Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tydzień wokół NBP. Rząd zwiększa finansowanie programu Bezpieczny Kredyt 2%

|
selectedselectedselected
Tydzień wokół NBP. Rząd zwiększa finansowanie programu Bezpieczny Kredyt 2%  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sekcja newsów zarzucona jest wpisami dot. ewentualnego stawiania prezesa NBP przed TS. Na środę zaplanowana jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Do tego jeszcze w piątek poinformowano, że na dziś zaplanowano konferencję Zarządu NBP. W takim otoczeniu tytuł dzisiejszego raportu chyba nie jest na wyrost.

 

Kalendarz najważniejszych danych i publikacji makroekonomicznych

Poniedziałek, 4.12.2023

W świecie danych, jedyne na co warto zwrócić uwagę to finalne dane o zamówieniach w amerykańskim przemyśle i zamówieniach na dobra trwałe.

Dziś też o godz. 15.30 odbędzie się konferencja prasowa członków zarządu NBP. Nie podano tematu konferencji - ostatnia w dużej mierze odnosiła się do kwestii ewentualnego postawienia prezesa NBP przed TS. Spodziewamy się podobnej tematyki.

 

Wtorek, 5.12.2023

Reklama

Spłyną publikacje usługowych PMI z Chin, Europy i USA (w tym ostatnim przypadku poza PMI poznamy też ISM). Francuzi i Hiszpanie opublikują też wyniki produkcji przemysłowej. Słowacy podadzą wynik PKB za III kw.. Australijczycy podejmą decyzję w sprawie stóp procentowych, a Amerykanie podzielą się informacją o liczbie wakatów w tamtejszej gospodarce (JOLTS). 

 

Środa, 6.12.2023

Środa to dzień decyzji RPP. Nie spodziewamy się żadnych zmian - stopy pozostaną na obecnym poziomie, ze stopą referencyjną 5,75%. Funkcja reakcji Rady wyraźnie zmieniła się pomiędzy październikowym a listopadowym posiedzeniem. Obecnie motyw komunikacji to niepewność związana z kierunkiem polityki fiskalnej i oczekiwanie na marcową projekcję. Do tego czasu przekaz z RPP się nie zmieni. Same stopy nie zmienią się nawet dłużej (w naszej ocenie).

Na decyzję Rady przyjdzie jednak trochę poczekać. Dzień zaczniemy od danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle, później spłyną dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro. Po południu czas na raport ADP o rynku pracy w USA, w listopadzie (oczekiwana zmiana zatrudnienia to +180 tys.). Wieczorem decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Bank Kanady (oczekiwany brak zmian).

 

Czwartek, 7.12.2023

O 15:00 powinna odbyć się konferencja prezesa Glapińskiego po środowej decyzji.

Reklama

Wcześniej poznamy dane o produkcji przemysłowej w Niemczech, PKB w strefie euro i liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA.

 

Piątek, 8.12.2023

Na początek dnia - dane o PKB w III kw., w Japonii. Później przyjdzie czas na finalny HICP z Niemiec, inflację z Węgier i publikację minutes RPP z listopadowego posiedzenia.

Uwaga skupiona będzie jednak głównie na USA. Tam opublikowane zostaną comiesięczne dane z rynku pracy. Oczekiwany jest wzrost zatrudnienia o 180 tys. osób (poprzednio +150 tys.) i stabilizacja stopy bezrobocia na poziomie 3,9%. Tydzień zakończy publikacja indeksu Uniwersytetu Michigan.

 

Prognozy krótkoterminowe - grudzień 2023

​Opublikowaliśmy nasze comiesięczne prognozy. 

Reklama

To już ostatnia runda prognoz w tym roku. Wchodzimy w nią, w dobrych nastrojach, po zaskakująco wysokim wyniku PMI w krajowym przemyśle i optymistycznych zaskoczeniach w krajowym PKB za III kw.. Jednak, ani te dane, które już znamy, ani te, które dopiero nadejdą w tym miesiącu, nie zmienią w naszej ocenie nastawienia w gronie RPP.

 

Zobacz także: Ostatnia runda prognoz dla polskiej gospodarki! Jak zakończy się 2023 rok?

 

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: Rząd zdecydował o zwiększeniu finansowania programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Cały program będzie wart ponad 16 mld zł (wcześniej 11 mld zł) - poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister rozwoju i technologii Marlena Maląg. "Informujemy, że wniosków złożonych do tej pory jest ponad 90 tys., a umów podpisanych ponad 40 tys. Żeby zachować ten progres (...) podjęliśmy decyzję, że zwiększamy budżetowanie, limity w poszczególnych latach" - powiedziała Maląg (PAPbiznes).
  • Polska: Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws. zgodności ustawy o Trybunale Stanu w zakresie dotyczącym odpowiedzialności przed Trybunałem prezesa NBP - poinformował PAP Biznes poseł PiS i obecny Minister Edukacji i Nauki Krzysztof Szczucki. "Lada moment będzie ogłoszony ten wniosek. Dotyczy on zawieszenia (w czynnościach - PAP) po postawieniu w stan oskarżenia (przed Trybunałem Stanu - PAP) i większości, która wystarczy, żeby w taki stan oskarżenia postawić. Naszym zdaniem jest to niezgodne z Konstytucją i Traktatem o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej" - powiedział Szczucki (PAPbiznes).
  • Polska: "Nie zrobimy niczego, co by naruszyło stabilność, czy podważyło reputację państwa polskiego w Europie, za granicą. (...) Nie zrobimy niczego, co podważyłoby zaufanie do państwa polskiego" - powiedział D Tusk na konferencji prasowej, odpowiadając na pytania o ewentualny Trybunał Stanu dla Glapińskiego. Dodał, że decyzja polityczna w tej sprawie w ramach koalicji jeszcze nie zapadła (PAPbiznes).
  • RPP: Nieuzasadnione podważanie autorytetu organów NBP, może wywołać wysoce negatywne skutki dla interesu gospodarczego Polski - wskazano w stanowisku zamieszczonym na stronach NBP, pod którym podpisało się sześcioro członków RPP: I. Dąbrowski, I. Duda, W. Janczyk, C. Kochalski, G. Masłowska i H. Wnorowski.

 

 

  • NBP: "Prezes NBP nie stanie przed Trybunałem Stanu. Nie ma do tego podstaw" - powiedział członek zarządu NBP R. Sura.
  • NBP: "W razie zawieszenia prezesa NBP w czynnościach w związku z ewentualnym postawieniem go przed Trybunałem Stanu, polski bank centralny złoży apelację w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE ws. złamania traktatów unijnych" - poinformowała Financial Times pierwsza wiceprezes NBP Marta Kightley (cytat za PAPbiznes).
  • Polska: Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" - poinformowała agencja w komunikacie. Perspektywa ratingu pozostała stabilna.
  • Powell (Fed): "FOMC jest zdecydowanie zaangażowany w obniżenie w czasie inflacji - do 2 procent i utrzymanie restrykcyjnej polityki do czasu, aż uzyskamy pewność, że inflacja zmierza do tego celu. Przedwczesne byłoby stwierdzenie z całą pewnością, że osiągnęliśmy wystarczająco restrykcyjne stanowisko w polityce monetarnej lub spekulacje na temat tego, kiedy polityka pieniężna może zostać złagodzona. Jesteśmy gotowi jeszcze bardziej zaostrzyć politykę, jeśli okaże się to właściwe. Decyzje podejmujemy od spotkania do spotkania, w oparciu o całość napływających danych i ich implikacje dla perspektyw aktywności gospodarczej i inflacji, a także bilansu ryzyk" - powiedział szef Fed (cytat za PAPbiznes).
Reklama

 

 

  • USA: Indeks ISM w przemyśle w USA pozostał na niezmienionym poziomie 46,7 pkt. Konsensus oczekiwał wyniku o ponad punkt wyższego 47,8 pkt.. 

 

Tydzień wokół NBP. Rząd zwiększa finansowanie programu Bezpieczny Kredyt 2%  - 1Tydzień wokół NBP. Rząd zwiększa finansowanie programu Bezpieczny Kredyt 2%  - 1

 

  • Na koniec kącik polecający, a w nim podcast o greedflacji:

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama