Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Uszczelnianie restrykcji: jedenasty pakiet sankcji UE wobec Rosji

|
selectedselectedselected
Uszczelnianie restrykcji: jedenasty pakiet sankcji UE wobec Rosji | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

23 czerwca Unia Europejska przyjęła jedenasty pakiet sankcji wobec Rosji. Obejmuje on m.in. następujące uzgodnienia i restrykcje.

  • Ustalono możliwość ograniczenia współpracy handlowej z państwami trzecimi systemowo pomagającymi FR w łamaniu unijnych sankcji. Rada UE będzie mogła podjąć decyzję (jednogłośnie) o ograniczeniu dostarczania do tych państw towarów i technologii, których eksport do Rosji jest zabroniony (w szczególności towarów wrażliwych). Instrument ten może zostać zastosowany jedynie w ostateczności, gdy zawiodą wszystkie inne środki, tj. zabiegi dyplomatyczne czy sankcje indywidualne.
  • Wprowadzono zakaz tranzytu przez terytorium Rosji towarów i technologii, które mogą zostać wykorzystane przez rosyjski sektor wojskowo-przemysłowy.
  • Ustanowiono zakaz dostęp do portów i śluz UE wszelkim tankowcom, które pomagają w łamaniu unijnego embarga na import rosyjskiej ropy i produktów naftowych lub w nieprzestrzeganiu ustanowionego przez Zachód limitu cenowego (price cap) na dostawy surowca do państw trzecich. Decyzję o zakazie podejmować będą właściwe organy, przede wszystkim krajowe, na podstawie uzasadnionych podejrzeń o naruszanie unijnych restrykcji przez konkretne jednostki (m.in. na podstawie informacji dotyczących wyłączania systemu automatycznej identyfikacji czy przeładunku surowca „burta w burtę”).
  • Wprowadzono zakaz dostaw rosyjskiej ropy naftowej do Polski i Niemiec za pośrednictwem północnej nitki ropociągu Drużba (faktycznie system ten nie jest używany od końca lutego br.). Infrastruktura ta może być jednak wykorzystywana do importu do UE surowca z Kazachstanu lub innych państw trzecich. Unia zgodziła się również na odstępstwa od reżimu sankcyjnego dotyczącego eksportu towarów, technologii, a także usług niezbędnych do zagwarantowania odpowiedniej konserwacji i eksploatacji infrastruktury Konsorcjum Rurociągu Kaspijskiego (CPC), łączącej złoża naftowe w Kazachstanie z terminalem w Noworosyjsku na Morzu Czarnym.
  • Zakazano w Unii transportu drogowego towarów przyczepami i naczepami zarejestrowanymi w Rosji, także jeśli są one ciągnięte przez samochody ciężarowe zarejestrowane poza FR (zakaz wjazdu do UE ciężarówek zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi obowiązuje od kwietnia 2022 r.).
  • Surowymi ograniczeniami eksportowymi dotyczącymi produktów i technologii podwójnego zastosowania objęto 87 firm bezpośrednio wspierających rosyjską armię i sektor zbrojeniowy. Poza podmiotami z Rosji na liście znalazły się także firmy z Iranu, Chin (Hongkongu), Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Syrii, Armenii i Uzbekistanu.
  • Rozszerzono spisy towarów objętych zakazem eksportu do Rosji, w tym o komponenty elektroniczne, materiały półprzewodnikowe, sprzęt do produkcji i testowania elektronicznych układów scalonych i płytek drukowanych, komponenty optyczne czy instrumenty nawigacyjne.
  • Zawieszono licencje nadawcze pięciu powiązanym z Rosją mediom odpowiedzialnym za szerzenie dezinformacji i propagandy w UE i państwach sąsiedzkich, w tym RT Balkan oraz Tsargrad.
  • Indywidualnymi sankcjami objęto 71 osób fizycznych, w tym dowódcę wojsk lądowych generała Aleksandra Łapina, syna gubernatora Kraju Krasnojarskiego Artioma Ussa (w marcu zbiegł z aresztu domowego we Włoszech), politologa Siergieja Karaganowa, a także wojennych propagandystów Kremla: Jewgienija Poddubnego czy Siemiona Piegowa. Restrykcje nałożono również na 33 osoby prawne, głównie firmy pracujące dla rosyjskiej armii, w tym na spółkę ZALA AERO Group (producenta dronów Lancet) czy FTI-Optronik SA (producenta przyrządów optoelektronicznych) oraz na należący do Ministerstwa Obrony FR kanał telewizyjny Zwiezda. (Więcej szczegółów zob. „Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej” L 159 I)...

 

 

Czytaj dalej na osw.waw.pl

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Iwona Wiśniewska

Iwona Wiśniewska

Od lutego 2000 r. analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, zatrudniona najpierw w Dziale Ekonomicznym, a następnie w Zespole Rosyjskim. W latach 2012–2014 dyplomata ds. ekonomicznych Ambasady RP w Astanie, w latach 2014–2016 kierownik Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Moskwie. Studia: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (1994–2000); magister ekonomii, specjalizacja uzyskana na kierunku: Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych, ukończenie w ramach studiów „Ścieżki Europejskiej” oraz „Ścieżki Wschodniej”. Szkoła Główna Handlowa (2001–2002); Zaoczne studium podyplomowe na kierunku: Opodatkowanie i finanse w przedsiębiorstwie.


Reklama
Reklama