Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ten tydzień należy do RPP. Decyzja obróci rynkami jak dane z rynku pracy w USA?

|
selectedselectedselected

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy spowodowały, że inwestorzy coraz mocniej doklejają się z oczekiwaniami do ścieżki stóp procentowych preferowanej przez FOMC (niewielkie obniżki w tym roku). Tydzień nie obfituje w publikacje z USA, więc to raport z rynku pracy będzie nadawał ton notowaniom.

Ten tydzień należy do RPP. Decyzja obróci rynkami jak dane z rynku pracy w USA?
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na krajowym rynku wyłom może stanowić posiedzenie RPP. Od czasu ostatnich deliberacji tego grona nie napłynęły żadne dane, które grono to mogłoby określić jako pro-inflacyjne. Możliwe jest zatem, że retoryka ulegnie nieznacznemu złagodzeniu, co otworzy pole do gry na marcową obniżkę stóp (ale do niej nie dojdzie). Oprócz kalendarza publikujemy dziś również krótkoterminowe prognozy.

 

Kalendarz najważniejszych danych i publikacji makroekonomicznych

Poniedziałek, 05.02.2024

Przed południem spłyną niedobitki wskaźników PMI z Europy (dane finalne). Po południu najważniejszym raportem będzie ISM z sektora usług w USA. 

 

Wtorek, 06.02.2024

Dużo publikacji, ale głównie drugo- i trzecioligowe. Na pewno warto rzucić okiem na dane o zamówieniach przemysłowych z Niemiec. Podobnież sytuacja wygląda za sprzedażą detaliczną w strefie euro. O 18 wystąpienie Loretty Mester z Fed. 

 

Środa, 07.02.2024

Reklama

Rano produkcja przemysłowa w Niemczech. Później decyzja RPP (nie wiadomo, o której godzinie). Nie spodziewamy się zmian stóp procentowych. Materiał dowodowy na posiedzenie nie jest specjalnie jastrzębi, więc trudno też spodziewać się, aby grono to zdecydowało się na dalsze zaostrzenie retoryki. Być może nawet otwierają się drzwi do zaskoczeń w drugą stronę. Dzień kończymy wystąpieniami Bowmann oraz Barkina z Fed.

 

Czwartek, 08.02.2024

W nocy spłyną dane inflacyjne z Chin. W trakcie dnia zobaczymy decyzję banku centralnego w Czechach (konsensus oczekuje zmiany o 25pb w dół i taki scenariusz ma szansę na realizację; na tym etapie wiadomo jednak, że stopy będą nadal spadać). W USA standardowy rzut danych o rejestracjach bezrobotnych plus Barkin z Fed. To też dobry dzień na wystąpienie prezesa Glapińskiego, choć równie dobrze może się przytrafić w piątek.

 

Piątek, 09.02.2024

Senny dzień. Warto spojrzeć natomiast na szczegóły danych dot. styczniowej inflacji konsumenckiej z Niemiec i tę samą publikację z Węgier (dopóki polska inflacja nie zostanie opublikowana, każda poszlaka się liczy). Jeśli nie było go w czwartek, to dziś właśnie będzie wystąpienie prezesa Glapińskiego.

 

Zobacz także: Payrollsy za styczeń zaskoczyły Amerykanów. Wzrost nowych miejsc pracy przerósł wszelkie oczekiwania

 

USA: rynkowy zwrot po danych z rynku pracy

Reklama

Styczniowy raport z rynku pracy po raz kolejny pokazał dużą odporność tamtejszej gospodarki na wysokie stopy procentowe. Na początku nowego roku zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło aż o 353 tys., zaś dane za poprzednie dwa miesiące zostały dodatkowo zrewidowane w górę o 126 tys. Publikacja ta wywołała silną reakcję na rynkach w postaci istotnie wyższych stóp procentowych, mocniejszego dolara i wzrostu na rynku akcji. W tym ostatnim przypadku rynek wydaje się, że dane zinterpretował wprost – obniżki stóp, jakie ostatecznie nadejdą, wcale nie muszą być spowodowane obawami o recesję.

Co pokazały jednak piątkowe dane? Przede wszystkim struktura zmiany zatrudnienia była niezwykle spójna, a w usługach żadna z głównych branż nie odnotowała spadku. W przypadku sektora związanego z produkcją dóbr lekki minus odnotowaliśmy jedynie w górnictwie, nie jest to jednak powód do zmartwień. Jednocześnie przetwórstwo pokazało wzrost zatrudnienia o 23 tys. Poza listopadowym raportem, były to najlepsze dane od jesieni 2022 roku. Liczby te wydają się spójne z globalnym ożywieniem w przemyśle, które dostrzec można we wskaźnikach wyprzedzających, ale też powoli w realnych danych niektórych państw.

 

ten tydzien nalezy do rpp decyzja obroci rynkami jak dane z rynku pracy w usa grafika numer 1ten tydzien nalezy do rpp decyzja obroci rynkami jak dane z rynku pracy w usa grafika numer 1

ten tydzien nalezy do rpp decyzja obroci rynkami jak dane z rynku pracy w usa grafika numer 2ten tydzien nalezy do rpp decyzja obroci rynkami jak dane z rynku pracy w usa grafika numer 2

ten tydzien nalezy do rpp decyzja obroci rynkami jak dane z rynku pracy w usa grafika numer 3ten tydzien nalezy do rpp decyzja obroci rynkami jak dane z rynku pracy w usa grafika numer 3

Reklama

 

 

 

 

W rezultacie solidnego stycznia oraz rewizji w górę za poprzednie miesiące, 3-miesięczna średnia zmiany zatrudnienia powędrowała w górę do 289 tys. Jest to najwyższa wartość od marca ubiegłego roku, od kiedy rynek pracy zdawał się normalizować. W takim środowisku nie wydaje się, że Fed będzie się specjalnie spieszył z obniżkami, przynajmniej do czasu zyskania większej pewności co do trwałego zejścia inflacji do celu.

 

Reklama

ten tydzien nalezy do rpp decyzja obroci rynkami jak dane z rynku pracy w usa grafika numer 4ten tydzien nalezy do rpp decyzja obroci rynkami jak dane z rynku pracy w usa grafika numer 4

 

Ostatnie zdanie poprzedniego akapitu zdaje się znajdować potwierdzenie w danych o wzroście wynagrodzeń, które wyraźnie przebiło rynkowe oczekiwania. W ujęciu miesięcznym odnotowaliśmy wzrost o 0,6% - najwyższa dynamika od początku 2022 roku. Jest to z pewnością pewien powód do przemyśleń dla Fed. Z drugiej strony można znaleźć tutaj pewne kontrargumenty. Po pierwsze, wzrost płac po wyłączeniu kadry kierowniczej wyniósł 0,4%. Po drugie, wyższy wzrost płac może ostatecznie być zaakceptowany przez Fed jeśli ten uzna, iż produktywność pracy na stałe wzrośnie w stronę 2-3%. Ostatnie dane na tym polu są obiecujące, nie podejmujemy się jednak oceny czy potencjalna zmiana jest trwała. Po trzecie, w styczniu obserwowaliśmy spadek średniej liczby godzin przepracowanych w tygodniu do 34,1 – najniższy poziom od pandemicznego dołka. Czynnik ten automatycznie podbił średnie wynagrodzenia godzinowe.

 

ten tydzien nalezy do rpp decyzja obroci rynkami jak dane z rynku pracy w usa grafika numer 5ten tydzien nalezy do rpp decyzja obroci rynkami jak dane z rynku pracy w usa grafika numer 5

ten tydzien nalezy do rpp decyzja obroci rynkami jak dane z rynku pracy w usa grafika numer 6ten tydzien nalezy do rpp decyzja obroci rynkami jak dane z rynku pracy w usa grafika numer 6

Reklama

 

 

 

Przy tak dobrych danych o zmianie zatrudnienia dziwić może nieco fakt, że nie obserwowaliśmy spadku stopy bezrobocia. Ta utrzymała się na poziomie 3,7% wobec konsensusowego wzrostu do 3,8%. Zdziwienie może być tym większe z uwagi na fakt, iż stopa aktywności zawodowej pozostała na niezmienionym poziomie 62,5% (konsensus oczekiwał jej wzrostu do 62,6%). Z odpowiedzią przychodzą dane pochodzące z ankiety gospodarstw domowych, na podstawie której liczone są powyższe zmienne. Według tego badania zatrudnienie nie wzrosło, a spadło o 31 tys., po spadku zanotowanym w grudniu w skali 683 tys. Na poniższym wykresie widać, że zmiana zatrudnienia z obydwu ankiet zaczęła się mocniej różnicować mniej więcej od połowy 2023 roku. W efekcie zatrudnienie mierzone ankietą przedsiębiorstw wzrosło w zeszłym roku o ponad 3 mln, zaś to mierzone ankietą gospodarstw domowych o niespełna 1,9 mln. O różnicy obydwu metodologii badania pisaliśmy swego czasu – zachęcamy do odświeżenia lektury.

 

ten tydzien nalezy do rpp decyzja obroci rynkami jak dane z rynku pracy w usa grafika numer 7ten tydzien nalezy do rpp decyzja obroci rynkami jak dane z rynku pracy w usa grafika numer 7

Reklama

 

Z rynkowego punktu widzenia dane są dość jednoznaczne. W podobnym tonie z pewnością zinterpretuje to Fed. W efekcie sądzimy, że Fed nie podniesie stóp w marcu, nawet jeśli dane za luty z rynku pracy okazałyby się dość słabe. Przy sile sfery realnej, podwyższonych płacach oraz inflacji w usługach Fed może spokojnie grać na przeczekanie.

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: Poznaliśmy dane o wykonaniu budżetu państwa za cały 2023 rok. Krótko do tematu odnosimy się w poniższym wątku.

 

 
  • Polska: Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oczekuje, że na początku kwietnia br. Polska otrzyma blisko 7 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Jak przekazała w piątek podczas konferencji prasowej, w lutym ma zakończyć się audyt programów w ramach KPO. (PAP)
     
  • Chiny: W nocy spłynęły dane o koniunkturze w usługach mierzone indeksem Caixin PMI. Nieznaczny spadek był spójny z oczekiwaniami rynkowymi.
     
  • Bliski Wschód: Stany Zjednoczone rozpoczęły w piątek ataki na wspieranych przez Iran bojowników i irańskie cele wojskowe w Iraku i Syrii w odwecie za atak dronowy na amerykańską bazę w Jordanii 28 stycznia, w którym zginęło trzech członków amerykańskiej służby. Strona amerykańska nie wyklucza podjęcia kolejnych działań.
     
  • Turcja: Hafize Gaye Erkan, szefowa tamtejszego banku centralnego, która stery objęła zaledwie w czerwcu ubiegłego roku, zrezygnowała w piątek ze stanowiska. Oficjalnym powodem była medialna nagonka w wyniku zarzutów niewłaściwego wykorzystania władzy i ingerencji rodziny w funkcjonowanie instytucji finansowych. Stanowiska prezesa obejmie teraz Fatih Karahan, dotychczasowy zastępca. Z uwagi na fakt, że rezygnacja Erkan nie była skutkiem nacisku Erdogana, rynek walutowy zareagował dość spokojnie w porównaniu do poprzednich tego typu sytuacji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama