Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W 2024 roku spodziewamy się nieco wolniejszego wzrostu płac, pomimo silnej podwyżki płacy minimalnej

|
selectedselectedselected
W 2024 roku spodziewamy się nieco wolniejszego wzrostu płac, pomimo silnej podwyżki płacy minimalnej | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pozytywna niespodzianka w popycie na pracę w 2023 r. wpłynęła także na szybszy niż zakładaliśmy wzrost płac. Rok temu przyjęliśmy wzrost przeciętnej płacy w 2023 r. o 10,9% r/r, przy czym obecnie szacujemy, że wyniesie on 12,6% r/r, co oznacza przyspieszenie z 12,1% r/r w 2022 r.

 

 

Należy zauważyć jednak, że wzrost płac w 2023 r. był najszybszy w 1Q 2023, po czym stopniowo, aczkolwiek niezbyt silnie, spowalniał, wraz z obniżającą się inflacją. Za niższą dynamikę płac odpowiadał przede wszystkim sektor prywatny, gdyż płace w sferze budżetowej średnio w okresie 1Q-3Q 2023 rosły o 13,1% r/r wobec 9,1% r/r w 2022 r. Dane pokazują także spore zróżnicowanie między sektorami gospodarki (ponad 15,0% r/r w transporcie, opiece zdrowotnej i działalności wspierającej, natomiast 7,1% r/r w budownictwie). Wysokiej dynamice płac sprzyjała ponadprzeciętna rentowność przedsiębiorstw w warunkach nadal wysokiej inflacji.

Reklama

 

W naszej ocenie w 2024 r. wzrost płac w gospodarce narodowej wyniesie 9,9% r/r, a więc nadal będzie szybki. Oczekiwania te wynikają m.in. z planowanej na 2024 r. silnej podwyżki płacy minimalnej przekraczającej 20,0% r/r. Według Oceny Skutków Regulacji do rozporządzenia o płacy minimalnej objętych nią może być ok. 3,6 mln pracujących z 13,5 mln osób na etacie, tj. 26,7%. Jest to wartość wysoka na tle innych gospodarek europejskich. Ponadto, bezrobocie najpewniej pozostanie niskie i naszym zdaniem utrzyma się podwyższona presja płacowa, zwłaszcza wśród pracowników o wysokich i unikalnych kwalifikacjach. Jednocześnie nowy rząd zapowiada silne podwyżki wynagrodzeń w edukacji oraz, w mniejszej skali, w sferze budżetowej. Niemniej, naszym zdaniem wzrost płac w skali całej gospodarki będzie nadal stopniowo spowalniał, wraz z obniżającą się inflacją. Sądzimy bowiem, że przedsiębiorstwa nie zechcą zwiększać udziału pracy w całości kosztów, gdyż w warunkach niższej inflacji trudniej będzie o ochronę marż. Jest to zgodne z wynikami Szybkiego Monitoringu NBP, według których obniżył się odsetek przedsiębiorstw przewidujących zwiększenie wynagrodzeń w ciągu najbliższych 12 miesięcy do 37,9% z 42,4% w poprzedniej rundzie ankiety. Należy jednak zauważyć, że wartości te przekraczają średnią wieloletnią, co utwierdza nas w przekonaniu, że dynamika płac w 2024 będzie sporo wyższa niż długoterminowa średnia (ok, 6,0% r/r). Będzie to znacząco utrudniało powrót inflacji do celu.

 

Zobacz także: Popyt na pracę w Polsce w 2024 r. Poprawa na horyzoncie, ale zmiany silne nie będą

 

W 2024 r. spodziewamy się nieco wolniejszego wzrostu płac, pomimo silnej podwyżki płacy minimalnej - 1W 2024 r. spodziewamy się nieco wolniejszego wzrostu płac, pomimo silnej podwyżki płacy minimalnej - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama