Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Szacunek PKB Polski nie zaspokoił ciekawości rynków. Kiedy więcej szczegółów?

|
selectedselectedselected

Tytuł mówi wszystko, choć należy się do niego mały przypis. Wynik PKB w IV kw. istotnie nie zaskoczył, bo znaliśmy już dane za cały zeszły rok, które pozwalały go z grubsza oszacować. Wczorajszy szybki szacunek GUS wskazał na wzrost w IV kw. o 1% r/r. I to tak naprawdę tyle co wiemy po danych z szybkiego szacunku.

Szacunek PKB Polski nie zaspokoił ciekawości rynków. Kiedy więcej szczegółów?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dlaczego wiemy na razie tak niewiele? Tradycyjnie, szybki szacunek nie zawiera rozbicia na poszczególne komponenty PKB, stąd na razie skazani jesteśmy na własne przypuszczenia i prognozy. Szczegóły poznamy z końcem miesiąca.

PKB w cenach stałych roku 2015, po odsezonowaniu był na tym samym poziomie co kwartał wcześniej (dynamika kw/kw wyniosła 0%). Stąd radzimy rozwagę przy czytaniu wykresu poniżej, dot. kwartalnych dynamik (słupek z zerem jest na zerze).

 

szacunek pkb polski nie zaspokoil ciekawosci rynkow kiedy wiecej szczegolow grafika numer 1szacunek pkb polski nie zaspokoil ciekawosci rynkow kiedy wiecej szczegolow grafika numer 1

Reklama

 

Patrząc na indeks i jego odchylenie od trendu oznacza to, że poziom PKB wciąż pozostawał daleko od tego, implikowanego przez trend z poprzednich lat. Gdzieś z tyłu głowy mamy oczywiście potencjalne problemy GUS z odsezonowaniem (np. kwestie deflatorów w sektorze usługowym).

 

szacunek pkb polski nie zaspokoil ciekawosci rynkow kiedy wiecej szczegolow grafika numer 2szacunek pkb polski nie zaspokoil ciekawosci rynkow kiedy wiecej szczegolow grafika numer 2

 

Reklama

Choć na dziś taki wynik PKB nie zaskakuje, to musimy przypomnieć, że wynik całego zeszłego roku uznaliśmy za negatywne zaskoczenie. Wciąż naszym zdaniem pole do rewizji (głównie właśnie IV kw.) jest spore.

O składowych nie ma co dywagować, gdyż poznamy je już za 2 tygodnie. Możemy za to nieco podywagować o przyszłości. To zrobiliśmy już w naszym Scenariuszu na 2024 r. Przytoczmy streszczenie dot. wzrostu PKB w 2024 r.:

Oczekujemy wzrostu PKB w Polsce o 3,5%. Gospodarka powinna systematycznie przyspieszać, napędzana początkowo głównie przez konsumpcję, a następnie również przez eksport i inwestycje (choć dynamiki roczne będą tu wyglądać słabo). Już w 2024 roku powinniśmy obserwować nowe, długoterminowe źródło inwestycji (energia, automatyzacja), które będą nakładać się na cykl przez kolejne lata. Przez początkowo słabą koniunkturę za granicą, Polska nie rozpędzi się nadmiernie. Nawet jednak prognozowany przez nas wzrost będzie przez kilka lat trudny do bez-inflacyjnego udźwignięcia z uwagi na mocny rynek pracy oraz konieczność poniesienia wysokich nakładów inwestycyjnych przez przedsiębiorstwa. Inwestycje, zanim staną się kapitałem zwiększającym moce produkcyjne, obciążą aktualne wykorzystanie czynników produkcji i będą wymagały finansowania (a więc – wobec wysokich kosztów pracy – także wyższych cen; firmy niechętnie zrezygnują z marż, niechętnie również obniżą poziom aktywów finansowych). 

 

Zobacz także: Popyt na kredyty ciągle spada. Zobacz, jakie są tego powody

 

Reklama

Na koniec, z kronikarskiego obowiązku, wykres rocznych dynamik PKB (w ujęciu nieodsezonowanym):

szacunek pkb polski nie zaspokoil ciekawosci rynkow kiedy wiecej szczegolow grafika numer 3szacunek pkb polski nie zaspokoil ciekawosci rynkow kiedy wiecej szczegolow grafika numer 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama