Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości giełdowe: indeksy PMI dają nadzieję na uniknięcie recesji

|
selectedselectedselected
Wiadomości giełdowe: indeksy PMI dają nadzieję na uniknięcie recesji | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najnowsze, wstępne odczyty PMI w strefie euro były lepsze od oczekiwań analityków i wskazują na powolne odpuszczanie wcześniejszych tendencji spadkowych. Indeks PMI dla przemysłu pnie się powoli w górę – w styczniu 2023 wyniósł 48,8 wobec 47,8 miesiąc wcześniej, wskazując na coraz skromniejsze spadki w przemyśle.

Sytuacja wygląda jednak różnie w zależności od kraju. W Niemczech indeks PMI w przemyśle zniżkuje drugi miesiąc z rzędu (do 47), sugerując lekką korektę wcześniejszego odbicia tego wskaźnika. We Francji indeks siódmy miesiąc rósł i przebił w styczniu pułap 50 (50,8), sygnalizując możliwy powrót do wzrostów w przemyśle. Sytuacja w usługach w strefie euro wciąż wygląda lepiej niż w przemyśle. PMI w usługach w strefie euro wzrósł do 50,7 z 49,8 w grudniu.

Takie same tendencje występują w Niemczech. We Francji natomiast PMI w usługach systematycznie obniża się, choć poziom PMI był w styczniu tylko lekko poniżej 50 (49,2). W strefie euro powoli zmniejszają się ograniczenia podażowe oraz maleje presja na wzrost cen producentów. Także dane o PMI w USA pozytywnie zaskoczyły. Choć poziom wskaźników zarówno dla przemysłu, jak i usług jest niższy w porównaniu ze strefą euro, to widać postęp. Takie dane o PMI wskazują na poprawę perspektyw gospodarczych i zwiększają prawdopodobieństwo uniknięcia recesji.

Wiadomości giełdowe: PMI dają nadzieję na uniknięcie recesji - 1Wiadomości giełdowe: PMI dają nadzieję na uniknięcie recesji - 1

 

Tendencje spadkowe w podaży pieniądza pogłębiają się

Reklama

Dynamika podaży pieniądza M3 obniżyła się w grudniu do 5,4% r/r wobec 5,6% r/r miesiąc wcześniej, pozostając w tendencji spadkowej zapoczątkowanej w 2H’20. Roczne tempo wzrostu depozytów gospodarstw domowych zgromadzonych w bankach pozostaje najniższe od 1Q’05 i wyniosło w grudniu 3,2% r/r. Wciąż pogłębia się spadek depozytów bieżących gospodarstw domowych (-13,5% r/r w grudniu). Depozyty terminowe (do dwóch lat) gospodarstw domowych rosną coraz szybciej (w grudniu 104,4% r/r). Szósty miesiąc z rzędu kurczą się kredyty gospodarstw domowych (-4,8% r/r). Utrzymuje się i pogłębia spadek zarówno kredytów konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych.

W przypadku przedsiębiorstw dynamika depozytów nieco w grudniu odbiła – do 11,6% r/r wobec 9,1% r/r miesiąc wcześniej. Utrzymuje się spadek depozytów bieżących, a depozyty terminowe (do 2 lat) skurczyły się drugi miesiąc z rzędu. Wzrost kredytów dla przedsiębiorstw powoli słabnie (do 8,9% r/r w grudniu). Kredyt obrotowy rośnie wciąż wyraźnie szybciej niż inwestycyjny.

Wiadomości giełdowe: PMI dają nadzieję na uniknięcie recesji - 2Wiadomości giełdowe: PMI dają nadzieję na uniknięcie recesji - 2

 

Nastroje wśród polskich przedsiębiorstw pozostają pesymistyczne

Według badań GUS o koniunkturze w poszczególnych sektorach gospodarki w styczniu 2023, tak jak miesiąc wcześniej, firmy w większości badanych obszarów gospodarki negatywnie oceniły koniunkturę. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wciąż znajduje się poniżej średniej długookresowej we wszystkich obszarach. Jedynie, podobnie jak w grudniu, podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz informacja i komunikacja oceniają koniunkturę relatywnie korzystnie.

Najbardziej pesymistyczne pozostają przedsiębiorstwa w budownictwie oraz zakwaterowaniu i gastronomii. Badane przedsiębiorstwa w handlu hurtowym i detalicznym za najbardziej nasilającą się barierę wzrostu w ciągu 2022 r. uznały wysokie odsetki bankowe. We wszystkich obszarach gospodarki w stosunku do sytuacji sprzed 12 miesięcy istotnie wzrósł także czynnik związany z niepewną sytuację makroekonomiczną.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama