Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

To już kolejny sygnał, a EBC dalej nie chce działać

|
selectedselectedselected
To już kolejny sygnał, a EBC dalej nie chce działać | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Styczniowe indeksy PMI zdominowały wczorajszy kalendarz publikacji makroekonomicznych. Z uwagi na fakt, że zaczęliśmy nowy rok, postanowiliśmy przyjrzeć się im nieco bardziej skrupulatnie, zwłaszcza europejskim wskaźnikom. Wnioski są dość jednoznaczne, o czym świadczy tytuł dzisiejszego raportu. Na rynku obserwowaliśmy kontynuację wzrostu rentowności krajowych papierów skarbowych. Korektę w górę zaliczył też EURUSD, co skutkowało pewnym umocnieniem złotego.

 

Co nas dzisiaj czeka?

To bez wątpienia dzień decyzji banków centralnych. Przed południem o stopach zdecydują Norwegia oraz Turcja. Po południu uwagę rynku skupi już werdykt EBC, gdzie rynek nie spodziewa się zmian kosztu pieniądza. 

Poza tym z USA spłyną wstępne dane o wzroście PKB w Q4, o grudniowych zamówieniach na dobra trwałe, o sprzedaży domów na rynku pierwotnym (także grudzień) oraz tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Dzień zakończymy regionalnym indeksem Fed dla przemysłu w Kansas.

 

Zobacz także: Niby nowy rok, a zmian brak – EBC nie ma zamiaru ruszać stóp procentowych

Reklama

 

 

​Bez przełomu w ​europejskich PMIach

Pierwsza seria publikacji europejskich wskaźników PMI w tym roku nie okazała się przełomowa, aczkolwiek pewien progres został odnotowany. Mowa o indeksie przemysłowym, który na poziomie całej strefy euro wzrósł do 46,6 wobec 44,4 w grudniu. Była to też wartość wyraźnie wyższa od konsensusu. Postępu nie widać jednak w usługach, gdzie w styczniu kontynuowany był marazm (spadek do 48,4 z 48,8 w grudniu). Biorąc pod uwagę na jakich poziomach znajdują się obydwa indeksy wygląda na to, że za odbiciem aktywności gospodarczej jeszcze przyjdzie nam trochę poczekać. Na co wskazują szczegóły?

 

To już kolejny sygnał, a EBC dalej nie chce działać - 1To już kolejny sygnał, a EBC dalej nie chce działać - 1

 

Reklama

Produkcja: W styczniu odnotowaliśmy 10 z rzędu spadek na poziomie całego indeksu przemysłowego, choć był on najsłabszy od kwietnia. Podobnie obraz wyglądał w przypadku nowych zamówień. Inaczej sytuacja wyglądała w usługach, gdzie nowy rok powitaliśmy 6 z rzędu spadkiem, był on też największy od października. Słabość usługowa widoczna była również w nowych zamówieniach, które także obniżyły się, choć w najniższym tempie od lipca. Nie widać tutaj bynajmniej oznak punktu zwrotnego w kontekście wydatkowania nadwyżkowych oszczędności w strefie euro. 

 

Zatrudnienie, zapasy, czasy dostaw: Na początku roku obserwowaliśmy lekki wzrost zatrudnienia w sektorze usługowym, co zostało nieco skompensowane przez 8 już z rzędu spadek w przemyśle. Przemysłowy marazm dopełniony został przez 12 z rzędu spadek zapasów czynników produkcji. Warto również odnotować, że czasy dostaw uległy w styczniu wydłużeniu po raz pierwszy od roku, co łączone były z kłopotami logistycznymi na Morzu Czerwonym. Choć z pozoru obraz przypominać może sytuację z czasów pandemii, wydłużenie czasu dostaw w tym miesiącu było średnio znacznie mniej dotkliwe. 

 

Ceny: Ostatnie zdanie poprzedniego akapitu znajduje swoje potwierdzenie w cenach czynników produkcji w przemyśle, które istotnie spadły (to już 11 z rzędu spadek). W usługach odnotowaliśmy za to najszybszy wzrost od maja 2023. W ślad za tym ceny dóbr oferowanych klientom obniżyły się, zaś ceny usług wzrosły w najszybszym tempie od czerwca poprzedniego roku. 

 

Reklama

Wnioski: Styczniowe PMIe nie dają nadziei na rychłą poprawę aktywności gospodarczej w strefie euro. Nie jest to nowa sytuacja. W ostatnich kilku kwartałach została ona odzwierciedlona w ciągłych rewizjach PKB ze strony EBC. Sytuacja na rynku kredytowym także nie daje wielkich nadziei na szybką poprawę. Z uwagi na obecną postawę władz monetarnych - opcja najwcześniejszej obniżki stóp latem (Lagarde) - obraz ten nie ulegnie zmianie najpewniej w całym roku. Potencjalny impuls monetarny powinien dać o sobie znać dopiero w 2025 roku, co też powinno sprzyjać polskiej gospodarce.

 

To już kolejny sygnał, a EBC dalej nie chce działać - 2To już kolejny sygnał, a EBC dalej nie chce działać - 2

 

Dzisiejsze posiedzenie EBC będzie kolejną szansą, aby członkowie Rady Prezesów dali sygnał uczestnikom rynku, iż niższe stopy procentowe mogą nadejść szybciej niż latem. Wątpimy jednak na zwrot w komunikacji o 180 stopni. Rynek jednak wie swoje.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama