Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tematy inwestycyjne 2023: podsumowanie otoczenia rynkowego – sektor przemysłowy ma szanse odbić się od dna?

|
selectedselectedselected
Tematy inwestycyjne 2023: podsumowanie otoczenia rynkowego – sektor przemysłowy ma szanse odbić się od dna? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poniżej przedstawiamy odświeżoną wersję Tematów Inwestycyjnych 2023, które zawierają oczekiwania Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas odnośnie zachowania się poszczególnych klas aktywów i sektorów na rynkach finansowych oraz trendów gospodarczych w nadchodzących kwartałach. Wybraliśmy sześć tematów inwestycyjnych, które powinny dostarczyć inwestorom przewagę w obecnym otoczeniu.

 

 

Reklama

Pierwszy temat dotyczy inwestorów dynamicznych i możliwości skorzystania na odbiciu wyprzedanych w poprzednich latach klasach aktywów. Drugi oraz trzeci temat są poświęcone propozycji spektrum inwestycyjnego dla inwestora konserwatywnego w okresie wysokich stóp procentowych oraz budowy portfela po okresie szczytu inflacji. Natomiast w temacie czwartym i piątym przedstawiamy obszary korzystające na zwiększonych inwestycjach m.in. w transformację energetyczną, cyberbezpieczeństwo, automatyzację produkcji albo recykling. Na końcu, w szóstym temacie przedstawiamy możliwości wykorzystania zwiększonej zmienności rynkowej.

 

Pogorszenie koniunktury w sektorze przemysłowym bliskie końca?

  • Popyt na dobra konsumpcyjne silnie wzrósł w trakcie pandemii COVID-19. Z powodu lockdownów wydatki konsumentów przesunęły się z sektora usług do sektora dóbr, co przy problemach z łańcuchami logistycznymi spowodowało znaczny wzrost zamówień i konieczność odbudowy zapasów.
  • Obecnie, po otwarciu gospodarek, popyt przesunął się w kierunku usług, a producenci i dostawcy dóbr ograniczają ich nadmierne zapasy. Oznacza to normalizację koniunktury po okresie jej przejściowego, bardzo mocnego wzrostu w latach 2020-21.
  • W przypadku Stanów Zjednoczonych obserwujemy poprawę relacji nowych zamówień do zapasów, co jest wyprzedzającym wskaźnikiem względem badania koniunktury ISM dla przemysłu. Powyższe może oznaczać powolną stabilizację warunków gospodarczych.
  • W Europie odczyty PMI dla przemysłu wypadają relatywnie gorzej z uwagi na większy, niekorzystny wpływ cen surowców oraz wolniejsze odbicie gospodarki chińskiej po okresie pandemii. Spodziewamy się jednak ogłoszenia działań stymulacyjnych przez chińskie władze, co wraz z wyższym poziomem inwestycji rządowych na Starym Kontynencie powinno przełożyć się na poprawę koniunktury w przemyśle w horyzoncie przyszłego roku.

 

Tematy inwestycyjne 2023: podsumowanie otoczenia rynkowego – sektor przemysłowy ma szanse odbić się od dna? - 1Tematy inwestycyjne 2023: podsumowanie otoczenia rynkowego – sektor przemysłowy ma szanse odbić się od dna? - 1

 

Inflacja spowalnia na całym świecie

  • Dane dotyczące inflacji konsumenckiej oraz producenckiej wyraźnie poprawiły się od początku roku na całym świecie. Oczekujemy kontynuacji trendu dezinflacji również w drugim półroczu. Powinno to pozwolić na zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych przez główne banki centralne takie jak Fed, EBC albo Bank Anglii.
  • W przypadku Chin mamy do czynienia ze wzrostem ryzyka deflacji. Naszym zdaniem oznacza to rosnące szanse na ogłoszenie, w horyzoncie do końca roku, kolejnych programów rządowych mających na celu stymulację tamtejszej gospodarki.
Reklama

 

Tematy inwestycyjne 2023: podsumowanie otoczenia rynkowego – sektor przemysłowy ma szanse odbić się od dna? - 2Tematy inwestycyjne 2023: podsumowanie otoczenia rynkowego – sektor przemysłowy ma szanse odbić się od dna? - 2

 

Rosnące szanse na tzw. „miękkie lądowanie”

  • Historycznie bankom centralnym rzadko udawało się doprowadzić do tzw. miękkiego lądowania gospodarki (oznacza to ograniczenie dynamiki inflacji w wyniku podwyżek stóp procentowych bez doprowadzenia do załamania koniunktury gospodarczej). Stąd też biorą się obecne rynkowe oczekiwania na recesję w wyniku dokonanego cyklu podwyżek stóp procentowych.
  • Jednakże dane gospodarcze obserwowane w bieżącym roku coraz bardziej potwierdzają wystąpienie scenariusza „miękkiego lądowania”. Mamy do czynienia z dezinflacją, a pomimo wyższego poziomu stóp procentowych, sytuacja gospodarcza daleka jest od kryzysu.
  • Wsparciem dla koniunktury są m.in. wysokie wydatki rządowe, bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, utrzymanie silnej konsumpcji (z uwagi na zgromadzone oszczędności w trakcie pandemii oraz poprawę dynamiki realnych prac z powodu zmniejszającej się inflacji) albo mniejsza wrażliwość gospodarstw domowych i przedsiębiorstw na wyższe koszty długu.

Zobacz także: Wyniki finansowe znanej spółki Ferro mocno zaskoczyły analityków!

 

 

Reklama

Tematy inwestycyjne 2023: podsumowanie otoczenia rynkowego – sektor przemysłowy ma szanse odbić się od dna? - 3Tematy inwestycyjne 2023: podsumowanie otoczenia rynkowego – sektor przemysłowy ma szanse odbić się od dna? - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama