Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Teraz mamy już szerszy pogląd na polską gospodarkę! Zobacz, co wynika z najnowszych danych

|
selectedselectedselected
Teraz mamy już szerszy pogląd na polską gospodarkę! Zobacz, co wynika z najnowszych danych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GUS uraczył nas wczoraj całą lawiną grudniowych danych z krajowej gospodarki. W poniższych komentarzach analizujemy wszystkie odczyty oraz staramy się wyciągnąć wnioski dla wzrostu PKB w ostatnim kwartale minionego roku, ale też dla całego 2024. Rynkowo dane te nie zmieniły układu sił. Zarówno złoty jak i polskie papiery skarbowe pozostały mało zmienne.

 

Co nas dzisiaj czeka?

O poranku czeka nas publikacja ankiety EBC nt. warunków pożyczkowych w sektorze bankowym. W godzinach popołudniowych poznamy jedynie regionalny indeks Fed dotyczący aktywności przemysłowej w Richmond.

 

Dziwny grudzień: słabe dane o wynagrodzeniach i sprzedaży

Grudzień przyniósł schłodzenie nastrojów w zakresie płac i konsumpcji. Mamy jednak podejrzenie, że sporo tu czynników jednorazowych, a sama konstelacja danych jest mocno ze sobą połączona. Dane częściowo sprzyjać będą uspokojeniu w RPP (piszemy o uspokojeniu, bo nagle zrobiło się tam bardziej jastrzębio). Wraz ze spadkami inflacji może to sprzyjać zakładom na obniżki. Te obniżki się jednak nie wydarzą.

Reklama

 

Zobacz także: Grudzień przyniósł ochłodzenie na rynku pracy. Jak takie dane wpłyną na RPP?

 

 

Przemysł i budowlanka z pozytywnym zaskoczeniem

Opublikowane dane o produkcji sprzedanej przemysłu oraz produkcji budowlano-montażowej zaskoczyły pozytywnie. W przypadku pierwszego odczytu mówimy o niższym spadku, z kolei ten drugi przyniósł duży wyższy od antycypowanego wzrost. Ogólny wydźwięk danych jest więc dość optymistyczny i nie zmienia naszej głównej linii myślenia w kontekście wzrostu PKB w 2024 roku.

 

Czytaj również: Krajowy przemysł i budowlanka zabłysnęły po wczorajszej publikacji

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: Polski dług publiczny, liczony według metodologii ESA2010, na koniec III kwartału 2023 r. wyniósł 48,7 proc. PKB wobec 48,3 proc. PKB w II kw. 2023 r. i wobec 50,3 proc. PKB w III kw. 2022 r. - podał Eurostat.
Reklama

Wyrównany sezonowo deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w III kwartale 2023 roku wyniósł 5,5 proc. PKB - podał Eurostat. (PAP)

  • Polska: Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec grudnia 2023 r. wzrosło o 36,8 mld zł (+2,8 proc.) mdm i wyniosło ok. 1.346,2 mld zł - podał resort finansów w szacunkowych danych. (PAP)

  • Polska: Podatek od zysków kapitałowych z całą pewnością będzie ograniczony - poinformował w Programie 1 Polskiego Radia minister finansów Andrzej Domański. Jak wskazał, resort finansów chce stworzyć nowy system zachęt do oszczędzania. (PAP)

  • Japonia: Bank centralny nie zmienił stóp procentowych podczas swojego pierwszego posiedzenia w tym roku. BoJ pozostawił prognozy inflacji bazowej na kolejne 2 lat na dotychczasowych poziomach: 1,9% w 2024 i 2025. Jednocześnie szacunek ogólnego wskaźnika CPI został obniżony dla 2024 do 2,4% z 2,8%, zaś dla 2025 podwyższony do 1,8% z 1,7%. Projekcja wzrostu PKB na ten rok została podniesiona do 1,2% z 1%, zaś na 2025 pozostawiona na poziomie 1%. 

Podczas konferencji prasowej prezes BoJ Ueda wskazał, że stopniowo rośnie prawdopodobieństwo osiągnięcia celu inflacyjnego 2%. Jego zdaniem więcej firm zdecydowało się na podwyżki płac w tym roku niż miało to miejsce w roku ubiegłym. Wydaje się, że do wiosny BoJ nie podejmie żadnych kroków, gdyż będzie chciał zaczekać na finał negocjacji płacowych, których wynik powinien być znany na przełomie marca i kwietnia.

  • Chiny: Władze planują pakiet o wartości 2 bln CNY nacelowany na wsparcie tamtejszego rynku akcji, który wyraźne kuleje. Pomoc miałaby polegać na przekierowaniu środków trzymanych przez firmy państwowe za granicą na rynek krajowy, aby w ten sposób sfinansować zakupy akcji na rynku lokalnym. Dodatkowo regulatorzy rozszerzą również zakaz krótkiej sprzedaży także na ubezpieczycieli. Do tej pory taki zakaz obowiązywał jedynie niektóre fundusze inwestycyjne.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama