Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Indeksy PMI dla usług oraz stopa referencyjna banku centralnego

|
selectedselectedselected
Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Indeksy PMI dla usług oraz stopa referencyjna banku centralnego | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Głównym tematem makroekonomicznym w Polsce w minionym tygodniu było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która podjęła decyzję o podwyżce stopy referencyjnej NBP o 1,00 pkt. proc. do poziomu 4,50%. Jest to siódma podwyżka w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 roku. Kwietniowa podwyżka okazała się być powyżej konsensusu rynkowego i naszych prognoz, które zakładały wzrost stopy referencyjnej o 0,50 pb. Na ten moment podtrzymujemy prognozę wzrostu stopy referencyjnej NBP do 6,50% jesienią bieżącego roku.

Opublikowane zostały także wskaźniki PMI za marzec dla usług, które w większości przypadków okazały się lepsze od konsensusu analityków, a w części zanotowały nawet wyniki wyższe niż za luty. Wskaźnik dla strefy euro wyniósł 55,6 wobec prognozy na poziomie 54,8 oraz lutowego odczytu w wysokości 55,5. Pozytywne dane odnośnie rynku pracy napłynęły z USA, gdzie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 166 tys. wobec prognozowanych 200 tys. Jest to najniższy poziom od 1969r.

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Indeksy PMI dla usług oraz stopa referencyjna banku centralnego - 1Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Indeksy PMI dla usług oraz stopa referencyjna banku centralnego - 1

W bieżącym tygodniu handel na rynku akcji skończy się już w czwartek w związku ze zbliżającymi się świętami. W efekcie zmienność na rynku może obniżać się wraz z końcem tygodnia. Wcześniej uwagę rynków przyciągnąć mogą jednak wtorkowe dane o inflacji konsumenckiej w USA. Według oczekiwań inflacja CPI w marcu wyniosła 8.3% r/r wobec 7.9% r/r w poprzednim miesiącu. Kolejny miesiąc dynamicznie rosnących cen może utwierdzić rynki w przekonaniu o kolejnej podwyżce stóp procentowych przez FOMC, tym razem o 50pb. Członkowie Fed wcześniej wielokrotnie potwierdzali swoją gotowość do przeciwdziałania szybko rosnącej presji cenowej w Stanach Zjednoczonych. Z opublikowanych ostatnio „minutek” wynika, że jednocześnie z cyklem podnoszenia stóp procentowych Fed będzie ograniczać wielkość swojego bilansu. Jastrzębia retoryka ze strony banku centralnego może w kolejnych dniach wspierać dolara.

Reklama

W czwartek decyzje o poziomie stóp procentowych podejmie Europejski Bank Centralny. Konsensus nie zakłada na razie zmian w poziomie stóp procentowych, choć rynek zaczyna wyceniać taki ruch już w połowie roku. Z końcem marca zakończył się Pandemiczny Program Zakupów Awaryjnych (PEPP), który po części został zastąpiony zwiększonym programem APP. EBC sygnalizował jednak możliwość zakończenia skupu aktywów w ramach APP w III kw. W zależności od napływających danych.

Na koniec tygodnia GUS opublikuje ostateczny szacunek inflacji CPI w Polsce. Według wstępnego szacunku poziom cen w marcu zwiększył się o 10.9% r/r, z czego znaczna część była efektem dynamicznego wzrostu cen paliw.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama