Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości giełdowe: Oporne hamowanie inflacji bazowej w narodowej gospodarce

|
selectedselectedselected
Wiadomości giełdowe: Oporne hamowanie inflacji bazowej w narodowej gospodarce | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj NBP opublikował szacunki inflacji bazowej za grudzień. Najczęściej obserwowana miara, z wyłączeniem żywności i energii, wykazała się niewielkim wzrostem dynamiki rocznej, z 11,4% r/r do 11,5% r/r. W ujęciu m/m obserwowaliśmy lekkie obniżenie z 0,7% m/m w listopadzie do 0,6% m/m w grudniu. Szereg po wyrównaniu sezonowym (nasze obliczenia) od września wykazuje się stopniowym schodzeniem na niższe poziomy.

We wrześniu ub. roku osiągnął 1,2% m/m wyr. sez., w listopadzie 0,9% m/m wyr. sez., a w grudniu 0,8% m/m. Momentum inflacji bazowej hamuje, ale w bardzo powolnym tempie i nadal jest znaczne. Po zannualizowaniu 3-miesięcznej średniej m/m wyr. sez., od lutego ub. roku dostajemy dwucyfrowe odczyty. Na razie dane wpisują się w nasze oczekiwania opornego hamowania tego obszaru inflacji konsumenckiej. W 1Q’23 prawdopodobnie zobaczymy jeszcze wyższe odczyty rocznej dynamiki inflacji bazowej, która będzie pozostawać pod wpływem utrzymujących się podwyższonych kosztów jakie ponosiły firmy w ostatnim okresie.

Wiadomości giełdowe: Oporne hamowanie inflacji bazowej - 1Wiadomości giełdowe: Oporne hamowanie inflacji bazowej - 1

Z drugiej strony oddziaływanie zacieśniania polityki monetarnej w wyraźniejszym stopniu zacznie się dopiero ujawniać w dalszej części roku. Jak zwykle NBP podał wczoraj też pozostałe miary inflacji bazowej. Drugi miesiąc z rzędu obserwowaliśmy obniżanie rocznej dynamiki inflacji bez cen administrowanych (do 17,1% r/r w grudniu z 18,1% r/r w listopadzie) i stabilizację w pozostałych miarach (bez cen najbardziej zmiennych 15% r/r vs 15% r/r oraz 15% średnia obcięta 14,4% r/r vs 14,5% r/r).

Wiadomości giełdowe: Oporne hamowanie inflacji bazowej - 2Wiadomości giełdowe: Oporne hamowanie inflacji bazowej - 2

Reklama

 

Mocniejszy od oczekiwań 4Q’22 w wykonaniu chińskiej gospodarki

Wg pierwszego szacunku PKB Chin w ub. kwartale rósł o 2,9% r/r przy oczekiwaniach 1,6% r/r. Zaskoczenie prawdopodobnie wynika z mocniejszej konsumpcji prywatnej. Tak przynajmniej można wnioskować z danych o sprzedaży detalicznej, które w grudniu pokazały spadek o „zaledwie” 1,8% r/r wobec spodziewanych -9% r/r. Mamy pierwsze potwierdzenie, że wychodzenie z zero-Covid może przynieść silny impuls popytowy w Państwie Środka, co m.in. może utrudniać hamowanie inflacji „na zachodzie” i osłabiać zagrywki pod scenariusze szybkiego hamowania inflacji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama