Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tydzień pełen krajowych danych. Zobacz, co może nas zaskoczyć

|
selectedselectedselected

Przed nami tydzień pełen wrażeń z uwagi na cały szereg publikacji z krajowej gospodarki. Będzie to pierwsza okazja by ocenić w jakim stylu polska gospodarka weszła w nowy rok (końcówka poprzedniego roku nie należała specjalnie do udanych). Zanim przyjdzie czas na polskie dane, proponujemy spojrzeć na czeski raport o polityce pieniężnej, z którego płyną ciekawe wnioski.

Tydzień pełen krajowych danych. Zobacz, co może nas zaskoczyć
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kalendarz najważniejszych danych i publikacji makroekonomicznych

Poniedziałek, 19.02.2024

Tydzień rozpoczynamy dość leniwie z uwagi na dzień wolny w USA oraz Kanadzie. W kalendarzu pustki.

 

Wtorek, 20.02.2024

W nocy poznamy informacje czy zmianie uległy stopy procentowe LPR, które wykorzystywane są bezpośrednio przez instytucje kredytowe do udzielania pożyczek dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Więcej o chińskich stopach procentowych i polityce pieniężnej ogółem do poczytania w niniejszym tekście.

Przed południem uwagę skupimy już na danych krajowych:

Zatrudnienie - roczna dynamika zatrudnienia pozostaje na minusach, ale dochodzimy do wniosku, że niebawem z nich wyjdziemy. Styczeń, ze względu na zmiany próby, to zawsze loteria. Obstawiamy lekki wzrost o 0,2% r/r.

Reklama

Płace - grudzień przyniósł nieoczekiwane hamowanie dynamiki płac, za co mogły odpowiadać mniejsze wypłaty premii, ale też szykowanie się na solidną podwyżkę płacy minimalnej od stycznia. Zakładamy powrót rozpędu płac do poziomów zbliżonych do listopadowych. Nasza prognoza to 11,2% r/r.

Produkcja przemysłowa - po lepszym grudniu, w styczniu spodziewamy się wartości bliskiej neutralnego poziomu po wyrównaniu sezonowym. To składa się na tylko nieznaczny wzrost w ujęciu rocznym o 0,2% r/r.

PPI - efekty bazowe pchają roczną dynamikę na jeszcze głębsze minusy, jednak to najpewniej maksimum. Na przestrzeni roku czeka nas systematyczny powrót w kierunku dodatnich wartości. Nasza prognoza na styczeń wynosi -8,1% r/r.

 

Środa, 21.02.2024

Przed południem czeka nas dokończenie publikacji krajowych:

Produkcja budowlano-montażowa - końcówka roku okazała się niezwykle mocna. W styczniu oczekujemy lekkiego hamowania produkcji w ujęciu odsezonowanym. Niższy od konsensusu szacunek (-1,8% r/r) może wynikać z założenia słabszego wyniku ze względu na niższą temperaturę w ubiegłym miesiącu.

Reklama

Jednocześnie GUS opublikuje raport o koniunkturze konsumenckiej za luty. 

Wieczorem z kolei czeka nas publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

 

Czwartek, 22.02.2024

To dzień indeksów PMI, które poznamy zarówno z krajów europejskich jak i USA. Z kraju czeka nas również sprzedaż detaliczna. Czego oczekujemy? 

Grudniowy odczyt wyraźnie zaskoczył negatywnie. W obecnym środowisku nie oczekujemy kontynuacji tej słabości. Wprost przeciwnie, spodziewamy się powrotu poziomu sprzedaży do wartości notowanych w październiku-listopadzie. Nasza prognoza to 2,4% r/r.

Po południu poznamy zaś krajową podaż pieniądza M3. W styczniu oczekujemy sezonowanego spadku podaży pieniądza, co nie różni się specjalnie od konsensusu. Ryzykiem w górę jest zwiększenie wypłat z tytułu waloryzacji programu "Rodzina 500+". Nasza prognoza to 7,8% r/r.

Reklama

W południe decyzję ws. stóp procentowych podejmie turecki bank centralny. Będzie to pierwsza decyzja nowego prezesa. 

Po południu protokół ze swojego ostatniego posiedzenia opublikuje Europejski Bank Centralny. Dzień zakończymy z kolei raportem dot. sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA za styczeń. 

 

Piątek, 23.02.2024

O poranku poznamy finalne dane o niemieckim PKB za poprzedni kwartał oraz indeks IFO z tamtejszej gospodarki za luty. 

W kraju czeka nas z kolei publikacja biuletynu statystycznego GUS, gdzie spodziewamy się potwierdzenia wzrostu stopy bezrobocia do 5,4%.

 

O najnowszych prognozach CNB

Reklama

W piątek czeski bank centralny opublikował swój odpowiednik Raportu o inflacji (w przypadku CNB nazywa się to po prostu raportem o polityce monetarnej - Zpráva o měnové politice). W swoich decyzjach CNB mocno opiera się na prognozach swoich analityków, stąd warto przybliżyć nieco ich najnowszą edycję.

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: Wprowadzenie emerytur stażowych według projektu Lewicy zwiększyłoby ryzyko ubóstwa emerytalnego, zwłaszcza wśród kobiet, i doprowadziłoby do skokowego zmniejszenia podaży pracy, co przez kanał płacowy mogłoby nakręcać spiralę inflacyjną - podano w Ocenie Skutków Regulacji, przygotowanej przez Biuro Analiz Sejmowych. (PAP)
     
  • Polska: Zakładamy, że druga waloryzacja emerytur i rent byłaby przeprowadzona we wrześniu. Projekt w tej sprawie jest na etapie Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu - powiedział PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski. Od 1 marca świadczenia wzrosną o 12,12 proc. (PAP)
     
  • Polska: Premier Donald Tusk dał zielone światło próbom postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, który mógłby go zawiesić i ostatecznie zmusić do odejścia z pracy - poinformował w sobotę Bloomberg, powołując się na osoby zbliżone do premiera pragnące zachować anonimowość. (PAP)
     
  • RPP (Dąbrowski): Budowę CPK oraz elektrowni atomowych można finansować z emisji obligacji celowych, które w razie potrzeby skupować mógłby Narodowy Bank Polski.
     
  • USA: Piątkowe dane pokazały wyższą od oczekiwań inflację producencką oraz niższą od konsensusu liczbę rozpoczętych budów. 

Poznaliśmy również lutowy indeks nastroju konsumentów ze strony Uniwersytetu Michigan, który odnotował skromny wzrost do 79,6 wobec 79 miesiąc wcześniej. Lekkiemu wzrostowi uległy 5-letnie oczekiwania inflacyjne, które podbiły do 3% z 2,9%. Jednocześnie oczekiwana inflacja w horyzoncie kolejnego roku pozostała na poziomie 2,9%. Przy okazji warto zobaczyć, że w dalszym ciągu utrzymuje się spore zróżnicowanie nastrojów pod względem poparcia politycznego. Ankietowani deklarujący poparcie dla Republikanów raportują wyraźnie słabszy sentyment. 

 

tydzien pelen krajowych danych zobacz co moze nas zaskoczyc grafika numer 1tydzien pelen krajowych danych zobacz co moze nas zaskoczyc grafika numer 1

tydzien pelen krajowych danych zobacz co moze nas zaskoczyc grafika numer 2tydzien pelen krajowych danych zobacz co moze nas zaskoczyc grafika numer 2

Reklama

 

 

 

  • Chiny: Bank centralny pozostawił stopę oprocentowania średnioterminowej płynności (MLF) na poziomie 2,5%. W ramach rocznych operacji MLF dodano 1 mld CNY netto do sektora bankowego (znikoma wartość). Pomimo takiej decyzji na rynku wciąż mówi się o możliwym cięciu stóp LPR (decyzja jutro, o czym więcej w kalendarzu). Zazwyczaj obydwie stopy poruszają się podobnie, ale od czasu do czasu zdarzają się wyjątki. 

Przy okazji polecamy rzucić okiem na wątek o chińskim konsumencie. Wstępne dane z Ministerstwa Kultury i Turystyki wskazały, że w trakcie obchodów chińskiego Nowego Roku wydatki konsumentów wzrosły o 47% r/r i jednocześnie wspięły się powyżej poziomów sprzed pandemii. Liczba krajowych podróży wzrosła z kolei o 34,3% r/r.

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama