Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Trend dezinflacyjny na stałe w Polsce? PKB na pewno będzie się już kierować do góry

|
selectedselectedselected
Trend dezinflacyjny na stałe w Polsce? PKB na pewno będzie się już kierować do góry | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiejszy kalendarz zdominują odczyty przemysłowych wskaźników koniunktury. Poznaliśmy już dane z Polski – PMI wyniósł 48,7 pkt (nasza prog. 47 pkt, kons. 45,3 pkt). W kolejnych godzinach napłyną analogiczne dane (finalne) z poszczególnych krajów strefy euro oraz całego obszaru wspólnej waluty. Poza tym o godz. 16:00 dowiemy się, jak wyglądał odczyt przemysłowego ISM z USA (kons. 47,6 pkt). Godzinę później rozpoczną się „rozmowy przy kominku” z udziałem J. Powella.

O godz. 20:00 przewodniczący FOMC weźmie udział w dyskusji z L. Cook (centrystka, Rada Gubernatorów) na temat innowacji w sektorze technologicznym. Sądzimy, że rynek może być wrażliwy na wszelkie odniesienia dotyczące polityki pieniężnej (raczej w tym pierwszym niż drugim wystąpieniu) i będzie szukać argumentów przeczących gołębim komentarzom Ch. Wallera. Po zakończeniu sesji w USA S&P ma opublikować krajowy rating. Nie oczekujemy ani zmiany wiarygodności kredytowej Polski, ani modyfikacji jej perspektywy.

 

Reklama

 

Kontynuacja trendów dezinflacyjnych

Wg wstępnego szacunku GUS inflacja konsumencka obniżyła się w listopadzie o oczko do 6,5% r/r. W ujęciu miesięcznym dynamika wyniosła 0,7%, z czego ok. 0,6 p.p. dodał wzrost cen paliw, korygujący spadki z września i października. Dodatnią kontrybucję zapewniły także ceny żywności, aczkolwiek ich roczna dynamika sukcesywnie obniża się już do 7,2%, czyli najniżej od lutego 2022. Najważniejszą obserwacją z wczorajszej publikacji jest szacowany przez nas poziom inflacji bazowej, który najpewniej po raz kolejny okaże się ujemny w ujęciu miesięcznym (-0,1% m/m), a w ujęciu rocznym kontynuuje trend spadkowy (7,3% r/r).

 

Trend dezinflacyjny na stałe w Polsce? PKB na pewno będzie się już kierować do góry - 1Trend dezinflacyjny na stałe w Polsce? PKB na pewno będzie się już kierować do góry - 1

 

Reklama

Jednocześnie sądzimy, że w listopadzie będziemy dalej obserwować pozytywne trendy w krajowej koniunkturze. Te oczekiwania są osadzone m.in. na komentowanych przez nas niżej danych o PKB. Solidna koniunktura konsumencka może nie sprzyjać dalszym spadkom cen z bazowej części koszyka. Wypadkowo uważamy, że jakkolwiek spodziewamy się dalszego obniżenia rocznej dynamiki inflacji, tak najdynamiczniejsze obserwacje tego zjawiska mamy już za sobą.

 

Zobacz także: Wiadomości zagraniczne: inflacja w strefie euro wcisnęła wszelkie hamulce

 

 

Rewizja PKB w górę

GUS skorygował odczyt PKB za III kw. o oczko w górę do 0,5% r/r. Jednocześnie wraz z tą publikacją poznaliśmy sporo dodatkowych szczegółów. Okazuje się, że kontrybucja zapasów do zmiany agregatu ponownie pobiła rekord, tym razem odejmując 7,7 p.p. r/r. Obrazuje to jak gwałtowne było wyhamowanie konsumpcji w II połowie zeszłego roku przy jednocześnie wysokiej wartości zgromadzonych przez przedsiębiorstwa zapasów na poczet rozkręconej w 2021 roku koniunktury. Były to w dużej mierze zapasy importowane, co obrazuje równie wysoka dodatnia kontrybucja eksportu netto (+5,9 p.p. r/r). Po dwóch ujemnych kwartałach na dodatnie terytorium wróciła konsumpcja (+0,8% r/r). Spodziewamy się, że pozostanie tutaj jeszcze przez jakiś czas.

Reklama

 

Trend dezinflacyjny na stałe w Polsce? PKB na pewno będzie się już kierować do góry - 2Trend dezinflacyjny na stałe w Polsce? PKB na pewno będzie się już kierować do góry - 2

 

Liczbą najlepiej podsumowującą wczorajszą publikację jest rosnący udział branż gospodarki odnotowujących wzrost z jeszcze 37% w I kw. do 63% obecnie. Wskazuje ona na początek cyklicznego ożywienia, które spodziewamy się zobaczyć w przez cały 2024 rok.

 

Dywergencja na bazowym FI

Reklama

Za nami ciekawa sesja zagranicznym rynku długu. Przede wszystkim od rana obniżała się dochodowość krótkiego końca Bunda (do 2,74%, zamknięcie ze środy to 2,82%). Był to rezultat słabszego od konsensusu odczytu PKB z Francji. Dzienne minima rentowności na niemieckiej dwulatce przypadły na publikację inflacji ze strefy euro za listopad. Wypadła ona wyraźnie poniżej oczekiwań zarówno w przypadku agregatu (2,4% r/r, kons. 2,7% r/r), jak bazowej części HICP (3,6% r/r, kons. 3,9% r/r). Warto również zauważyć, że bardzo wyraźnie obniżyła się dynamika cen dla komponentu usługowego (z 4,6% r/r do 4,0% r/r). W czasie gdy obligacje w strefie euro zyskiwały na wartości, te za Oceanem były stabilne.

Niewiele zaskoczeń obserwowaliśmy w przypadku danych zza Oceanu. Dochody oraz wydatki Amerykanów za październik były zgodne z konsensusem (wzrost w obu przypadkach o 0,2% m/m). Nieco poniżej oczekiwań wypadł odczyt inflacji PCE (0,0% m/m, kons. 0,1% m/m), ale w odniesieniu do core’a dane były zgodne z prognozami ekonomistów (0,2% m/m). Przed startem notowań w USA napłynęły jeszcze cotygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych (218 tys, kons. 220 tys.). Interesujący był natomiast silny wzrost całkowitej liczby osób pobierających świadczenie (z 1,84 mln do 1,93 mln). Wydaje się jednak, że może to być raczej efekt problemów z odsezonowaniem danych, niż sygnał gwałtownego wzrostu problemów ze znalezieniem zatrudnienia przez bezrobotnych. Choć dane zza Oceanu nie sugerowały osłabienia bazowego FI, po godz. 14:30 dochodowość obligacji zaczęła rosnąć. Niewykluczone, że część rynku wykorzystała okazję do realizacji zysków (sprzyjać temu mógł koniec miesiąca) zakładając ograniczone prawdopodobieństwo kolejnych pozytywnych impulsów.

Ostatecznie na głównych węzłach amerykańska krzywa przesunęła się równolegle w górę o 9 pb. do odpowiednio 4,73% (2Y), 4,37% (10Y) oraz 4,54% (30Y). W przypadku Bunda przedpołudniowe umocnienie zdecydowanie zmniejszyło skalę dziennej przeceny. Zmiana dochodowości na głównych węzłach niemieckiej krzywej wyniosła 0, +4 oraz +3 pb. do odpowiednio 2,82% (2Y), 2,46% (10Y) oraz 2,69% (30Y). W kolejnych godzinach oczekujemy względnie spokojnego handlu. Spodziewamy się, że komentarze przewodniczącego FOMC prawdopodobnie nie będą tak gołębie jak Wallera, co powinno redukować prawdopodobieństwo powrotu do umocnienia Treasuries.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama