Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W tym tygodniu w centrum uwagi rynków: inflacja w Polsce zaskoczy inwestorów?

|
selectedselectedselected
W tym tygodniu w centrum uwagi rynków: inflacja w Polsce zaskoczy inwestorów? | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na środę publikacja Minutes z marcowego posiedzenia FOMC. Istotnym elementem Minutes będą informacje na temat różnic w oczekiwaniach poszczególnych członków Fed dotyczących tempa zacieśniania polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach. Podczas konferencji prasowej po marcowym posiedzeniu szef Rezerwy Federalnej J. Powell dał do zrozumienia, że determinacja Fed w sprowadzaniu inflacji do celu inflacyjnego jest bezwarunkowa.

Nawiązał również do problemów z płynnością kilku amerykańskich banków i stwierdził, że mogą one prowadzić do zaostrzenia polityki kredytowej amerykańskiego sektora bankowego, co w jego ocenie mogłoby być substytutem kolejnych podwyżek stóp procentowych. Należy jednak zaznaczyć, że z uwagi na zmniejszenie się obaw o stabilność sektora bankowego od czasu marcowego posiedzenia FOMC, poglądy niektórych członków przedstawione w Minutes mogły się częściowo zdezaktualizować. Niemniej jednak uważamy, że publikacja Minutes będzie oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych.

 

W środę i w piątek poznamy istotne dane z USA

Naszym zdaniem inflacja ogółem zmniejszyła się w marcu do 5,1% r/r wobec 6,0% w lutym, do czego przyczynił się spadek inflacji bazowej i dynamiki cen paliw. Oczekujemy, że dynamika sprzedaży detalicznej nie zmieniła się w marcu w porównaniu do lutego i wyniosła -0,4% m/m. Czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku sprzedaży jest wyczerpywanie się wymuszonych oszczędności nagromadzonych w trakcie pandemii materializujące się w warunkach wysokiego wzrostu cen, co obniża siłę nabywczą konsumentów. Prognozujemy, że produkcja przemysłowa zwiększyła się w marcu o 0,3% m/m wobec stabilizacji w lutym, co będzie spójne ze wzrostem indeksu PMI dla amerykańskiego przetwórstwa w marcu. Zza oceanu napłyną również wyniki badań koniunktury. W piątek opublikowany zostanie wstępny indeks Uniwersytetu Michigan. Oczekujemy jego stabilizacji (63,0 pkt. w kwietniu wobec 62,0 pkt. w marcu). Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku poprawy nastrojów gospodarstw domowych jest osłabienie obaw o stabilność sektora bankowego w USA. Uważamy, że w przypadku realizacji naszych prognoz dane z USA nie będą miały istotnego wpływu na kurs złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

W tym tygodniu w centrum uwagi rynków: inflacja w Polsce zaskoczy inwestorów? - 1W tym tygodniu w centrum uwagi rynków: inflacja w Polsce zaskoczy inwestorów? - 1

 

W czwartek opublikowane zostaną dane nt. handlu zagranicznego w Chinach

Oczekujemy, że saldo chińskiego bilansu handlowego zmniejszyło się w marcu do 46,5 mld USD wobec 116,9 mld USD w okresie styczeń-luty. Prognozujemy spadek dynamiki eksportu do -8,0% r/r w marcu wobec -6,8% w okresie styczeń-luty, co będzie spójne ze spadkiem składowej indeksu Caixin PMI dla przetwórstwa dotyczącej nowych zamówień eksportowych. Oczekujemy, że dynamika importu obniży się do -10,5% r/r w marcu wobec -10,2% w okresie styczeń-luty wskazując na lekkie osłabienie popytu krajowego w Chinach. Uważamy, że dane z Chin będą neutralne dla rynków finansowych.

 

W czwartek poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego w lutym

Oczekujemy zmniejszenia salda na rachunku obrotów bieżących do -408 mln EUR wobec 1429 mln EUR w styczniu, będącego wynikiem przede wszystkim mniejszego salda obrotów handlowych. Prognozujemy, że dynamika eksportu wzrosła nieznacznie z 10,8% r/r w styczniu do 11,0% w lutym, a tempo wzrostu importu zwiększyło się z 3,1% r/r do 5,0%. Naszym zdaniem dane o bilansie płatniczym będą neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

 

W piątek opublikowane zostaną finalne dane o marcowej inflacji w Polsce

Oczekujemy, że roczna dynamika cen ukształtowała się zgodnie ze wstępnym szacunkiem i wyniosła 16,2% r/r wobec się do 18,4% w lutym. W kierunku spadku inflacji oddziaływały niższe dynamiki cen paliw i nośników energii. Publikacja danych o inflacji będzie naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

W tym tygodniu w centrum uwagi rynków: inflacja w Polsce zaskoczy inwestorów? - 2W tym tygodniu w centrum uwagi rynków: inflacja w Polsce zaskoczy inwestorów? - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama