Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości giełdowe: Mocny wzrost ze słabą strukturą. Szybkie chłodzenie gospodarki postępuje

|
selectedselectedselected
Wiadomości giełdowe: Mocny wzrost ze słabą strukturą. Szybkie chłodzenie gospodarki postępuje | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj GUS publikował szacunek wstępny PKB za cały ’22. Ten wzrósł o 4,9% r/r, a więc w połowie dystansu pomiędzy naszymi oczekiwaniami (5%) oraz konsensusem PAP (4,8%). Dane są niepełne więc część wniosków to nasza dedukcja przeprowadzona na podstawie szacunków z własnych modeli.

 

 

To co pokazał GUS, oprócz samego rocznego wzrostu PKB, to dynamiki r/r w cenach stałych oraz kontrybucje do rocznego wzrostu dla: popytu krajowego (odpowiednio 5,5% r/r i 5,3 p.p.), spożycia ogółem (2,1% r/r i 1,6 p.p.), konsumpcji prywatnej (3% r/r i 1,7 p.p.) i inwestycji (4,6% r/r i 0,8 p.p.). Ocena rocznego PKB nie jest łatwa, ponieważ ten mocno się zmieniał na przestrzeni czasu. Pierwsza połowa ub. roku to jeszcze dość mocna konsumpcja gospodarstw domowych, ale już druga przyniosła szybkie hamowanie w tym obszarze. Jej wkład 1,7 p.p. w całym ’22 w przeciętnym przedpandemicznym roku byłby bardziej spójny ze wzrostem PKB o ok. 3%. I tu dochodzimy do „gwiazdy” ub. roku – zapasów. Te dodały aż 2,9 p.p. (!) do rocznego wzrostu w’22. Odwracanie potężnej nadbudowy zapasów to jeden z głównych elementów, który będzie ściągał w dół wynik PKB w ’23. Poza tym lekko pozytywnie zaskoczyły inwestycje realizujące wypłaszczone (wojna, niepewność związana z kryzysem inflacyjnym, energetycznym) odbicie w ramach cyklu. Co do konkluzji dot. 4Q’22.

Wiadomości giełdowe: Mocny wzrost ze słabą strukturą. Szybkie chłodzenie gospodarki postępuje - 1Wiadomości giełdowe: Mocny wzrost ze słabą strukturą. Szybkie chłodzenie gospodarki postępuje - 1

Reklama

 

Sam PKB wg naszych szacunków wzrósł o ok. 2,3% r/r. Słabiutka była przede wszystkim konsumpcja prywatna, której dynamika obniżyła się z 0,9% r/r w 3Q’22 do ok. -1,5% r/r. Mocno ujemne roczne dynamiki wynagrodzeń realnych i słabe nastroje konsumenckie coraz wyraźniej dają o sobie znać. W drugą stronę skierowana jest niespodzianka po stronie inwestycji, przyspieszających wzrost odpowiednio z 2% r/r do ok. 5,1% r/r. Tu z optymizmem jesteśmy jednak ostrożni. Przedsiębiorcy w badaniach (m.in. publikowany wczoraj Szybki Monitoring od NBP), szczególnie w mniejszych firmach, są sceptycznie nastawieni do ponoszenia wydatków inwestycyjnych w obecnym otoczeniu. Choć z drugiej strony wg ww. Szybkiego Monitoringu producenci dóbr inwestycyjnych mają najlepszą percepcję popytu na ’23, co jednak może wynikać ze spodziewanym popytem generowanym z sektora publicznego (i powiązanych).

Wiadomości giełdowe: Mocny wzrost ze słabą strukturą. Szybkie chłodzenie gospodarki postępuje - 2Wiadomości giełdowe: Mocny wzrost ze słabą strukturą. Szybkie chłodzenie gospodarki postępuje - 2

 

Wzrost PKB wciąż mocno wspierała zmiana zapasów (dodały ok. 1,5 p.p.), a także, drugi kwartał z rzędu, eksport netto (dodał ok. 0,8 p.p.). Dwa nasze główne wnioski po danych. Po pierwsze konsumpcja słabnie w szybkim tempie, co będzie wspierało RPP w decyzji zatrzymania podwyżek stóp procentowych. Po drugie nasza prognoza wzrostu PKB na poziomie 0,6% w ’23 jest raczej wciąż aktualna, gdyż szybkie chłodzenie gospodarki postępuje i widoczne było również w 4Q’22. Struktura wzrostu w ’23 może być jednak mniej inflacjogenna, ze skromniejszym spożyciem gospodarstw domowych i prawdopodobnie większą dodatnią kontrybucją eksportu netto.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama