUS opublikował kolejny pakiet majowych danych z krajowej gospodarki, a więc sprzedaż detaliczną i produkcję budowlaną. Wyłaniający się z tej pierwszej pozycji obraz konsumpcji gospodarstw domowych jest słaby. Sprzedaż detaliczna czwarty miesiąc z rzędu zaliczyła głęboko ujemną dynamikę r/r .

W maju odnotowany został spadek o 6,8% r/r. Wyraźnie poniżej konsensusu (-5,7% r/r) i naszych oczekiwań (-4,9% r/r). Po wyrównaniu sezonowym w ujęciu m/m sprzedaż była niższa o 1,1%, co zniwelowało pozytywny sygnał wysłany w kwietniu (+1,1% m/m). Więcej o tym odczycie pisaliśmy tutaj. Nie można być pewnym jaka jest skala ożywienia po stronie usług, ale i tak jest dość prawdopodobne, że konsumpcja prywatna w 2Q’23 spadnie r/r mocniej niż w 1Q’23 (-2% r/r).

Wiadomości giełdowe: Słabo, ale z szansami  - 1Wiadomości giełdowe: Słabo, ale z szansami  - 1

 

Lepiej wygląda krajobraz w budownictwie

Choć też w majowych danych pojawiły się nieznaczne rysy. Produkcja budowlano-montażowa spadła o 0,7% r/r, co jest wynikiem gorszym od naszych oczekiwań i konsensusu (1,7% r/r). Po wyeliminowaniu czynników sezonowych odnotowany został spadek o 1,1% m/m. Tak więc podobnie jak w ub. roku, po dość mocnych pierwszych miesiącach kolejne już pogarszają ten obraz. Tym niemniej z obserwowanych danych miesięcznych po kluczowych sektorach gospodarki to właśnie budownictwo, będące swego rodzaju proksy dla obrazu inwestycji, wyróżnia się pozytywnie. To głównie zasługa budownictwa infrastrukturalnego, które jest zaskakująco mocne, a w maju rosło o 9,1% r/r. Słabość natomiast obserwowana jest we wznoszeniu budynków, obszaru będącego m.in. pod presją słabej koniunktury na rynku mieszkaniowym. Tu w maju odnotowany został spadek o 12,2% r/r. Z publikowanych na przestrzeni ostatnich dwóch dni danych wyłania się obraz koniunktury w 2Q’23 wyraźnie słabszej w produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i zbliżonej w produkcji budowlano-montażowej. To wspiera naszą prognozę zakładającą spadek PKB w 2Q’23 na poziomie -0,8% r/r, a więc mocniejszy niż w 1Q’23 (-0,3% r/r).

Reklama

Wiadomości giełdowe: Słabo, ale z szansami  - 2Wiadomości giełdowe: Słabo, ale z szansami  - 2

 

Badania koniunktury dają jednak nadzieję na poprawę sytuacji

Wczoraj GUS opublikował czerwcowe badania koniunktury. Na pierwszy plan wysuwa się poprawa w nastrojach konsumentów. Te wychodzą od kilku miesięcy z głębokiego dołka. W czerwcu wciąż były słabe na tle historycznym, ale ponownie się poprawiły i bieżący wskaźnik był najwyżej od wybuchu wojny Rosji z Ukrainą (luty’22). Z kolei wskaźnik przyszły osiągnął poziom niewidziany od października’21, tj. okresu kiedy inflacja CPI przyspieszała, ale była jeszcze wyraźniej poniżej 10% r/r, a NBP dopiero ruszał z podwyżkami stóp procentowych. W badaniu warto zwrócić też uwagę na oczekiwania inflacyjne konsumentów – te w czerwcu obniżyły się do poziomu najniższego od połowy ’16 (wtedy zbliżał się do końca około dwuletni okres deflacji !). Nie jest to może super wskaźnik wyprzedzający dla CPI, ale raczej jeden z argumentów przemawiających za kontynuacją obniżania inflacji konsumenckiej. Po stronie przedsiębiorstw w badaniu GUS zaznaczają się natomiast sygnały stabilizacji, a być może nawet lekkiej poprawy nastrojów. Per saldo pakiet ostatnich danych od GUS sugeruje naszym zdaniem, że dołek koniunktury w gospodarce przesunął się z 1Q’23 na 2Q’23, ale scenariusz stopniowego ożywienia w 2 połowie roku jest aktualny.

Zobacz także: Kolejne rozczarowujące dane z polskiego przemysłu! Rynek pracy pokazuje swoją moc

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama