Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W amerykańskiej Izbie Reprezentantów doszło do zdarzenia bezprecedensowego w historii

|
selectedselectedselected
W amerykańskiej Izbie Reprezentantów doszło do zdarzenia bezprecedensowego w historii | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś kończy się dwudniowe posiedzenie RPP. Wynik poprzedniego dokonał niemałych przetasowań w bieżącej polityce monetarnej NBP oraz w postrzeganiu jej perspektyw. We wrześniu Rada obniżyła stopy o 75 p.b. wobec oczekiwanych -25 p.b. Decyzja poszła pod prąd bieżącemu nastawieniu nie tylko głównych banków centralnych (Fed i EBC nie wykluczają kolejnych podwyżek stóp), ale też tych w regionie.

  

Czeski CNB trzyma główną stopę na poziomie 7% i na razie nie zapowiada obniżek, a węgierski MNB dokonuje pewnej normalizacji polityki monetarnej, tj. obniża 1-dniową stopę depozytową do poziomu głównej stopy, ale główna stopa jest trzymana na poziomie 13%. Argumentacja większości RPP jest dość bezpośrednia. Rada widzi niższą od oczekiwanej trajektorię inflacji oraz słabszą od oczekiwanej koniunkturę. W takiej sytuacji spodziewa się szybszego schodzenia CPI do celu. Ostatnio G. Masłowska mówiła, że w jej ocenie inflacja konsumencka może zejść w okolice celu NBP (z uwzględnieniem odchyleń) już z końcem ’24. To by oznaczało CPI w rejonie 3,5% na koniec przyszłego roku, podczas gdy w lipcowej projekcji NBP centralna ścieżka CPI na 4Q’24 to było 4,6%, a 3,5% pojawiało się dopiero w 3Q’25. Tymczasem ostatnio RPP dostała „w prezencie” jeszcze niższy od oczekiwań odczyt CPI za wrzesień (8,2% r/r wobec konsensusu i oczekiwań Glapińskiego 8,5- 8,6% r/r). W tej sytuacji naszym zdaniem RPP będzie kontynuować obniżki stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Skala ruchu wiąże się z dużą niepewnością, co obrazuje m.in. konsensus Parkiet, pokazujący rozpiętość oczekiwań analityków pomiędzy 0 p.b. a -75 p.b. Mediana to -25 p.b. My spodziewamy się mocniejszego ruchu RPP, o -50 p.b. I właśnie taki scenariusz wydaje się obecnie wyceniać rynek.

 

Zobacz także: Najbogatsi ludzie świata - znamy ich nazwiska. Jest kilka zaskoczeń na świeżej liście

 

Reklama

RPP w głównej roli. W amerykańskiej Izbie Reprezentantów doszło do zdarzenia bezprecedensowego w historii - 1RPP w głównej roli. W amerykańskiej Izbie Reprezentantów doszło do zdarzenia bezprecedensowego w historii - 1

 

Dawka niepewności politycznej w USA

W amerykańskiej Izbie Reprezentantów doszło do zdarzenia bezprecedensowego w historii. Niewielka część skrajnej prawicy złożyła wniosek o odwołanie obecnego spikera, republikanina K. McCarthy’ego. Wolta w obozie Republikanów została podchwycona przez politycznych konkurentów, i Demokraci do spółki z garstką Republikanów doprowadzili do zdjęcia McCarthy’ego ze stanowiska. Sytuacja polityczna jest mocno niepewna i toczona w cieniu przyszłorocznych wyborów prezydenckich, kwestii limitu zadłużenia czy też, jak ostatnio, uchwalenia budżetu. W tej ostatniej kwestii niedawny sukces był połowiczny – uchwalone zostało prowizorium budżetowe, które zapewnia finansowanie rządu do listopada br. Odwołanie spikera Izby Reprezentantów dodatkowo komplikuje i tak już zagmatwaną układankę polityczną w Waszyngtonie. Inwestorzy w tej sytuacji zastanawiają się, czy może dojść do obniżenia ratingu kredytowego USA i jednocześnie żądają większej premii za ryzyko w przypadku Treasuries.

RPP w głównej roli. W amerykańskiej Izbie Reprezentantów doszło do zdarzenia bezprecedensowego w historii - 2RPP w głównej roli. W amerykańskiej Izbie Reprezentantów doszło do zdarzenia bezprecedensowego w historii - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama