Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W październiku inflacja CPI obniża się, lecz uzasadnia ostrożne podejście RPP

|
selectedselectedselected
W październiku inflacja CPI obniża się, lecz uzasadnia ostrożne podejście RPP | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według finalnych danych inflacja CPI obniżyła się w październiku do 6,6% r/r z 8,2% r/r miesiąc wcześniej. Oznacza to, że wstępny odczyt CPI, który poznaliśmy 2 tygodnie temu, został zrewidowany w górę o 0,1 pkt proc. Do rewizji tej przyczynił się nieco wyższy szacunek inflacji cen żywności, nośników energii, a także cen bazowych. Zauważmy, że po raz pierwszy od kwietnia br. inflacja CPI, ale w ujęciu miesiąc do miesiąca była dodatnia i wyniosła 0,3% m/m. W naszej ocenie dane te, a także perspektywy gospodarcze, przypominają o ryzykach w górę dla inflacji i są zgodne ze zmianą podejścia Rady Polityki Pieniężnej na bardziej ostrożną.

 

W październiku inflacja CPI obniża się, lecz uzasadnia ostrożne podejście RPP - 1W październiku inflacja CPI obniża się, lecz uzasadnia ostrożne podejście RPP - 1

 

Reklama

 

Wraz z końcowymi danymi poznaliśmy szczegóły zmian cen w koszyku CPI w październiku. Najciekawsze informacje płyną z danych w ujęciu m/m. Wskazują one, że w październiku, po czterech miesiącach z rzędu powróciły do wzrostu ceny żywności. Dynamika tych cen wyniosła 0,5% m/m, a więc była nieco wyższa niż średnia historyczna. Do wzrostów powróciły także ceny nośników energii (+0,3% m/m), po siedmiu miesiącach spadków. Dane pokazują także najszybszy od kwietnia wzrost cen odzieży i obuwia (o 3,3% m/m), choć nie odbiega on od danych dla października z ub. lat. Niemniej wzrost cen łączności (1,3% m/m) oraz cen edukacji (1,6% m/m) był silniejszy niż wzorzec sezonowy. Łącznie ceny usług wzrosły o 0,3% m/m po spadku o 0,2% m/m miesiąc wcześniej. Szacujemy, że inflacja bazowa, tj. CPI po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 0,7% m/m i była najwyższa od kwietnia br. Oznacza to inflację bazową wynoszącą ok. 8,0% r/r wobec 8,4% r/r we wrześniu.

 

Październik był zapewne ostatnim miesiącem znaczącego spadku inflacji CPI r/r, a listopad i grudzień najpewniej przyniosą pewną stabilizację. Oczekiwania co do CPI w 2024 r. są niepewne, ze względu na nieokreślone jeszcze działania w zakresie podatku VAT na żywność, a także możliwej osłonowej polityki regulującej ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Niemniej, ze względu na spodziewany odradzający się wzrost gospodarczy, silny wzrost płacy minimalnej i podwyżkę transferów społecznych trudno będzie w 2024 r. o wyraźne spadki inflacji, która wg naszych oczekiwań będzie pozostawała relatywnie stabilna, znacznie powyżej celu inflacyjnego. Naszym zdaniem dane za październik, o ile pokazały spadek CPI rok do roku, przypominają o ryzykach dla inflacji. Są one zgodne ze zmianą w listopadzie podejścia Rady Polityki Pieniężnej na bardziej ostrożne. Spodziewamy się stabilnych stóp do marca 2024 r., oraz niewielkim obniżek w kolejnych kwartałach.

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce: wiemy o ile rosną ceny! Tym razem jest zaskoczenie

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama