Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Walentynki, tłusty czwartek, a pomiędzy prawdziwe święto dla ekonomistów. Co nas czeka w tym tygodniu?

|
selectedselectedselected
Walentynki, tłusty czwartek, a pomiędzy prawdziwe święto dla ekonomistów. Co nas czeka w tym tygodniu? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pomiędzy walentynkami a tłustym czwartkiem GUS zaplanował prawdziwe święto dla ekonomistów - publikację wstępnej inflacji za styczeń. Region zaskakiwał w górę, skala podwyżek w początku roku to zawsze spora niewiadoma. My prognozujemy 18% r/r (powyżej konsensusu), ale prognozy innych zespołów są mocno rozstrzelone (17,3%-18,7%). Ponadto w tym tygodniu jeszcze m.in. wynik PKB za IV kw. z Polski i dane inflacyjne z USA.

 

Kalendarz najważniejszych danych i publikacji makroekonomicznych

Poniedziałek, 13.02.2023

Tydzień zaczynamy danymi z krajowego bilansu płatniczego. Prognozujemy istotnie mniejszy deficyt na rachunku obrotów bieżących w porównaniu do konsensusu (nasza prognoza -970, konsensus -1550, poprzednio -422). Wzrost eksportu szacujemy na 19,3% r/r, a importu na 16,1% r/r.

Poza polskimi danymi dziać się będzie niewiele. Rozpocznie się posiedzenie ministrów finansów państw strefy euro. Opublikowana została już inflacja w Szwajcarii (zaskoczenie w górę, 3,3% r/r przy oczekiwaniach na poziomie 2,9% r/r).

 

Wtorek, 14.02.2023

Reklama

Sporo danych, ale dla nas najważniejsza będzie publikacja polskiego PKB za IV kw. W oparciu o dane całoroczne prognozujemy, że wzrost w IV kw. wyniósł 2,2%. Dane o PKB zostaną opublikowane również dla Japonii, Norwegii, Rumunii, Węgier, Słowacji i strefy euro. Z europejskich danych dochodzi do tego też indeks ZEW obrazujący nastroje niemieckich analityków.

W USA opublikowana zostanie inflacja CPI za styczeń. Oczekiwany jest lekki spadek rocznego indeksu z 6,5% do 6,2%. Stać za tym będzie m.in. inflacja bazowa, która również powinna się wg konsensusu obniżyć z 5,7% do 5,2% r/r. Ponadto zaplanowano wystąpienia przedstawicieli Fed (Logan, Williams).

 

Środa, 15.02.2023

Czas na długo wyczekiwaną inflację z Polski. W środę poznamy jedynie indeksflash(finalne dane opublikowane zostaną w marcu, po zmianach koszyka inflacyjnego). Nasza prognoza to 18% r/r, więc znajdujemy się sporo nad konsensusem (17,6% r/r). Prognozowanie stycznia to zawsze loteria. W tym roku trudność jest jeszcze wyższa ze względu na ekwilibrystykę odnośnie do cen energii. Największą niespodzianką mogą być jednak "noworoczne dostosowania". Z tego względu jesteśmy mniej optymistyczni.

Poza Polską inflacja zostanie też opublikowana w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Słowacji. W Europie czeka nas jeszcze publikacja danych o produkcji przemysłowej w strefie euro (za grudzień) i wystąpienie szefowej EBC C. Lagarde.

Sporo dziać się będzie też po drugiej stronie Oceanu. Opublikowane zostaną wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za styczeń (oczywiście w USA). Do tego dochodzi indeks Empire State. Po poprzedniej publikacji wysnuliśmy tezę, że spora część spadków to efekty związane z efektem zimy (patrz tutaj). Konsensus z dużymi wzrostami wygląda tak, jakby analitycy również zauważyli ten fenomen (produkcja +0,5%, sprzedaż +1,9%).

Reklama

 

Czwartek, 16.02.2023

Wszystko co najciekawsze wydarzy się w USA. Opublikowane zostaną inflacja producencka (prognozowane są lekkie spadki r/r), dane z rynku nieruchomości (rozpoczęte budowy domów, pozwolenia na budowę), indeks Phily Fed i cotygodniowe dane o nowych rejestracjach bezrobotnych. Do tego dochodzą wystąpienia przedstawicieli Fed.

 

​Piątek, 17.02.2023

S&P podejmie decyzję w sprawie polskiego ratingu. Nie spodziewamy się zmian.

W świecie danych dzień raczej nudny. Opublikowany zostanie PPI w Niemczech i CPI we Francji. Dla strefy euro spłyną dane o bilansie płatniczym. W USA zaplanowano publikację indeksu Conference Board.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama