Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W skrócie: kalendarium i najważniejsze wydarzenia nowego tygodnia

|
selectedselectedselected
W skrócie: kalendarium i najważniejsze wydarzenia nowego tygodnia | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bazowe rynki długu weszły w trend boczny. Co prawda kwietniowa inflacja w USA spowolniła mniej od oczekiwań, ale są inne sygnały wskazujące, że 41-letni szczyt CPI może być za nami, np. płace rosną wolniej od paru miesięcy i plany podwyżkowe firm w USA także wskazują na trwałość tego trendu. Na rynku pojawia się także coraz więcej opinii, że skala zacieśnienia warunków finansowych w USA (łączna miara zacieśnienia polityki pieniężnej obejmująca rynek stóp, kredytowy, akcji) może być wystarczająca dla zapanowania nad przegrzanym rynkiem pracy, tempem PKB i docelowo inflacją w USA.

Wciąż uważamy, że szanse na powrót wzrostów rentowności są większe niż ich trwały spadek. W tym tygodniu argumentem za dalszą stabilizacją rentowności są rozczarowujące dane o aktywności gospodarczej z Chin, czy niepewność czy restrykcyjne lockdowny nie rozszerzą się na inne aglomeracje, po tym jak Szanghaj wydaje się z nich wychodzić. Z drugiej strony dane z USA mogą być mocne, np. sprzedaż detaliczna i produkcja, oddalając obawy że zacieśnienie Fed spowoduje recesję.

Najważniejszą publikacją tygodnia z kraju będzie wstępny szacunek PKB w 1kw22. Szacujemy, że po mocnym 4kw21, początek tego roku przyniósł kontynuację dynamicznego wzrostu gospodarczego. Na dane o strukturze wzrostu będziemy musieli poczekać do 31 maja. Naszym zdaniem dalszemu dynamicznemu wzrostowi konsumpcji towarzyszył w 1kw22 solidny wzrost inwestycji, na co wskazują mocne dane z branży budowlanej w ostatnich miesiącach. Tak wysoki punkt startowy w 1kw22 oznacza, że całoroczne PKB uśredni się do około 4%, pomimo faktu, że w 4kw22 roczne tempo PKB może spaść poniżej 2%r/r.

W tegorocznej aktualizacji Programu Konwergencji rząd szacuje deficyt sektora general government w 2022 na 4,3% PKB. To blisko naszej dotychczasowej prognozy tj. 4,5% PKB. Wcześniej w budżecie na 2022 deficyt sektora był szacowany na 2,9% PKB, a potrzeby pożyczkowe budżetu państwa netto na PLN59,3mld. W 2021 deficyt wyniósł 1,9%PKB. Mierząc skalę ekspansji fiskalnej i zacieśnienia monetarnego wpływem na PKB, szacujemy że netto policy mix dopiero niedawno weszło w obszar zacieśnienia.

Reklama

W skrócie: kalendarium i najważniejsze wydarzenia nowego tygodnia - 1W skrócie: kalendarium i najważniejsze wydarzenia nowego tygodnia - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama