Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Turcja: spektakularny sukces wyborczy obozu władzy

|
selectedselectedselected
Turcja: spektakularny sukces wyborczy obozu władzy | FXMAG INWESTOR
Twitter AK Parti
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

14 maja odbyły się wybory prezydenckie i parlamentarne w Turcji. Najwyższa Komisja Wyborcza po zliczeniu 99% głosów krajowych oraz 84% z zagranicy podała, że w elekcji prezydenckiej Recep Tayyip Erdoğan uzyskał 49,4% głosów, kandydat opozycji Kemal Kılıçdaroğlu – 44,9%, a antysystemowy i nacjonalistyczny Sinan Oğan – 5,2%. Rozstrzygnie się ona zatem dopiero w drugiej turze, w której 28 maja zmierzą się Erdoğan i Kılıçdaroğlu. W wyborach parlamentarnych próg przekroczyły trzy ugrupowania, tj. rządzący Sojusz Ludowy (49,37%), opozycyjny Sojusz Narodowy (35,12%) oraz kurdyjsko-lewicowy Sojusz Pracy i Wolności (10,53%). Frekwencja była rekordowa i wyniosła ok. 88%. Wynik wyborów zaakceptowały wszystkie ugrupowania polityczne w kraju, nie odnotowano protestów społecznych.

 

Komentarz

  • Wyniki pozwalają mówić o zdecydowanym zwycięstwie obozu rządzącego. Sojusz Ludowy zachowuje większość parlamentarną (prawdopodobnie 321 mandatów na 600 miejsc, w tym 266 dla AKP i 50 dla MHP). Rezultat wyborów prezydenckich również stawia Erdoğana w pozycji zdecydowanego faworyta w drugiej turze. O silnym mandacie politycznym świadczą bardzo wysoka frekwencja, brak rażących incydentów oraz transparentny proces liczenia głosów, który nie dał opozycji okazji do otwartego kwestionowania wyników i organizowania ulicznych protestów.
  • Rezultat konsoliduje i wzmacnia obóz władzy zgromadzony wokół prezydenta Erdoğana. Rządzący swoją wygraną zawdzięczają zdolności do ustabilizownia kryzysu gospodarczego w okresie przedwyborczym (efekt m.in. napływu kapitału z zagranicy, w tym z Rosji), rozbudowanym transferom socjalnym, sugestywnej prezentacji osiągnięć dwóch dekad rządów, wreszcie: obietnicy zachowania stabilności wewnętrznej. Znaczący wpływ na ich wysokie poparcie miało również kontrolowanie systemu medialnego i aparatu państwowego. Wysoki, 10-procentowy wynik osiągnął koalicjant MHP, co podkreśla wagę elektoratu nacjonalistycznego w tureckich wyborach....

Czytaj dalej na osw.waw.pl

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama
Reklama