Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

To koniec "byle do pierwszego" - konsumenci coraz ostrożniej wydają pieniądze, a kurs dolara USD spada!

|
selectedselectedselected
To koniec "byle do pierwszego" - Amerykanie coraz ostrożniej wydają pieniądze, a kurs dolara spada | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiejsze dane na temat inflacji PCE okazały się niższe od oczekiwań, co świadczy o tym, że amerykańscy konsumenci coraz ostrożniej wydają pieniądze. To zaś nie umknie uwadze amerykańskiej rezerwy federalnej.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Na skróty:

  • W piątek poznaliśmy raport o dochodach i wydatkach Amerykanów w lutym
  • Odczyty danych o wydatkach konsumentów w USA okazały się niższe od oczekiwań
  • Inflacja PCE wyniosła równe 5% r/r i 0,3% m/m
  • Bazowy wskaźnik PCE Core wyniósł 4,6% r/r i 0,3% m/m
  • Po publikacji raportu dolar reaguje nieznacznym osłabieniem
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

 

Amerykanie coraz ostrożniej wydają pieniądze

W piątek Biuro Analiz Ekonomicznych opublikowało comiesięczny raport o dochodach i wydatkach Amerykanów za luty. Obejmują one wskaźniki siły nabywczej konsumentów (PCE) oraz dynamikę dochodów i wydatków. W lutym wskaźnik inflacji PCE, obrazujący procentową zmianę wydatków amerykańskich konsumentów, wyniósł 5% w skali roku oraz 0,3% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Był to odczyt poniżej rynkowych oczekiwań, ponieważ ekonomiści spodziewali się PCE na poziomie 5,1% r/r oraz 0,4% m/m.

Reklama

W przypadku wskaźnika Core PCE (czyli wydatków konsumenckich, z wyłączeniem żywności i nakładów na energię) wzrost wyniósł 4,6% w skali roku oraz 0,4% w porównaniu do stycznia. To również był odczyt poniżej rynkowego konsensusu (4,7% r/r i 0,4% m/m).

Wydatki Amerykanów wzrosły w lutym o 0,2% w porównaniu do stycznia (wobec oczekiwanych 0,3% m/m), podczas gdy dochody gospodarstw domowych w USA poszły w górę o 0,3% w ujęciu miesięcznym (powyżej oczekiwań na poziomie 0,2% m/m).

Dla porównania: w styczniu inflacja PCE wyniosła 5,3% w skali roku i 0,6% w ujęciu miesięcznym, a bazowy wskaźnik PCE Core wyniósł 4,7% r/r oraz 0,5% w porównaniu do grudnia zeszłego roku. Dochody Amerykanów w styczniu rosły o 0,6% m/m, wydatki zaś o 2% m/m.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rozczarowujące dane z największej gospodarki świata

 

Dane o wydatkach amerykańskich gospodarstw domowych (inflacja PCE, Core PCE) rzadko wzbudzają duże zainteresowanie rynku, choć nie do końca słusznie, bo np. wskaźnik PCE Core jest jednym z kluczowych odczytów z perspektywy Fedu, na podstawie których podejmowane są decyzje o kształcie prowadzonej polityki monetarnej.

Reklama

Wskaźniki wydatków nieznacznie poniżej oczekiwań to optymistyczny sygnał dla rynku, pokazujący że zacieśnianie monetarne prowadzone przez bank centralny ma realny wpływ na konsumpcję, co będzie sprzyjać dezinflacji.

Piątkowe odczyty Biura Analiz Ekonomicznych po raz kolejny doprowadziły do nieznacznego osłabienia dolara.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Inflacja w strefie euro nadal rośnie. Jednak są zaskoczenia w poszczególnych krajach

 

Warto przypomnieć, że dane o inflacji konsumenckiej za luty w USA były zgodne z oczekiwaniami: wskaźnik CPI wyniósł 6% w skali roku i 0,4% w porównaniu do stycznia. Inflacja bazowa w lutym wyniosła 5,5% r/r oraz 0,5% m/m i również okazała się zgodna z rynkowymi prognozami. Ciekawsze od inflacji konsumenckiej były jednak odczyty inflacji producentów, które zostały opublikowane dzień później. Wskaźnik PPI wyniósł 4,6% w skali roku oraz -0,1% w porównaniu do stycznia, co jest odczytem znacznie poniżej rynkowych oczekiwań (5,4% r/r i 0,3% m/m). Jak dotąd ujemna dynamika inflacji producenckiej m/m w ostatnich miesiącach była notowana wyłącznie w grudniu i lipcu zeszłego roku. Dużo niższa od konsensusu rynkowego była również bazowa inflacja producentów (bez uwzględnienia cen energii oraz żywności) - wskaźnik Core PPI w lutym wyniósł bowiem 4,4% w skali roku i nie zmienił się w stosunku do stycznia (0% m/m). 

Dzisiejsze dane to kolejny sygnał dla Fedu, wskazujący na to, że Amerykanie rozważniej wydają pieniądze, co będzie przekładało się na obniżenie presji inflacyjnej i sprawi, że dalsze podwyżki stóp mogą okazać się zbędne. Kolejne istotne dane będą dotyczyć amerykańskiego rynku pracy w marcu - w przyszłą środę i piątek poznamy raporty ADP oraz NFP.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ten wskaźnik mówi jasno: inflacja w USA spada dużo mocniej od prognoz. Rynek przestaje wierzyć w kolejne podwyżki

Reklama

 

Komentarz analityka

Kontrakty terminowe na akcje powiązane z trzema głównymi indeksami wzrosły w piątek o prawie 0,5%, co sprawiło, że Wall Street jest na dobrej drodze do otwarcia sesji.
Preferowana przez Fed miara inflacji, indeks cen podstawowych wydatków na konsumpcję osobistą w USA, wypadł poniżej oczekiwań na poziomie 4,6%, co jest najnowszym sygnałem, że inflacja osiągnęła szczyt, a jednocześnie wywołało spekulacje, że cykl zacieśniania stóp przez Fed może się wkrótce zakończyć.
Mimo to, kilku decydentów Fed zasugerowało w tym tygodniu, że konieczne będzie dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej, aby ujarzmić inflację, nawet po ostatnich zawirowaniach w sektorze bankowym.
Daniel Kostecki, Analityk Rynków Finansowych

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama