Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W USA majówki nie ma. Stopy bez zmian, ale nastroje mieszane

|
selectedselectedselected

W związku z tym Fed podjął wczoraj decyzję w sprawie tamtejszych stóp procentowych. Te pozostały bez zmian, a sam wydźwięk wczorajszego posiedzenia można uznać za mieszany. O tym dlaczego piszemy w komentarzu poniżej. Przypominamy też wtorkowy komentarz do krajowej inflacji.

W USA majówki nie ma. Stopy bez zmian, ale nastroje mieszane
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś sporo publikacji z Europy. Dzień zaczniemy od PMI w przemyśle. Poznamy też indeks dla Polski - nasza prognoza to 47,3 pkt. (konsensus 48 pkt.).

Ponadto czeski bank centralny (CNB) podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Tu, podobnie jak konsensus, oczekujemy cięcia o 50 pb. CNB jest w cyklu obniżek i w naszej ocenie to nie ostatnia "pięćdziesiątka" (podobnej skali ruchu spodziewamy się też w czerwcu, później będą dalsze cięcia, być może w mniejszej skali).

W USA finalne dane o zamówieniach w przemyśle, w tym zamówienia na dobra trwałe. Jak co tydzień dojdą też dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Tu ciekawiej będzie jutro - opublikowane zostaną kwietniowe wyniki rynku pracy. Spodziewany jest wzrost zatrudnienia o 245 tys. etatów, utrzymanie stopy bezrobocia na 3,8% i tempa wzrostu płac na 0,3% m/m. W skrócie: konsensus oczekuje nadal mocnego rynku pracy. Ponadto w piątek poznamy też indeks ISM w amerykańskich usługach.

 

USA: Mieszany wydźwięk posiedzenia FOMC

Reklama

Mimo jastrzębio brzmiącego akapitu otwierającego komunikat po posiedzeniu FOMC, ogólny wydźwięk wczorajszego zebrania bankierów centralnych był gołębi. W szczególności nie widać większego niż dotychczas zaniepokojenia inflacją, a bilans ryzyk traktowany jest jako lepszy niż dotychczas. Fed potrzebuje czasu, aby pociągnąć za spust. Dane wspierają prognozę, że w drugiej połowie roku zobaczymy dwa cięcia stóp.

Nasz komentarz w linku: Mieszany wydźwięk posiedzienia FOMC

 

Polska: Inflacja tylko lekko w górę

Kwietniowa inflacja wzrosła, tak jak szeroko oczekiwano, choć jej wzrost nie był tak wysoki jak zakładaliśmy. Nie oznacza to jednak, że spodziewana przez nas wyższa liczba kwietniowej inflacji nie zmaterializuje się w kolejnych miesiącach. Perspektywa w horyzoncie reszty roku pozostaje niezmieniona. Kwietniowe dane nie są zaskoczeniem dla RPP i nie wpłyną na decyzje Rady w tym roku.

 

Garść newsów makroekonomicznych

Reklama

MF: "Na koniec kwietnia stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa wynosi ok. 64 proc. Szacujemy, że stan środków na rachunkach budżetowych na koniec miesiąca wyniósł ponad 170 mld zł" – napisał wiceminister Jurand Drop.

 

MF: Dynamika PKB Polski w latach 2024-2027 wyniesie odpowiednio: 3,1 proc., 3,7 proc., 3,4 proc. i 3,0 proc. - prognozuje MF w "Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2024-2027".

Deficyt sektora rządowego i samorządowego w 2024 roku wyniesie 5,1 proc., w 2025 roku 4,4 proc. PKB. W latach 2026-2027 spadnie on do 3,8 i 3,3 proc. PKB.

"Przewiduje się, że w przypadku niepodjęcia dodatkowych działań konsolidacyjnych relacja długu publicznego do PKB według definicji UE wzrośnie - głównie za sprawą skokowo zwiększonych nakładów na obronność - do 53,4 proc. w 2024 r., a następnie dalej będzie rosnąć, osiągając poziom 61,3 proc. na koniec 2027 r" - napisano w przytaczanym dokumencie.

Reklama

 

USA: Liczba wakatów wg ankiety JOLTS w marcu wyniosła 8,488 mln wobec 8,813 mln miesiąc wcześniej. Cały czas widać postęp, co nie umyka uwadze FOMC.

 

w usa majowki nie ma stopy bez zmian ale nastroje mieszane grafika numer 1w usa majowki nie ma stopy bez zmian ale nastroje mieszane grafika numer 1

w usa majowki nie ma stopy bez zmian ale nastroje mieszane grafika numer 2w usa majowki nie ma stopy bez zmian ale nastroje mieszane grafika numer 2

Reklama

 

USA: Indeks ISM w przemyśle spadł poniżej bariery 50 pkt. i wyniósł 49,2 pkt. (konsensus 50 pkt., poprzednio 50,3 pkt.). Indeks pozostaje mocno zmienny, a koniunktura szoruje na granicy ożywienia i stagnacji. Niepokoić może spadek nowych zamówień (wykres).

w usa majowki nie ma stopy bez zmian ale nastroje mieszane grafika numer 3w usa majowki nie ma stopy bez zmian ale nastroje mieszane grafika numer 3

 

USA: Indeks zaufania konsumentów Conference Board spadł w kwietniu do 97 pkt. z 103,1 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 104,7 pkt.

Reklama

 

USA: Indeks Chicago PMI spadł w kwietniu do 37,9 pkt. z 41,4 pkt. w poprzednim miesiącu. Oczekiwano wzrostu do 45 pkt.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama