Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ten tydzień należy do RPP i amerykańskiej inflacji. Po nich wszystkiego można się spodziewać

|
selectedselectedselected
Ten tydzień należy do RPP i amerykańskiej inflacji. Po nich wszystkiego można się spodziewać | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rano poznaliśmy dane z niemieckiej gospodarki. Listopadowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 0,3% m/m (kons. 1,0% m/m), a bilans handlu zagranicznego za analogiczny miesiąc wyniósł 20,4 mld EUR (kons. 17,9 mld EUR), osiągając najwyższy poziom od niespełna 3 lat. O godz. 11:00 dowiemy się, jak wyglądała listopadowa sprzedaż detaliczna w strefie euro (kons. 0,0% m/m). We wtorek uwaga rynku będzie skupiona na decyzji RPP. Nie spodziewamy się zmiany podstawowych parametrów krajowej polityki pieniężnej (stopa referencyjna na poziomie 5,75%), ale silniejsza niż oczekiwano dezinflacja może zwiększać temperaturę dyskusji o hipotetycznym cięciu benchmarku w marcu.

Poza tym jutro napłyną dane o produkcji przemysłowej z Niemiec. W środę nie ma zaplanowanych danych, które mogłyby wpłynąć na analizowane przez nas aktywa. W czwartek natomiast napłynie kluczowy w tym tygodniu odczyt z rynków bazowych - CPI z USA za ub.m. (kons. 0,2% m/m dla agregatu oraz core’a). Poza tym tego dnia DoL poda cotygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych, a z NBP dowiemy się, jak kształtowała się dyskusja podczas grudniowego posiedzenia RPP. Tydzień zakończymy krajową publikacją rachunku bieżącego za listopad oraz odczytem PPI zza Oceanu za ub.m.

 

Krajowa inflacja pozytywnie zaskakuje

Według szybkiego szacunku GUS inflacja w Polsce w grudniu wyhamowała do 6,1% r/r z 6,6% r/r w listopadzie. Najmocniej do tej zmiany przyczyniły się obniżenie dynamiki cen żywności (z 7,2% do 5,9%), odejmując 0,35 p.p. rocznej dynamice całego koszyka, oraz obniżenie dynamiki inflacji bazowej (7,3% do ok. 6,9% według naszych szacunków), odejmując 0,25 p.p. Wzrosła dynamika cen nośników energii (z 7,9% do 9,8% r/r), a dynamika cen paliw pozostała prawie bez zmian na -6,0% r/r.

Reklama

Odczyt wypadł nieco poniżej naszych oczekiwań. Po części ze względu na narastającą niespójność danych GUS pomiędzy dynamiki miesięcznymi i rocznymi (różnica rocznej dynamiki vs ta implikowana ze zmian miesięcznych wynosi rekordowe w historii ponad 1,0 p.p.). Natomiast nie doceniliśmy także stabilizacji w cenach żywności. Ich miesięczna dynamika na poziomie +0,2% m/m była w tym roku dosyć niska na tle wzorca sezonowego.

 

Ten tydzień należy do RPP i amerykańskiej inflacji. Po nich wszystkiego można się spodziewać - 1Ten tydzień należy do RPP i amerykańskiej inflacji. Po nich wszystkiego można się spodziewać - 1

 

Ogółem odczyt oceniamy pozytywnie w kontekście dalszych procesów dezinflacyjnych w kraju. Sprzyja on chwilowemu powrotowi w przedział dopuszczalnych odchyleń od celu na przełomie marca i kwietnia. Jednocześnie będzie stanowił dla gołębiej frakcji RPP zielone światło dla ewentualnych dyskusji o dalszym łagodzeniu polityki pieniężnej nad Wisłą.

Reklama

 

Zobacz także: Początek roku pełen zaskoczeń – polska inflacja i amerykański rynek pracy w roli głównej

 

 

Niejednoznaczny raport z amerykańskiego rynku pracy

Patrząc jedynie przez pryzmat podstawowych parametrów grudniowego raportu BLS, rynek pracy za Oceanem jest rozgrzany. Gospodarka USA wytworzyła w ub.m. 216 tys. etatów (kons. 170 tys.), stopa bezrobocia wyniosła 3,7% (kons. 3,8%), a wynagrodzenia wzrosły o 0,4% m/m (kons. 0,3% m/m). Szczegóły publikacji nie są już jednak tak optymistyczne. Liczba nowych etatów za poprzednie dwa miesiące została zrewidowana w dół o 71 tys., co przekracza różnicę między faktycznym odczytem i konsensusem NFP za grudzień. Jednocześnie wzrost liczby etatów był skoncentrowany na sektorze edukacji/opieki zdrowotnej (74 tys. etatów) oraz administracji stanowej (52 tys. etatów). Poza tym, mimo że stopa bezrobocia pozostała na niskim poziomie, ankiety wśród gospodarstw domowych wypadły blado. Wyraźnie spadła liczba zatrudnionych oraz aktywnych zawodowo Amerykanów (o ok. 680 tys.). W rezultacie relacja zatrudnionych do populacji w wieku produkcyjnym osiągnęła najniższy poziom od roku (60,1%). Ostatecznie więc dane BLS oceniamy jako neutralne w kontekście przyszłych decyzji FOMC – słabszy popyt na pracę nie przekłada się na razie na malejącą dynamikę wynagrodzeń.

 

Krótki koniec UST dobrze opisywał piątkowe nastroje

Reklama

Zmienność tenora 2Y UST była ograniczona do momentu publikacji grudniowego raportu BLS. Krótko po godz. 14:30 dochodowość krótkiego końca Treasuries wzrosła o ok. 7 pkt. W kolejnych minutach rynek jednak korygował osłabienie amerykańskiego długu podczas dokładniejszej analizy danych z rynku pracy. W rezultacie przed odczytem usługowego ISM zza Oceanu dochodowość dwulatki wróciła do poziomu sprzed payrollsów (4,42%).

Po godz. 16:00 nastąpił natomiast silny spadek rentowności 2Y UST – o 10 pb. do 4,32%. Był to rezultat niższego od oczekiwań odczytu ISM (kons. 50,6 pkt, kons. 52,6). Szczególnie negatywne zaskoczył komponent zatrudnienia indeksu koniunktury, który obniżył się o ponad 7 pkt i osiągnął wartość 43,3 pkt (najniżej od połowy 2020 r.). W kolejnych godzinach, gdy inwestorzy doszli prawdopodobnie do wniosku, że niski ISM to rezultat jednorazowego zaburzenia (pozostałe składowe nie sugerują wyraźnie słabszych nastrojów) dochodowość 2Y UST wróciła do wartości z otwarcia notowań. Ostatecznie na głównych węzłach amerykańska krzywa przesunęła się w górę o 2, 5 oraz 7 pb. do odpowiednio 4,40% (2Y), 4,04% (10Y) oraz 4,21% (30Y). Śródsesyjna zmienność na Bundzie była mniejsza, ale dzienna zmiana wypadła podobnie do UST. Na głównych węzłach niemiecka krzywa przesunęła się w górę o 4, 4 oraz 3 pb. do odpowiednio 2,58% (2Y), 2,17% (10Y) oraz 2,39% (30Y).

Pierwsze poniedziałkowe kwotowania na bazowym FI nie przynoszą większych zmian. Jedocześnie dzisiejszy kalendarz makro jest praktycznie pusty, co zwiększa szanse na stabilizację notowań UST oraz Bunda.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama