Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa skierowana na wysłuchanie publiczne

|
selectedselectedselected
Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa skierowana na wysłuchanie publiczne | FXMAG INWESTOR
materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Projekt zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa został wczoraj, decyzją sejmowych komisji, skierowany na wysłuchanie publiczne
  • Konfederacja Lewiatan, zaangażowana w prace nad projektem od trzech lat, z aprobatą odnosi się do tego pomysłu. 

Po ponad trzech latach prac projekt zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa został wczoraj poddany pierwszemu czytaniu.

Z uwagi na złożoność problematyki oraz szereg zastrzeżeń rynku odnośnie zgodności projektu z prawem UE, Konstytucją RP oraz regulacjami z zakresu prawa konkurencji, sejmowe komisje Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Obrony Narodowej podjęły decyzję o konieczności pogłębienia dyskusji wokół projektu w ramach wysłuchania publicznego. 

- Cieszymy się, że Sejm wysłuchał naszych apeli i skierował projekt na wysłuchanie publiczne. To sukces przedsiębiorców reprezentujących wiele kluczowych sektorów gospodarki, w tym telekomunikacyjny, finansowy, farmaceutyczny czy energetyczny. Lewiatan sygnalizował już wcześniej, że projekt ustawy, poprzez m.in. wprowadzenie nowego operatora (OSSB) na rynek czy ograniczenie gwarancji procesowych w ramach wydawania decyzji o zakwalifikowaniu przedsiębiorcy jako dostawca wysokiego ryzyka, może ewidentnie zaburzyć konkurencyjność rynku telekomunikacyjnego, w tym również rynku dostawców produktów, usług i procesów ICT. Apelowaliśmy o poszanowanie zasad dobrej legislacji w trakcie prac nad projektem ustawy, w tym rozpoczęcie nad nim prac dopiero po wejściu w życie Prawa Komunikacji Elektronicznej oraz z uwzględnieniem wymogów dyrektywy NIS2. Na posiedzeniu połączonych sejmowych komisji zwróciliśmy uwagę również na usunięcie z treści projektu ustawy wymogu jego notyfikacji technicznej do Komisji Europejskiej – mówi Aleksandra Musielak, dyrektorka departamentu rynku cyfrowego w Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan od trzech lat była zaangażowana w dyskusję na temat kształtu projektu ustawy, sygnalizując na każdym etapie jego procedowania kwestie kontrowersyjne. 

Zobacz także: Afera na GPW! Spółka zbiera dane osobowe przedstawicieli nadzoru finansowego!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

Jesteśmy wpływową polską organizacją biznesową. Dzięki naszym działaniom firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej. Mamy stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należymy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. Skupiamy ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.


Reklama
Reklama