Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

We wrześniu silny wzrost m/m sprzedaży detalicznej, choć trudny do powtórzenia

|
selectedselectedselected
We wrześniu silny wzrost m/m sprzedaży detalicznej, choć trudny do powtórzenia | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sprzedaż detaliczna licząc w cenach stałych spadła w ujęciu rok do roku o 0,3% wobec spadku o 2,7% r/r miesiąc wcześniej. Dane te okazały się bardzo pozytywną niespodzianką, przewyższając naszą prognozę (-3,0% r/r), jak i konsensus prognoz (-2,0% r/r). Utrzymujący się spadek r/r jest efektem wysokiej bazy odniesienia z ub. roku. Natomiast w ujęciu m/m i po usunięciu wahań o charakterze sezonowym sprzedaż wzrosła we wrześniu aż o 2,2% m/m, najszybciej od stycznia 2022 r. Jest to już czwarty z rzędu wzrost m/m i potwierdza on odradzającą się konsumpcję gospodarstw domowych, która była w 3Q 2023 wsparciem wzrostu PKB w ujęciu kw/kw. O kolejny tak mocny wzrost może w kolejnych miesiącach być jednak trudniej.

 

Dane w ujęciu r/r są ciekawe, ale w naszej ocenie dobrze nie oddają dynamicznych zmian w sprzedaży. Wykorzystaliśmy zatem nasze modele wyrównania sezonowego do obliczenia dynamik m/m dla składowych sprzedaży. Po odsezownowaniu, widzimy, że mocne wzrosty m/m odnotowały firmy, zajmujące się detalicznym handlem paliwami (6,8% m/m), autami i częściami do nich (+4,9% m/m), żywnością (+3,0% m/m), a także farmaceutykami (+2,3% m/m). Spadek m/m firmy zarejestrowały w przypadku odzieży i obuwia, a także w grupie Meble, rtv, agd. Sądzimy, że mocna sprzedaż paliw wynika z zintensyfikowanych zakupów w oczekiwaniu na wzrosty cen paliw po wyborach parlamentarnych. Niezły wzrost m/m sprzedaży farmaceutyków, może natomiast wiązać się z wprowadzeniem programu darmowych leków dla dzieci i seniorów. Oznacza to, o powtórkę wzrostu całości sprzedaży detalicznej o 2,2% m/m będzie w kolejnych miesiącach trudno. Niemniej dane za wrzesień oraz szerzej, za cały 3Q 2023, potwierdzają odbudowę koniunktury w handlu. Sprzyja temu obniżająca się inflacja, której spadki pomagają sile nabywczej gospodarstw domowych. Dodatkowo poprawiają się nastroje konsumenckie i zwiększa się kredyt dla gospodarstw domowych w warunkach łagodzenia polityki pieniężnej przez bank centralny.

 

Reklama

We wrześniu silny wzrost m/m sprzedaży detalicznej, choć trudny do powtórzenia - 1We wrześniu silny wzrost m/m sprzedaży detalicznej, choć trudny do powtórzenia - 1

 

Dane o sprzedaży detalicznej we wrześniu wspierają naszą prognozę, zgodnie z którą konsumpcja gospodarstw domowych, będąca częścią PKB, wzrosła kw/kw w 3Q 2023. Będzie to zapewne główny czynnik pomagający wzrostowi PKB kw/kw, który według naszych szacunków sprzed publikacji danych wynosił 1,9% kw/kw. W ujęciu r/r spodziewaliśmy się wzrostu PKB o +0,3% r/r, a wrześniowy szacunek sprzedaży detalicznej stanowi pewne ryzyko w górę dla tej prognozy.

 

W 3Q 2023 konsumpcja gospodarstw domowych już odrabiała straty po słabej I poł. tego roku. Oczekiwania na kolejne kwartały dla sprzedaży detalicznej i dla konsumpcji pozostają optymistyczne. Prognozy dla rynku pracy wskazują na nadal szybki wzrost płac i niskie bezrobocie. Ponadto inflacja powinna w najbliższych miesiącach nadal się stopniowo obniżać (choć już obserwujemy wzrosty cen paliw). Co więcej, od 2024 r. będzie obowiązywała dużo wyższa niż obecnie płaca minimalna oraz zwiększy się obecne świadczenie wychowawcze 500 plus. Tym samym zakładamy, że dynamika konsumpcji gospodarstw domowych odbije z ok. -0,8% w 2023 r. do ponad 3,0% r/r w przyszłym roku. Jak zaznaczaliśmy wcześniej prawdopodobne powołanie nowego rządu przez partie opozycyjne nie zmienia krótkookresowych perspektyw gospodarczych.

Reklama

 

Zauważmy, że deflator sprzedaży detalicznej obniżył się we wrześniu br. do 3,9% r/r z 5,8 r/r. Częściowo wynika to z kształtowania się cen paliw, niemniej także w innych kategoriach deflator okazał się niższy niż miesiąc wcześniej. Zestaw danych za wrzesień z handlu, rynku pracy i przemysłu zapewne będą stanowiły argument dla większości członków Rady Polityki Pieniężnej dla obniżki stóp procentowych na posiedzeniu w listopadzie o kolejne 0,25 pkt proc., po czym, według naszej prognozy, w grudniu nie dojdzie już do cięcia stóp. W 2024 r. polityka pieniężna będzie najpewniej dalej łagodzona, choć przestrzeń do obniżek stóp procentowych zapewne nie będzie znacząca. Wynika to z oczekiwań spowolnienia tempa dezinflacji, ożywienia gospodarczego, ekspansywnej polityki fiskalnej. Na ten moment trudno jest powiedzieć, czy ewentualna zmiana rządu wpłynie na funkcję reakcji Rady Polityki Pieniężnej w kierunku bardziej restrykcyjnej.

 

Zobacz także: Czy w Polsce żyje się lepiej? Ten wskaźnik rozwieje Twoje wątpliwości

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama