Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ważne! W 2024 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące rozliczania zysków kapitałowych! Co obejmą?

|
selectedselectedselected
Ważne! W 2024 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące rozliczania zysków kapitałowych! Co obejmą? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Prezydent podpisał ustawę, która znacząco ułatwia m.in. fakturowanie. Częściowo obejmuje również regulacje ws. podatku Belki, szczególnie w kontekście obliczania podstawy do opodatkowania. 

 

  • Rząd wprowadza nowe regulacje, które mogą zachęcić Polaków do inwestowania na kilku rynkach.  
  • Zmiany będą obowiązywać od 2024 r., co oznacza, że inwestorzy wykorzystają je dopiero w 2025 r. 
  • Wciąż jednak nie wprowadzono wyczekiwanej przez część rynku kwoty wolnej od podatku. 

 

 

Regulacje ws. podatku od zysków kapitałowych 

Reklama

Nowe przepisy mają umożliwić wzajemne rozliczanie zysków pochodzących z kilku źródeł. W praktyce dla wielu inwestorów indywidualnych będzie to oznaczać niższą kwotę podatku Belki. Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług podpisana na początku czerwca została nazwana zbiorczo Slim VAT 3. Nowe rozwiązania zawarte w pakiecie obejmują m.in. zmniejszenie formalności czy zmiany dla mniejszych przedsiębiorców. 

Zobacz również: UWAGA! Strefa euro weszła w recesję – zobacz jak reagują europejskie akcje i euro

 

Nowa odsłona w praktyce - konkretne zmiany z perspektywy inwestora 

Regulacje bezpośrednio wpływające na podatek Belki będą obowiązywać od początku przyszłego roku, ale de facto będzie je można zastosować w 2025 r. (podczas rozliczania zysków i strat za rok poprzedni).  

Zgodnie z dotychczasową zasadą naliczania podatku, inwestor, który odnotował zysk z tytułu inwestycji (np. w akcje), nie mógł odliczyć strat z innych inwestycji (np. z rynku Forex). Tworzyło to sporą asymetrię, zniechęcając do lokowania środków na kilku rynkach, szczególnie tych postrzeganych jako bardziej ryzykowne. W związku z wprowadzonymi zmianami od 2025 r. (podczas rozliczania się za 2024 r.) możliwe będzie zmniejszenie podstawy podatku o wysokość strat, co w efekcie będzie skutkować naliczeniem niższej sumy. 

Jedna z najbardziej wyczekiwanych przez inwestorów decyzji, a więc kwota wolna od podatku nie została wprowadzona. Ponadto wciąż nie jest jasne, jak rząd ustosunkuje się do planów zapowiadanego podniesienia podatku.  

W środowisku trwają dyskusje dotyczące zasadności obowiązywania podatku Belki. Przed laty został wprowadzony jako “tymczasowa” danina, która po dwóch dekadach wciąż obowiązuje. Badania pokazują, że podatek ten skutecznie zniechęca do inwestowania, a z uwagi na trudne otoczenie makroekonomiczne w minionym roku wpływy do budżetu z podatku Belki wzrosły o ponad 31% r/r. 

Zobacz również: Polacy przeciwni zmianom w Podatku Belki! Dlaczego zatem warto go zlikwidować?

 

Reklama

wazne w 2024 r zaczna obowiazywac nowe regulacje dotyczace rozliczania zyskow kapitalowych co obejma grafika numer 1wazne w 2024 r zaczna obowiazywac nowe regulacje dotyczace rozliczania zyskow kapitalowych co obejma grafika numer 1

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

W 2022 r. rozpoczęły się spekulacje dotyczące planów podniesienia podatku z obecnych 19% do 20%. Wówczas miałaby zostać wprowadzona również kwota wolna od podatku (do 10 tys. przychodu). Nie spotkało się to z ciepłym przyjęciem przez inwestorów, którzy zwracają uwagę na niesprawiedliwy system. 

Jeśli chodzi o indywidualne inwestowanie, Polacy negatywnie wyróżniają się na tle Europy Zachodniej. Niewielu z nas decyduje się zainwestować pieniądze na rynku, najczęstszą z opcji jest natomiast wybranie lokaty bankowej, postrzeganej jako bezpieczniejszej. 

Zobacz również: Sondaż: Przez szalejącą inflację Polacy chcą, żeby rząd zlikwidował tzw. podatek Belki

 

Reklama

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama