Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W oczekiwaniu na pierwsze obniżki stóp procentowych w Polsce – analiza sytuacji makroekonomicznej

|
selectedselectedselected
W oczekiwaniu na pierwsze obniżki stóp procentowych w Polsce – analiza sytuacji makroekonomicznej | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wydarzeniem tygodnia ze sfery makroekonomicznej było wyczekiwane wystąpienie Prezesa Fed Jerome’a Powella, w trakcie zorganizowanego przez Bank Rezerwy w Kansas City sympozjum w Jackson Hole. Nie wpłynęło silnie na rynkowe oczekiwania dotyczące przyszłych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Prezes Powell nie odrzucił całkowicie możliwości dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w USA. Zaznaczył on, że jeśli amerykańska gospodarka będzie rozwijać się w tempie przekraczającym jej potencjał, co postawiłoby znak zapytania przy powrocie dynamiki cen do wynoszącego 2% celu inflacyjnego, kolejne podwyżki stóp procentowych mogą być wskazane.

 

 

Mimo powyższego, rynek nadal zakłada utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie (stawka fed funds w przedziale 5,25 – 5,50%) do połowy przyszłego roku, co jest spójne ze scenariuszem ekonomistów BNP Paribas. W ich ocenie FOMC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie we wrześniu i choć temat dalszego zacieśniania będzie rozważany także przed listopadowym posiedzeniem Komitetu to stopy procentowe w USA w tym cyklu już nie wzrosną.

Reklama

 

Z globalnych danych makro opublikowane zostały wstępne sierpniowe indeksy PMI dla największych gospodarek. Wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł w strefie euro o 1,1 pkt. do poziomu 43,7 pkt. Nastroje amerykańskich managerów w przemyśle są nieco lepsze, choć gorsze niż spodziewał się rynek. Sierpniowy indeks spadł o 2 pkt. i wyniósł 47 pkt. wobec oczekiwanego wzrostu o 0,3 pkt. W usługach, podobnie jak w przemyśle, nastroje są lepsze za oceanem. PMI dla usług w strefie euro spadł o 2,6 pkt. do poziomu 48,3 pkt. W Stanach Zjednoczonych spadł o 1,3 pkt do poziomu 51,0 pkt.

 

Produkcja przemysłowa w Polsce okazała się być w lipcu niższa od oczekiwań (-1,0% r/r), a jej wolumen spadł o 2,7% r/r. Słaba aktywność podobnie jak w poprzednich miesiącach wynikała z niskiego popytu w branżach produkujących dobra zaopatrzeniowe i trwałe dobra konsumpcyjne. Dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zwolniła w lipcu z 11,9% r/r i wyniosła 10,4% r/r. Słabsze tempo wzrostu płac to jednak głównie efekt wysokiej bazy porównawczej. Spodziewamy się, że od sierpnia wynagrodzenia ponownie będą rosnąć w tempie oscylującym w granicach 12,0% r/r. Lipcowa sprzedaż detaliczna w cenach stałych w Polsce spadła o 4,0% r/r i wzrosła nominalnie o 2,1% r/r. Wynik ten jest groszy od oczekiwań rynkowych.

W ujęciu realnym rok do roku wzrosła jedynie sprzedaż pojazdów samochodowych, motocykli i ich części (3,8%). Polska produkcja budowlano-montażowa w lipcu wzrosła o 1,1% r/r i o 2,0% w ujęciu odsezonowanym. Wzrosła ona dzięki budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Ten komponent produkcji budowlano-montażowej wzrósł o 11,8% r/r. Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nie zmieniła się w lipcu m/m i wyniosła 5%. Wynik był zgodny z naszymi i rynkowymi oczekiwaniami. Niska również pozostaje stopa bezrobocia wg. definicji Eurostatu (BAEL). W drugim kwartale bieżącego roku wyniosła ona 2,6%.

 

Reklama

W bieżącym tygodniu w czwartek GUS opublikuje wstępny szacunek inflacji CPI w sierpniu. Ekonomiści BNP Paribas oczekują, że ceny konsumpcyjne r/r wzrosły o około 10%. W ostatnich miesiącach inflacja spadała dzięki taniejącym surowcom, efektom bazy i spowolnieniu gospodarczemu. Najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach ten kierunek będzie kontynuowany, jednak czynnikiem, który może ograniczyć tempo dezinflacji, pozostaje szybki wzrost nominalnych wynagrodzeń. Sierpniowe dane o inflacji będą ważne w kontekście posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, które odbędzie się w zmienionym terminie 12-13 września.

 

Oczekiwania ekonomistów BNP Paribas sugerują, że Rada obniży stopę referencyjną o 25 pb do poziomu 6,50%. Obniżki stóp procentowych wycenia również rynek. Na konferencji prasowej po lipcowym posiedzeniu prezes Glapiński powiedział, że warunkiem obniżenia stóp jest jednocyfrowa inflacja z pewną tendencją spadkową. W czwartek poznamy również finalne i bardziej szczegółowe dane z rachunków narodowych za drugi kwartał. Według wstępnego szacunku PKB w drugim kwartale spadł o 0,5% r/r. Oczekujemy, że w okresie kwiecień czerwiec konsumpcja prywatna nadal obniżała PKB, zaś pozytywnie na wzrost wpływały inwestycje i eksport netto. W piątek zostanie opublikowany wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu oraz finalne przemysłowe indeksy PMI dla największych gospodarek na świecie. W środę zostanie opublikowany wstępny szacunek sierpniowej inflacji CPI i HICP w Niemczech. W czwartek z kolei poznamy inflację HICP dla całej strefy euro. Podobnie jak w Polsce inflacja w Europie Zachodniej obniża się od kilku miesięcy.

Zobacz także: Opis dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej w dniu 4 stycznia 2023 r.

 

 

Sierpniowe dane inflacyjne nakierują RPP na właściwą decyzję. Wynagrodzenia znowu zaczynają rosnąć? [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1Sierpniowe dane inflacyjne nakierują RPP na właściwą decyzję. Wynagrodzenia znowu zaczynają rosnąć? [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama